Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mhh39 View Post

    Daca se adeveresc informatiile de acolo, va fi beton! 280+hp, turbo & injectie directa, 7000rpm, lsd mecanic etc. Ramane de vazut cat de scumpa va fi (25k lire?)...
    Nu va fi "beton" ca o sa inceapa factiunea puristilor si a Turbo-hater-ilor (care oricum sunt cei mai multi fani HONDA) sa maraie ca se putea si fara aia, si fara aialalta..........................
    Datele astea tehnice n-as crede sa permita un pret mai mic de 35k. Cu zero profit pentru HONDA.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • Deja au inceput sa apara comentarii de tot felul, din partea "puristilor". Este vorba de rezistenta la schimbare si acomodarea cu "noul". Lucrurile se vor aseza in timp. Cel putin, asta cred eu.
      Curba de cuplu si putere ar fi cu adevarat interesanta. Daca orezarii reusesc sa livreze cuplul si puterea pe o plaja de turatii cat mai larga... Asta ramane de vazut.

      Cat despre pret, tare-mi este ca esti aproape de adevar. Putini o vor cumpara, daca sare de 35k.

      Comment


      • Pai la 35k e cam scumpa, ce sa mai zic peste.
        ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
        Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
        Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
        Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

        Comment


        • nu prea imi place ideea cu 5 usi mi se pare "de familie" ...dar se zvonea ca nu v.a mai fi vtec...sper sa nu fie asa

          Comment


          • Daca Megane RS incepe de la 25k si ajunge la aproape 32k cu toate optionalele cu siguranta Civic-ul nu va fi mai jos de 35k, poate doar la lansare unde l-ar scoate in 32.5 cel mai probabil....

            Comment


            • http://www.motorionline.com/2013/09/...sibile-design/
              Nici aşa nu e rea...
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • Originally posted by rezare View Post
                Pai la 35k e cam scumpa, ce sa mai zic peste.
                Sigur ca e scumpa dar hai sa luam lucrurile si invers, adica eu imi spun mereu asa cand dau de un pret putin piperat:

                - bun, mi se cere 35k pentru ce? Hai sa vedem ce mi se da pentru acesti 35k?
                - concurenta din aceiasi clasa si cat de cat cu aceiasi CP si detalii tehnice, ce preturi practica?

                4C-ul de la macaronari incepe de la 50k pentru un motor central, 1.750cmc si 240CP, greutate totala sub 1.000kg si o productie anuala de numai 3.500 unitati.
                Oare e scump, e ieftin? Stiu ca nu poate fi privit ca si concurent al lui CT-R, era doar o idee, dupa ce mi-am revenit putin din socul vestii referitoare la pretul sau.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • 4C-ul pare snezational din fisa tehnica. Motor central, 895 kg versiunea Europeana, 240 cp si suta in 4.5. Mai purist de atat nu poate fi... Mi se pare absolut justificat pretul mare si oricum probabil va mai scadea.

                  TypeR e altceva. Nu e gandita ca o masina sport din prima, ci o versiune dopata a Civic-ului, de la care imprumuta si partile nasoale, in incercarea de a fi practic si ceva mai ieftin: vezi la FN2 puntea spate, pozitie ridicata la volan, plastice etc.

                  4C e facut de la zero si gandit exclusiv ca masina sport. Fanii adevarati vor fi mult mai extaziati de el decat de TypeR.

                  E si normal daca stam sa ne gandim. O masina cu tarctiune fata si utila ar trebui in opinia mea sa se incadreze in max. 30k. Altfel, chiar daca va fi foarte buna (in special de rapida e vb aici), nu va fi un succes - vezi Focus RS. De ce? Pentru ca in 40k deja intri pe teitoriul masinilor sport pur sange precum EVO, probabil 4C, fosta Celica etc etc. Nu rapiditatea sau timpul de pe Nurburgring fac totul. Pe strada vrei o masina rara (un TypeR e un Civic), placuta la condus fiindca mult mai des te dai de fund la 30kmh cu o masina si ti se pare fun, decat sa mergi blana contra-cronometru. Suntem totusi pe strada.

                  Nu mai zic ce diferenta de confort este intre TypeR si un roadster: chiar si S2000-ul era clar mai confortabil.

                  In concluzie, 30k, maxim maxim 32k daca vor sa o vanda. Daca ar fi scos-o dupa EK9, cand lumea auzise si toti isi doreau un R de legenda, avea sanse si la pret mai mare. Dar acum cand usor-usor sunt destul de soft ca performante si feeling, iar piata a explodat, cine sa mai dea 35k pe un TypeR??!
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Originally posted by hondatu View Post
                    - bun, mi se cere 35k pentru ce? Hai sa vedem ce mi se da pentru acesti 35k?
                    - concurenta din aceiasi clasa si cat de cat cu aceiasi CP si detalii tehnice, ce preturi practica?
                    Focus ST e 29k, Megane RS e 25.5k. Probabil calitatea nu e aceeasi, dotarile sunt diferite, dar clasa e aceeasi. Daca vrei o masina fast, nu gresesti nici cu RS, nici cu ST.
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • Frumos !!!
                      http://www.youtube.com/watch?v=aha-D...e_gdata_player
                      La un moment dat într-o curbă rapidă la dreapta parca se ridica roată spate dreapta mergând in 3 roți...ca vechiul ep3.....
                      Va avea oare suspensie independentă !!!?

                      Sent from my Samsung Galaxy Note II GT-N7100 using Tapatalk 2
                      HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                      CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                      Comment


                      • Iata ca din 2014 putem vorbi de primul "facelift" de pe Civic, unul foarte discret:

                        - jante cu negru pe 17 ca pe Tourer (care nu-mi plac deloc)
                        - update la EPS pentru mai mult control la viteze mari
                        - amortizoare noi (fata&spate)
                        - privacy glass spate (probabil pe Lifestyle si Executive)
                        - se schimba culoarea la masca fata in Piano Black (nu stiu cat de mult o sa reziste) in loc de Antrachite Black
                        - cusaturi albe la scaune si volan (deloc practic, dar frumos)

                        In orice caz e ca la primul facelift la Logan. E facelift, dar nu se schimba nimic. Probabil in ritmul asta pana la sfarsitul ciclului vom mai vedea inca 2 faclift-uri pe Civic-ul din generatia asta.





                        Sursa:
                        http://www.worldcarfans.com/11311136...mechanical-and
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Sunt curios daca update-ul legat de asistarea electrica a directiei e doar pe parte de soft sau implica schimbari ale mecanicii. Eu am zis dupa primul drum mai lung ca directia e mult prea asistata la viteza ridicata si ca pe ud nu imi inspira incredere. Ma bucur (din pacate insa) sa aflu ca am avut dreptate. As vrea sa beneficiez si eu de acest update daca e posibil... Iar motivul schimbarii amortizoarelor banuiesc ca o sa il aflu sambata cand am programare in service pentru identificare cauza batai suspensie dreapta fata...

                          Comment


                          • Deja bate?

                            Comment


                            • Din pacate da. De proba am mers incet si pe o strada cu piatra cubica. Se simte bataia in volan de toata frumusetea. Asa ca nu vor putea sa spuna in service ca nu e nimic. Sunt curios daca se va identifica de unde vine bataia. Iar daca se gaseste cauza si se remediaza, sunt si mai curios in cat timp va aparea din nou. Din punctul meu de vedere nu am absolut nimic sa-mi reprosez mie ca si utilizator al masinii. Am avut o grija excesiva si ocolesc pe cat posibil toate gropile. Sper ca rotile de iarna pe 16 sa o protejeze mai bine. Daca cei de la reprezentanta din Timisoara nu vor rezolva problema o sa ma duc la Szeged. Oricum, impresia pe care o am pana acum e de fragilitate, si nu de asta mi-am luat Honda. La 3000 de km nu trebuia sa ajung in service cu asemenea probleme...si bataile au aparut de cel putin 1000 de km. Sa mai zic si ca ventilatorul de la clima a inceput sa faca zgomot? O sa le spun si asta, dar nu vreau sa umble la el deocamdata. Daca ramane asa nu ma deranjeaza. Decat sa desfaca cine stie ce pe sub bord si sa apara greierasii dupa aia, mai bine dau muzica putin mai tare.

                              Comment


                              • daca simti bataile in volan, cel mai probabil e de vina caseta
                                civic 2.2 5D FK3
                                CR-V 2.2 AT RE6

                                Comment

                                Working...
                                X