Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda Sports Up European Civic Hatch with New Aero Pack:

    http://carscoop.blogspot.com/2013/01...vic-hatch.html
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • Eram sigur ca vor scapa rapid de plasticul ala gri din fata. Inca nu-mi place, dar e o imbunatatire majora. Probabil asa va arata "GT-ul" de la sfarsit de generatie.

      Comment


      • Plasticul gri din fata se poate vopsi si acum. Nu este complicat si schimba un pic aspectul actual.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Chiar nu inteleg de ce au renuntat la evacuarile in forma de triunghi. Imposibil sa nu-si fi dat seama cat de mult punctau la partea de estetica, plus ca erau si simetrice cu proiectoarele de ceata fata. Se vede extraordinar de frumos evacuarea, chiar daca este o chestie pur estetica. Si daca ma trezesti din somn, aleg generatia 2006-2011 din orice pozitie. Este mult mai frumoasa, iar ca performante cred ca-s cam acolo, au aceeasi motorizare. Nu prea am apucat sa vad interiorul la cel nou, dar nu cred ca mi-ar placea mai mult decat cel din generatia anterioara. In C-ta, abia am vazut al 2-lea Civic azi, la ceva timp dupa aparitie. Spatele mi se pare tare urat, comparat cu cel nou, singura culoare a masinii care ar mai diminua aspectul fiind cea rosie, in culoarea lor. Stergatorul ala ii ia f mult din aspectul sportiv si, sincer sa fiu, nu lipsa stergatorului la generatia anterioara ar fi problema, ci stalpul prea gros si faptul ca partea de jos a lunetei distorsioneaza un pic imaginea. Sincer sa fiu, la drum lung, toata apa se scurge, nu ramane pe luneta, iar in oras, daca o cureti inainte sa te pui la drum, asta in caz ca ploua, nu sunt probleme. In afara de mici dificultati pe care le ai cand iesi dintr-o parcare facuta cu fata, nu am nicio problema cu vizibilitatea pe spate, mai ales ca am si senzori, dar asta nu diminueaza nici macar cu 1% senzatia pe care o am cand conduc masina, chiar si la 3 ani de la cumparare. Cred ca daca as fi avut bani mai multi, as fi luat Type-R-ul, asta daca as da timpul inapoi .
          Dar, cum zicea cineva si asta e si parerea mea, cand scoti o masina in 2006, care arata in "halul asta" si care si in 2012 ramane OZN, e f greu sa vii cu ceva nou. Astept sa vad urmatoarea generatie, insa am decis un lucru : masina actuala cu mine va muri, asta in caz ca mai aveam vreun gand s-o vand dupa 8-9 ani . Este incredibil feeling-ul pe care il ai la volan.
          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

          Comment


          • Sincer , la capitolul desingn ma asteptam la ceva mai mult ... prima senzatie la vizionarea live a noului Civic nu a fost prea frumoasa , parca masina a fost desenata de trei oameni total diferiti . Fata de unul , spatele de altul si interiorul de cu totul si cu totul alta persoana ...

            Din punct de vedere al motorizarii nu are nimic nou ... Pur si simplu cei de la Honda nu vor sa inteleaga ca motoarele de peste 1,6 benzina au murit de geva ani in Europa . Si asta in conditiile in care producatori precum Ford lanseaza motoare 1.0 si 125CP ...

            Imi pare rau sa spun asta dar din puntct de vedere al design-ului aceasta masina (in opinia mea ) este u esec ... iar daca "problema" rigiditatii inca nu a fost rezolvata va fi un esec total ... Cel putin in Ramania unde sunt convins ca nu va avea succes !

            Mai este si problema pretului care dupa parerea mea este mai mult decat exagerat pentru o masina care nu dispune de suspensie independenta pe spate ....

            Comment


            • Multa lume prefera spatiu mai mare in spate + portbagaj mai mare in detrimentul suspensiei independente, asta e ratiunea Honda pentru a pastra puntea spate; mai mult, au introdus si bucsile acelea cu lichid care imbunatatesc confortul destul de mult, ramane de vazut cat sunt si de fiabile.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • Mie imi vine foarte greu sa cred chestia asta cu spatiul si cred ca este un mare "bla-bla" de marketing . Toata treaba cred ca este o chestiune de costuri . Sunt destui de multi producatori care au reusit sa obtina destul spatiu in spate si la portbagaj si cu suspensia independenta .

                Sincer vorbind acum , nu vreau sa creada nimeni ca mi s-a pus mie pata pe Honda si "denigrez" aiurea dar in momentul de fata (adica in 2012) sunt masini care cam "bat la fund" noul Civic fara sa se chinuie prea tare . Si au preturi care in opinia mea sunt mult mai "corecte" decat Civic-ul care tot in opinia mea pretul este PROSTEALA PE FATA !

                Comment


                • Pai enumera si tu marcile/modelele care la aceleasi dotari ca Civic-ul sunt mai ieftine. Poti sa iei executive sau sport ca baza si sa compari pretul cu ceva echivalent de la alta marca.
                  '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                  Comment


                  • Sincer incep sa ma obisnuiesc cu noul Civic, chiar daca la design inca il prefer pe cel vechi.
                    Ca sunt motare cu downsizing care atrag la prima vedere e alta treaba.

                    De ex in testul din Ianuarie al Auto Motor si Sport Civic cu 2.2 Diesel iese pe locul 3 (dupa Golf si f. aproape de Focus), peste Astra, i30, 308 si inca o compacta (nu mai stiu care), iar la consum iesea cel mai economic din test, asta cu un 2.2 diesel fata de motoare cu puteri echivalente de 2.0 sau 1.6.

                    Honda inca stie sa faca motoare si daca nu se hazardeaza cu downsizing inseamna doar ca prefera sa le faca cum trebuie.

                    P.S. Si daca in AMS, revista pro-masini fabricate in germany, Civicul iese pe 3, la diferenta mica de Focus, totusi asta inseamna ceva...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Opel Astra nivel de echipare COSMO , motorizare 1,4Turbo/160CP : 17300 TVA inclus
                      Opel Astra Sedan nivel de echipare COSMO , motorizare 1,6/115CP: 16200 TVA inclus

                      Ford Focus Sedan nivel de echipare Titanium , motorizare 1,6 Ecoboost/180CP : 18150 TVA inclus
                      singura treaba "nasoala" era ca in cazul Ford trebuia sa astepti cam doua luni dupa masina .

                      Si cu asta cred ca am spus cam tot ce era de spus ... !

                      PS : ce am scris mai sus sunt oferte primite de mine la sfarsitul anului trecut si pentru cine nu crede le pot scana si posta pe forum (daca le mai gasesc ) .

                      Comment


                      • In pretul asta banuies ca sunt incluse cele 3 tichete remat ? Nu stiu echiparile de la Opel, si nici nu prea am timp sa ma uit acum...

                        Eu am luat masina pe persoana juridica, deci fara tichete remat, undeva in jurul preturilor pe care le-ai dat tu.
                        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                        Comment


                        • Preturile sunt cu tot cu tichetele remat iar Cosmo este varianta de top de la opel . Mi-am adus aminte ca de la Auto Tehnic Arad ( dealer Ford ) primisem urmatoarea oferta : Focus nivel de echipare Titanium , motorizare 1,6 diesel : 13.800 TVA inclus (masina din stoc an de fabricatie 2011 ) .

                          Imi pare foarte rau ca spun asta dar in conditiile actuale , in nici 10 ani Honda o sa fie urmatorul SAAB ....

                          Comment


                          • pentru unii nu se rezuma totul la 1000 Euro diferenta, pe care o sa ii pierzi in reparatii, valoare mica de revanzare si consum mai mare.

                            dar ma rog... ca sa nu o dam in flame punem punct discutiei aici.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • M-am amuzat acum 2 zile cu un articol referitor la fiabilitatea motoarelor, iar daca nici asiguratorii astia care cu asta se ocupa in viata de zi cu zi nu se mai pricep...: http://www.autoexpress.co.uk/car-new...ngine-failures
                              Daca Honda nu e campioana la downsizing cu siguranta e la fiabilitate. Cum era in reclama aceea celebra, ia-ti dom'le Jetta! Pana la urma e o chestie subiectiva ce nu tine intotdeauna cont numai de numarul cailor pe litru.
                              P.S.: In 10 ani Honda va continua sa fie in topul fiabilitatii, asemuirea cu SAAB-ul mi se pare ori prea clarvazatoare ori usor nealcatuita.
                              _________________________
                              2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                              Comment


                              • Preturile la noul Civic nu sunt cele de pe site. Am cumparat versiunea Sport in noiembrie si pretul mult mai mic decat cel de pe site-ul oficial...si asta fara Remat .
                                '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                                Comment

                                Working...
                                X