Sfaturi achizitie Honda Civic: 2.2 CTDI sau 1.8 VTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pai cam 14.000-15.000 in situatia in care un Diesel e si la 13.000.
    Varianta de state nu imi place, merg pe Civic-ul ozn
    Ca o comparatie: e diferenta mare de bani la revizii intre benzina vs diesel ? Sa nu ma trezesc ca dau 1000 euro pe un filtru de particule

    Comment


    • #62
      Revizia pt Diesel este cu pana la 30%mai scumpa decat la varianta benzinara:
      - uleiul este cu ~20lei/l mai mult
      - filtrul de motorina este cu 50% mai scump...etc.
      Ca sa nu mai vorbim de costurile in urma unei utilizari necorespunzatoare a diesel-ului.
      Si ia-ti una cat mai doatata, nu stii niciodata de ce chichita vei avea nevoie ca incalzirea in scaune sau cine stie ce. De navi si clima cu 2 zone poti sa te lipsesti (navi nu merge in romanica si clima aia nu o vei folosi niciodata poate doar de proba - am avut un golf cu clima dubla si nu am folosit nicodata temperaturi diferite timp de un an cat am avut masina).
      dumi_id
      Senior Member
      Last edited by dumi_id; 26-10-08, 13:43.
      Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
      In cautare de altceva

      Comment


      • #63
        cu cat e mai scump dizalu' decat benzinarul echivalent ca echipare? si cati km faci pe an?
        '07 Accord 2.4 Executive A/T

        Comment


        • #64
          Originally posted by dumi_id View Post
          Revizia pt Diesel este cu pana la 30%mai scumpa decat la varianta benzinara:
          - uleiul este cu ~20lei/l mai mult
          - filtrul de motorina este cu 50% mai scump...etc.
          Ca sa nu mai vorbim de costurile in urma unei utilizari necorespunzatoare a diesel-ului.
          De unde scoateti voi informatiile astea cu uleiul si cu 30% mai scumpa revizia ? Nu mai dezinformati... Nu este adevarat
          In plus filtrul de motorina il schimbi extrem de rar.
          Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

          Comment


          • #65
            La revizia intermediara 10.000 km uleiul si filtrul m-au costat ~540RON. La tine cat e un schimb de ulei?
            Filtrul de motorina trbuie schimbat o data la 2 revizii, nu stiu daca asa scrie in carte dar datorita calitatii motorinei asa ar fi mai bine pentru masina nu pentru buzunar.
            dumi_id
            Senior Member
            Last edited by dumi_id; 26-10-08, 18:48.
            Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
            In cautare de altceva

            Comment


            • #66
              Originally posted by dumi_id View Post
              La revizia intermediara 10.000 km uleiul si filtrul m-au costat ~540RON. La tine cat e un schimb de ulei?
              Filtrul de motorina trbuie schimbat o data la 2 revizii, nu stiu daca asa scrie in carte dar datorita calitatii motorinei asa ar fi mai bine pentru masina nu pentru buzunar.
              La diesel mai pui in plus 1 litru de ulei la revizie si 1 filtru de motorina (care se schimba la fiecare revizie de 20k sau 1 an, nu si la cele intermediare si care costa nu extrem de mult). La schimbarea filtrului de motorine, e posibil sa te mai incarce la manopera putin ca este foarte aiurea pozitionat.
              Astea sunt cam singurele diferente in ceea ce priveste reviziile.


              Laurenzio, la ce filtru de particule te referi? Filtrul de particule se schimba numai daca il distrugi iar asta poti face doar prin lovire. Se afla in aceasi incinta cu catalizatorul si nu este consumabil sau de uzura rapida. Daca simti ca trage mai greu masina o duci pe autostrada 10 minute la turatii peste 3500 si e ca nou.

              Pt mai multe detalii despre revizii, mai citeste prin topicurile celor cu diesel. Eu, de exemplu, imi cam scriu acolo ce si cum.
              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

              Comment


              • #67
                Originally posted by dumi_id View Post
                - filtrul de motorina este cu 50% mai scump...etc.
                Comparat cu ce? La 1.8 nu se schimba filtrul de benzina.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #68
                  Parca am citit ca se schimba si cel de benzina la 120.000
                  Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                  This message was printed on recycled bytes.

                  Comment


                  • #69
                    Da, se schimba la 100.000 km, dar e ca si cum nu l-ai schimba. Sunt curios cati or sa mai aiba Civicul la 100.000 km. Nu multi cred.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Delphi View Post
                      Sunt curios cati or sa mai aiba Civicul la 100.000 km. Nu multi cred.
                      De ce ?!
                      Bodo, poate vorbesc eu prostii cu filtrul ala.
                      M-ati cam incurcat cu echiparile astea, o sa mai citesc despre ele, in principiu eu stiam ca nu poti sa iti modifici echiparea ca la alte marci pentru ca Honda vine full options, adica sa alegi varianta Sport + sistem navigatie (care arata bestial apropo, sigur nu pot din soft sa o fac utila si pt romanica? ).

                      O intrebare: atata benzina cat si diesel sunt Euro 4 ? Sau Benzina e chiar si Euro 5 ?

                      Comment


                      • #71
                        Toate sunt Euro 4 . Civic 2010 o sa fie Euro 5.
                        Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
                        Video Sharing: http://www.webtube.ro/

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Laurenzio View Post
                          De ce ?!
                          Pentru ca o sa-l vanda pana atunci.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Laurenzio View Post
                            De ce ?!
                            Bodo, poate vorbesc eu prostii cu filtrul ala.
                            M-ati cam incurcat cu echiparile astea, o sa mai citesc despre ele, in principiu eu stiam ca nu poti sa iti modifici echiparea ca la alte marci pentru ca Honda vine full options, adica sa alegi varianta Sport + sistem navigatie (care arata bestial apropo, sigur nu pot din soft sa o fac utila si pt romanica? ).

                            O intrebare: atata benzina cat si diesel sunt Euro 4 ? Sau Benzina e chiar si Euro 5 ?
                            Deocamdata nu poti din soft dar citeste la http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=4140

                            Conform emisiilor pe care le are masina mea, eu ma incadrez ca limite in euro 5 insa aceasta norma nu este inca recunoscuta in .ro. In orice caz cred ca daca producatorul a declarat-o E4 atunci asa va ramana si daca nu ar avea deloc emisii .

                            Cum a spus si Cyrax, in materie de Civic, deocamdata sunt toate E4.
                            Din ce am inteles, Accordul '09 ar fi E5 dar in .ro este inmatriculat ca si E4 dar s-ar putea sa nu fiu eu bine informat si sa vb prostii!
                            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Delphi View Post
                              Pentru ca o sa-l vanda pana atunci.
                              Normal ca o sa-l vanda ca doar nu o sa il fure, duh
                              Intrebarea e de ce trebuie neaparat sa o vinzi, motorul ala i-VTEC e garantat 1 milion kilometrii.

                              Comment


                              • #75
                                Pentru ca oamenii in general isi vand masina dupa 3-4 ani, pentru ca apare un model nou, pentru ca se plictisesc, pentru chestii din astea, nu pentru ca nu ar mai merge motorul, sau ca s-a terminat masina (mai ales la Honda nu se termina asa usor ).
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X