Sfaturi achizitie Honda Civic: 2.2 CTDI sau 1.8 VTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca difera valoarea pe care o platim la casco este numai din cauza companiilor de asigurari prin preturile practicate.
    La leasing pe persoana juridica (firma) pt casco se plateste aceeasi suma toata durata contractului (vedeti desfasuratorul de plata) (pe care nu pot sa-l incarc) care la mine e 71 E/luna 863E/an dar nu stiu daca e cu TVA sau nu. La masinile achizitionate Sh casco se face dupa evaluarea masinii deci mai ieftin odata cu vechimea si km.
    Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
    In cautare de altceva

    Comment


    • In contract la mine e 792euro in fiecare an pt urmatorii 8.
      Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
      This message was printed on recycled bytes.

      Comment


      • Pai e ieftin ca ai pe 8 ani
        Eu am pe 4, si e 1014 .
        Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
        Video Sharing: http://www.webtube.ro/

        Comment


        • Originally posted by Lumpy View Post
          In contract la mine e 792euro in fiecare an pt urmatorii 8.
          Sunt mai multe aspecte care duc la o asa mare dispersie a primelor de asigurare CASCO pentru masini de valori sensibil egale:
          -la leasing si la credit, in general, finantatorul impune societatea de asigurare; aici intervine conventia pe care o are fiecare firma de leasing / banca in relatia cu asiguratorul;
          -la achizitionare cash, ai libertatea de a-ti alege asiguratorul si, implicit, posibilitatea de a negocia personal si in nume propriu, conditiile de asigurare.
          Personal, am luat masina prin credit; deoarece creditul contractat a fost < 10k Euro, banca de la care am obtinut finantarea nu mi-a impus sa fac CASCO (ciudat, dar adevarat ). Asa incat, am incheiat CASCO in conditiile negociate de mine; fiindca aveam un istoric "indelungat si fara probleme" la asigurator (polite CASCO pt 2 masini de 4 ani, asigurare locuinta, bunuri), am obtinut o polita de cca 675 Eur/ an I, in 10 rate, fransiza 0 (ar fi fost si mai bine daca plateam integral)
          http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
          Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

          Comment


          • Civic 5D Sport sau Executive?

            Salut!

            M-am hotarat sa iau un civic 5D. Nu m-am hotarat insa asupra modelului Sport sau Executive.
            Merita diferenta de 2000 si ceva de euro Executive-ul?
            In afara de:
            - Climatizare cu reglaj automat cu 2 zone
            - Faruri Xenon
            - Spalator faruri cu jet apa sub presiune
            - Plafon panoramic sticla
            mai sunt si alte diferente?
            '09 Civic 5D 1.8i-VTEC Sport MTl, Alabaster Silver Metallic
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andy18/

            Comment


            • Eu am luat var. executive ptr plafonul panoramic.
              Sari intr-un executive si vezi daca merita banii.
              Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
              2 roti

              Comment


              • Dintre diferentele enumerate de tine, daca iti vei lua sport o sa regreti ca nu ai xenoane si plafonul panoramic.
                Poate parea un moft dar chiar e misto si iti da o senzatie diferita la volan.
                Spalatoarele de faruri sunt obligatorii (cica) pentru xenoane..
                Climatizarea "bizona" nu prea stiu daca e cine stie ce. Am avut ocazia sa merg mult cu un C4 dual zone dar nu m-a impresionat asta la el..

                Oricum, daca nu te uiti la acei 2000 E, eu as merge pe executive!
                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                Comment


                • Am avut un VW G5 timp de aproape un an si nu folosit clima pe temeraturi diferite decat 1 data sa vad daca intr-adevar sufla cu alta temperatura pe la pasager. Chiar e un moft.
                  Daca ar fi fost diferenta de VSA atunci chiar se merita.
                  Si legat de plafon panoramic, mi se pare tot un moft, nu ma uit niciodata in sus cand conduc....
                  E o chestie de gusturi.... si de posibilitati.
                  De ex in cazul meu trebuia sa aleg intre diesel si benzina. Am renuntat la diesel printr-un simplu calcul la 30000 km pe an economisesc cu motorina ~18 milioane. In 3-4 ani nu recuperez aia 2400E care era diferenta.
                  Daca era ca in germania sa ai piele si navigatie si xenon si clima dubla era ceva.
                  Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                  In cautare de altceva

                  Comment


                  • adica 2000 sunt de colo...?!? pai de ei mergi 2-3 ani (la doua plinuri pe luna)
                    personal, cel mai mult regret.............spalatoarele de faruri...
                    clima "bibovina" probabil n-as folosi-o deloc daca as avea-o, becurile le-am rezolvat cu philips Xtreme care sunt satisfacatoare pt mine.
                    ramane plafonul, dar daca esti din bucurestin-ai ce vedea...si daca ai trecut de faza de impresionat fete...

                    ca sofer nu trebuie sa vezi cerul, ci sa asculti motorul...
                    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                    Comment


                    • Hai sa iti arat de ce merita plafonul panoramic
                      ramm
                      omu cu warnu'
                      Last edited by ramm; 21-01-11, 19:25.
                      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                      2 roti

                      Comment


                      • Vino pe la intalniri si urca-te in amandoua. Iti va fi mai usor de ales.
                        Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                        In cautare de altceva

                        Comment


                        • Originally posted by ramm View Post
                          Hai sa iti arat de ce merita plafonul panoramic
                          si numai 2000 zici ca ma costa geamul asta ud...?!?
                          imi iau si eu doua...
                          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                          Comment


                          • Daca banii nu sunt o problema merita si "mofturile". Eu am considerat ca nu
                            ....

                            Comment


                            • Voi sunteti prea pragmatici, eu sunt mai..romantic..
                              Mie imi place sa vad cum se sparg picaturile de apa pe plafon. Imi place cand se abureste plafonul ca pot sa fac smiley pe el, mai desenezi o inimioara ceva..

                              Alt avantaj executive: xenon de fabrica cu spalator si auto-leveling. Sa va vad ca va costa asta sa puneti after-market.

                              Clima bi-zona...wtf is that? o singura data cred ca am folosit-o dar a fost la misto.

                              Pana la urma omul isi ia ce ii place si ce ii permite buzunarul. In contextul actualei crize, eu m-as orienta numai catre un Executive SH.
                              Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                              2 roti

                              Comment


                              • Singura diferenta reala practica dintre cele 2 versiuni il reprezinta farurile cu xenon si spalator de fabrica si credeti-ma ca astea chiar merita.
                                Restul sunt intr-adevar "mofturi" adica lucruri dispensabile fara de care se poate trai bine merci, si sa fim seriosi cati dintre voi ati mers cu trapa "deschisa" in timpul verii ziua? caci eu n-am prea reusit ma ucidea soarele.
                                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                                "Binele o duce rau in Romania"

                                Comment

                                Working...
                                X