Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cauza cutiei CVT.

    Comment


    • Originally posted by IB View Post
      Din cauza cutiei CVT.
      Si cu manuală e la fel de rău..

      Comment


      • Poate nu și-au propus să fie o mașină pentru liniuțe, ci o mașină fiabilă, pentru clasa medie.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Originally posted by vtin View Post
          Nu stiu sa puna puterea la roata in niciun chip.
          Sau poate doar spun adevarul
          ....

          Comment


          • Originally posted by KMR View Post
            Poate nu și-au propus să fie o mașină pentru liniuțe, ci o mașină fiabilă, pentru clasa medie.
            +1, cu completarea ca si-au propus ca masina sa ramana fiabila in perioada de garantie.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • Eu nu cred ca 8.2 este real. In State, toti care au testat masina stock au avut timpi pe 0-60 de 6.9 - 7.2 sec. Asta ar insemna cam 7.2 - 7.5 sec. pe 0-62. Este cam ceea ce a estimat si Doc cu cateva posturi in urma:

              Originally posted by Doc View Post
              La puterea de 182cp si 1300kg nu vor avea 0-100km/h sub 7.0-7.5s.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Honda in general sunt "prea realisti" la cifrele oficiale, mai multe modele avand performante mai bune decat cele declarate, in real life. Ma gandesc numai la CL7 acum care era declarat aproape la 10s si scotea clar sub 9, chiar spre 8.5s.

                LE: Si ATRul e declarat prost, 7.2s parca si Evo Magazine au scos la vremea aia 6.1s pe 0-60mph. Enorma diferenta, mai ales in zona asta de 6.x, o secunda mi se pare enorm de mult.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Are sens. Cu masinile din grupul VAG nu prea poti avea incredere in cele declarate dar am dat si Mazda 3 ca exemplu.

                  M-am uitat pe masuratorile la o revista din US (www.caranddriver.com) si atasez aici masuratorile lor pentru:
                  - Honda Civic Sedan 1.5 CVT
                  - Mazda 3 2.5l AT
                  - Golf 1.8 TSI AT

                  Mazda 3 si cu Golf sunt cam pe acolo dar Civic-ul este clar mai rapid. Avand in vedere ca 2.5l pe Mazda 3 nu-l gasesti in Europa (si sigur 2.5l e mai rapid ca 2l), atunci Civic 1.5l e net superior Mazdei 3 G165.
                  Attached Files

                  Comment


                  • O comparatie cu Mazda 3, Golf si Cruze: http://www.civicx.com/threads/civic-...7/#post-167093

                    Comment


                    • Excelent articolul, superfain testul (chiar de mult nu am mai vazut unul atat de bun). Tabelul ala contine niste date fooooarte interesante.

                      Comment


                      • @vtin: chiar sunt curios de ce esti asa entuziast (sau nu? ), desi am o vaga intuitie de ce zici asta . Insa, dupa mine, rezultatele din tabel sunt penalizate (a se citi viciate) de diferenta mare de pneuri de pe masini. Hai sa zicem ca marcile si modelul lor tot pe acolo sunt, insa dimensiunea lor, latimea si balonul, influenteaza grav testul de stabilitate (mai ales la Mazda) si pe cel de acceleratie laterala.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • +1
                          Din nou, Civic-ul pare sa aiba cel mai bun raport pret/performanta. (Nici Golf-ul nu sta rau, sincer vorbind).
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • @Octi: mai degraba sunt placut surprins decat entuziast.
                            Sunt placut surprins de faptul ca Civicul din test este MT, apoi de acceleratie si consum.
                            Eu nu as pune pret atat de mare pe dimensiunea pneurilor, grosimea mai mare a celor de pe Civic intr-un astfel de test putand crea dezavantaje semnificative cu privire la acceleratie si consum, lucru care - iata! - nu a avut loc. Mai mult, experienta FD-ului m-a invatat ca un sasiu foarte bun poate corija lipsurile cauzate de pneuri in materie de stabilitate.
                            La randu-mi, sunt foarte curios despre acea intuitie a ta.

                            Comment


                            • Dap, asa este, Civicul ar fi trebuit sa fie penalizat serios la acceleratie si consum. Oricum, vor fi penalizati posesorii masinilor la buzunar cand schimba cauciucurile.

                              PS: foarte bun articolul.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • vtin: pai eu intuiam ceea ce, mai voalat, am si zis: comportamentul dinamic bun, date fiind echiparile.
                                Referitor la acceeleratie, diferenta intre roti este compensata, cred eu, de etajarea cutiei si de masa mai mica. Din ce am calculat, Civicul vine cu cea mai scurta cutie (trepte x FD), dupa Cruze (care nu se pune la acceleratie din cauza motorizarii net inferioare). In plus are si vreo 50de kg in minus (Duamne, ce exprimare! ) fata de Mazda.

                                Probabil ca, daca pui rotile de pe Civic pe Mazda sau Golf, acestea vor sta mai bine la stabilitate dar vor fi penalizate mai grav la acceleratie si consum (cum ati zis si voi). Deci, per total, daca iei masina in ansamblu (cutie, masa, motor, roti), Civicul iese destul de bine din aceasta comparatie.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X