Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by chipson78 View Post
    uite un 7.54:
    https://www.youtube.com/watch?v=IzV_zGVGrFw

    pe sedan ce-i drept
    7.54 pe CVT .Pe manuala ar trebui sa fie un pic mai rapida sau nu ? Intreb doar .
    Apropo de sistemul de punctaj de la AM am citit si vazut si urmatoarele lor 2 teste .Ambele din grupul VAG . Puteti ghici punctajele si fara sa la mai cititi credeti-ma
    La ultima cu O3 facelift m-au distrat cu un consum mediu de 5.5 . Mda si marmotele inveleau in ciocolata .Am avut 4 Octavii dintre care 2 cu motorizare de 2L si fara 4x4 . Consumul ala il scoteam doar dormind pe mine cu maxim 100km/h la vale si cu vant din spate . Deh de aia iti iei diesel ca sa ai si obsesia consumul ...sau poate chiar nu stiu eu sa conduc economic

    Comment


    • Dacă nu au īmbunătățit CVT-ul, manuala e mai rapida.
      Cat despre motoarele VAG, īncerc sa ma abțin..legat de motorul ăsta de 2.0 dizăl, il are un prieten și acum plānge.
      Eu i-am zis ca ma bucur, asa ii trebe ca a făcut de capu lui.

      Comment


      • Tocmai am facut cunostinta cu noul Civic. Am fost dezamagit total. Nu este chiar asa cum zice lumea in legatura cu calitatea din interior. Ca design interior jos palaria dar ca materiale folosite....
        Pozitia la volan nu este asa de joasa dar pe locuriile din spate chiar este mai mult loc. Ruloul de la portbagaj o bataie de joc. La exterior arata mai bine decat in poze dar totusi nu ma convinge. Modelul venit este sport plus si oferta lor este de 31.750 in cap. La pretul de lista se adauga 690 euro transportul si vopseaua metalizata de unde provine aceasta diferenta. Vor vinde asa mai bine Mazda, fiind remarca lor.
        LE: cand ajung acasa voi pune cateva poze, sunt interesante cele de sub masina
        kawamoto
        Senior Member
        Last edited by kawamoto; 25-02-17, 10:06.

        Comment


        • @kawa: treaba cu pozele cu burta masinii e uau! De abia astept sa le vad!
          Multumesc anticipat!

          Comment


          • Tipul asta de la AMS pare foarte incantat de cele 3 pistoane.

            Comment


            • Da, desi nu inteleg decat vreo doua, trei cuvinte, neamtul pare placut impresionat.
              Am avut rabdarea sa vad clipul pana la final, apoi youtube-ul mi-a oferit niste clipuri care au legatura cu cel de mai sus si am dat de unul cu un drivetest facut de un turc. Bineinteles, nu am mai priceput niciun cuvant, dar ochii mi-au ramas beliti pe sedan: mama, ce misto-i sedanul!!!

              Comment


              • Sedanul arata mult mai bine ca hatch-ul

                Comment


                • Şi eu sunt de aceeaşi părere.
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • Baieti va pun pozele desi nu am timp sa comentez in acest moment.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Zero antifonare, sau...?
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • Multumim mult!
                        Am impresia ca pe dedesubt sunt niste lipsuri, suspensia spate (daca nu ma insel) nu aduce cumva cu multilink-ul Focusului?

                        Comment


                        • Zero antifonare, zero scut din fata pana in spate.
                          Stopuri cu becuri? Pe bune?
                          Au facut economie si la sprituitoarele de faruri, nu mai ies si sunt fixe protejate cu un capac.
                          Sunt multe chestii deranjatente dar nu am avut timp sa le pozez. Trebuia sa iau pe cineva de la aeroport si eram grabit. Imi pare bine ca m-am oprit la ei si pot spune cu mana pe inima ca nu cumpar asa ceva cu 32k euro. Hai poate 22k euro.
                          Impresia mea generala? Economie cat se poate.
                          kawamoto
                          Senior Member
                          Last edited by kawamoto; 25-02-17, 23:45.

                          Comment


                          • Costuri cat mai scazute, probabil ca pe variantele mai scumpe ar putea sa aiba tot ce-i trebuie. Sau pe variantele de peste Ocean, asa cum s-a mai intamplat.

                            Comment


                            • Este varianta scumpa, sport plus costa aproape 32 k euro. Peste este doar varianta Prestige care are masca cromata si piele, adica putin lux.
                              LE: Trebuie inteles ca pe varianta de motorizare de 1,5 nu exista varianta subechipata. Daca vrei saraca in optiuni trebuie sa cumperi motorul de 1L.
                              kawamoto
                              Senior Member
                              Last edited by kawamoto; 25-02-17, 22:24.

                              Comment


                              • In primul rand tin sa-i multumesc lui kawamoto pentru pozele facute pe sub masina, din pct meu de vedere fiind de o mare importanta. Observ ca nimic nu s-a schimbat la capitolul protectie anticoroziva, iar Hondele din cea de-a 10-a generatie sunt la fel de slab protejate importriva ruginii.

                                Cum eu sunt patit cu problemele pe care le-am intampinat la masina mea, am sa aduc cateva precizari, poate cei care vor dori sa achizitioneze acest model (sau de ce nu, alte marci), sa o faca in cunostinta de cauza, analizand si acest capitol. In special cei care doresc sa tina o masina o perioada mai lunga de timp (nu multi romani isi mai permit sa cumpere o masina noua la 5-7 ani de zile).

                                Asadar, din pozele de mai sus, m-am oprit la una singura, aceasta:


                                Este lesne de vazut pentru toata lumea ca protectia anticoroziva prin tratarea/protejarea tuturor suprafetelor de tabla lipseste si la acest model, precum si la modelele anterioare de Civic. Practic, unde se vede tabla goala (neprotejata), in maxim 3-4 ani vor incepe sa apara la inceput puncte de rugina, urmand ca, pe masura ce timpul va mai trece, sa se extinda si sa formeze zone intinse de rugina. Tot ceea ce observ, este ceara (substanta usor galbuie), dar aceasta nu va tine mai mult de 2 ani.

                                Prima data rugina va aparea in zona punctelor de sudura dintre traverse si podeaua masinii, precum si alte imbinari/ranforsari. Cateva astfel de zone predispuse au fost marcate de mine cu sagetile de culoare rosu/albastru. In zona indicata cu sagetile albastre, va aparea rugina cel mai repede, nefiind nici un fel de protectie. In zona sagetilor de culoare rosie, exista o protectie data din fabrica, este vorba de antifon pistolabil. Din experienta mea proprie, este de foarte buna calitate, in sensul ca adera extrem de bine pe tabla si este foarte greu de indepartat. Totusi, ea nu este suficienta, punctele de sudura pe care le acopera vor prinde rugina care va strapunge acest strat de antifon spre exterior. Ideea este ca acest fenomen, daca va fi ignorat in continuare, va accelera procesul de rugina ampla, intrucat prin acele intepaturi ale stratului de antifon, rugina va avea acces la cele 2 ingrediente dezvoltarii si accelerarii procesului de coroziune (oxigen + umezeala). Exact cum am intampinat eu, la Civic-ul meu:





                                Daca suprafetele ruginite nu sunt tratate, evolutia coroziunii este destul de rapida:
                                lonjeron stanga spate pozat in 2014:


                                lonjeron stanga spate pozat in 2016:


                                Cum arata zona punctelor de sudura care au fost curatate dupa inlaturarea antifonului pistolabil:




                                Restul procesului de refacere a protectiei anti-corozive nu-l mai descriu, pentru a nu devia prea mult de la topic. Ceea ce as mai dori sa punctez este ca poate aceste poze nu reflecta gravitatea situatiei foarte bine, intrucat am prezentat ceea ce se intampla strict in zona sudurilor. Insa, am regasit zone de rugina mult mai grave si pe suprafete mai largi in alte parti ale podelei caroseriei, dar care nu-si au rostul acestei interventii. Mai mult, desi masina mea a fost inmatriculata in toamna lui 2009 fiind achizitionata de noua, rugina (intr-un stadiu incipient) am remarcat-o dupa primii 3 ani, uitandu-ma intamplator pe sub masina. Si inca un aspect important, masina nu prea a circulat iernile, deci expunerea la substantele pe care le arunca astia pe strazi a fost minima.

                                Revenind la noul Civic, eu cred ca pretul reflecta nu doar noile motorizari turbo pe benzina si probabil noul Diesel, cat si nivelurile de echipare (dotarile). Adica mie unul mi se pare a fi imbuibata cu suficiente briz-briz-uri, pt cei care si le doresc, dar care au urcat pretul considerabil. Sa nu uitam ca a luat si ceva proportii, fata de predecesoarele modele. Iar motoarele sunt peste ceea ce ofera nemtii (cilindree vs putere si consum), inclusiv cel de 1 litru, care s-ar parea ca este si fasnet dar si rafinat (lipsa vibratii).

                                Insa, daca ar fi sa cumpar noul Civic Sedan, cu siguranta i-as face o antifonare in primele 2-3 luni, pentru linistea mea sufleteasca. A nu se intelege ca daca o lasi netratata, vei avea probleme grave cu rugina. Am mai spus-o si cu alte ocazii, eu nu cred ca aceste masini nu pot trece de cei 10-12 ani de garantie la tabla (la perforare), asa cum se mentioneaza in carnetele de garantie, doar ca, rugina e rugina pana la urma, iar cand o vei vinde, poate vei pierde multi bani tocmai din aceasta cauza.

                                Comment

                                Working...
                                X