Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by zagado26 View Post
    Conteaza, am pus de 98-99 si nu am mai avut nici tremurul ala la ralenti, sa vad acum cu asta de la noi daca apare. Data viitoare o sa pun de 95 cum scrie la carte sa vedem daca-i place
    Fara legatura cu topicul. Eu am folosit benzina de numai de 98-100 cam 5-6 luni in 2014 si s-a aprins check pe bord. Fuga la ASKO....au pus comp si au gasit ca sondele lambda ar avea probleme din cauza carburant. Eroarea a disparut dar trebuie sa am in vedere una din sonde. Deci CO 95 e ceea ce trebuie. Este asa cum spui tu Gabi..aveam un tremurat in relantiu. Merg cu 95 si i-am facut un tratament cu RED LINE SI-1 si a disparut trepidatia...
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Florine, de cand am luat masina (6 ani jumate), cu rare exceptii, am pus numai de 98-99-100 si n-am avut probleme cu sondele. Sper sa nici nu fie cazul pe viitor.
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
        Fara legatura cu topicul. Eu am folosit benzina de numai de 98-100 cam 5-6 luni in 2014 si s-a aprins check pe bord. Fuga la ASKO....au pus comp si au gasit ca sondele lambda ar avea probleme din cauza carburant. Eroarea a disparut dar trebuie sa am in vedere una din sonde. Deci CO 95 e ceea ce trebuie. Este asa cum spui tu Gabi..aveam un tremurat in relantiu. Merg cu 95 si i-am facut un tratament cu RED LINE SI-1 si a disparut trepidatia...
        Nu e nene, e legenda asta. Si eu am patit pe civic, dar cred totusi ca am visat.

        Unii pe aici insinuau ca defapt de la benzina de 98-100 ti se arde becul din torpedou, cred ca defapt asta am patit, dar nu-mi aduc eu aminte bine
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
          Fara legatura cu topicul. Eu am folosit benzina de numai de 98-100 cam 5-6 luni in 2014 si s-a aprins check pe bord. Fuga la ASKO....au pus comp si au gasit ca sondele lambda ar avea probleme din cauza carburant. Eroarea a disparut dar trebuie sa am in vedere una din sonde. Deci CO 95 e ceea ce trebuie. Este asa cum spui tu Gabi..aveam un tremurat in relantiu. Merg cu 95 si i-am facut un tratament cu RED LINE SI-1 si a disparut trepidatia...
          O explicatie ar fi ca benzina cu cifra octanica mai mare arde mai bine in cilindri, dar gazele de ardere sunt mai fierbinti, de unde si problemele la sonda, computer de bord, etc.
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • eu in cl9 am pus 90% 99
            iar pe cw2 de 5 ani bag tot asa in proportie de 90% 99

            nu am observat probleme
            in plus cartea tehnica spune "minim" 95 deci banuiesc ca e OK
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • Daca mi s-a intamplat mie nu e o regula....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • Originally posted by ro861 View Post
                O explicatie ar fi ca benzina cu cifra octanica mai mare arde mai bine in cilindri, dar gazele de ardere sunt mai fierbinti
                Cred ca e mai degraba o presupunere decat o explicatie. Benzina cu CO mai mare rezista mai bine la detonatii, cam asta e tot. CO nu spune nimic despre puterea ei calorica, cat de bine arde, daca are gaze mai fierbinti etc.
                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                Comment


                • Q.E.D. Schimbati becul, puneti led.

                  Comment


                  • eu la masina precedenta am avut probleme cu sonda lambda, foloseam atunci OMV100, cea de import austria...super benzina, motorul era mai vioi(ceva in genul cum e cand e motorul rece iarna) si consuma ceva mai putin dar a busit sonda. nu foloseam mereu, dar de fiecare data cand puneam imi dadea eroare, ce disparea dupa aia. ultima oara nu a mai disparut si a trebuit sa schimb sonda. de-aia nici la Accord nu m-am mai gandit sa pun vreodata mai mult de 95.
                    13 CRV EX 2.2 M/T

                    Comment


                    • Pentru cei cu reflash, păstrați 95, altfel aruncați banii de pomana
                      dinoc
                      Senior Member
                      Last edited by dinoc; 18-06-15, 09:12.

                      Comment


                      • Q.E.D bis. Eu am xenon in torpedou.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • Care-i faza cu becul din torpedou?
                          ....

                          Comment


                          • De la benzina cu CO > 95 ti se arde becul din torpedou.

                            Pentru cei care ati schimbat becul cu led sau xenon, sa stiti ca se ard si alea.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Pai si care ar fi legatura?
                              ....

                              Comment


                              • Alea cu xenon se ard cel mai greu, mai intai se fac violet, ceea ce nu-i chiar rau - ba chiar benefic, dupa unii.

                                De cand am rotile de 16 consumul a scazut drastic, cam cu 2 l/100 extraurban (de la 9% la 7%). Nu cred ca mai revin la 17", mai ales ca circul destul de putin cu Accordul, avand masina de serviciu.
                                W0lfman
                                Senior Member
                                Last edited by W0lfman; 18-06-15, 09:16.
                                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X