Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca asa ceva e ceea ce cauti:

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...264559337.html

    Comment


    • Originally posted by Ct10dre View Post
      Salutare colegi, de mulți ani īmi place modelul accord, mi se pare una din cele mai frumoase mașini și īn ziua de azi. As vrea sa cumpăr una pe benzina, manuala, dar nu știu la ce sa ma aștept. Inițial m-aș orienta la modelul cu motor de 2.4, dar nu știu cum e cu consumul īn oraș īntr-un oras mediu gen Constanta și īn afara.

      Ceva probleme tehnice mai importante ar fi? Am citit ca ambreiajele sunt cam sensibile și cad pe la 100-120 mii, și ceva probleme cu rugina pe la trapa.

      Nu am avut posibilitatea sa conduc, cum sta cu dinamica īn trafic? Direcția oferă un bun feedback? Frānele sunt ok?
      CT10dre masina este foarte OK, nu e masina sport dar e destul de vioaie, mai ales in ture. Cu un mic soft de la Dinoc, am inteles ca si variantele automate devin sesibil mai sprintene.
      Legat de consum, urban eu am intre 11 si 15 in functie de anotimp si de cat de scurte si dese sunt drumurile. Extraurban este de la 6.3 daca ai nervi si ti-ai luat masina degeaba, sau mai realist peste 8 in functie de viteza si de cat de repede ajungi la viteza propusa . Eu de exemplu niciodata nu depasesc subturat indiferent de trafic si cand ii dau, ma duc spre 7000 mai tot timpul. Nu prea schimb in depasiri .
      Masina e comoda si trage bine chiar si incarcata, insa pentru a o folosi la potential trebuie turata.
      Directia este destul de precisa as zice, iar feed-back-ul este bun.
      Franele sunt OK daca sunt schimbate si mai ales daca ai si anvelope bune care sa contribuie.
      Nu e foarte agila si daca o bruschezi s-ar putea sa nu te ascule intocmai. Fata de CL9 la CU2 ai vreo 200 de kg in plus si asta se simte mai ales pe curbe.
      Cu problemele nu as putea sa iti spun nimic, n-am avut nimic important pana acum, iar eu n-am trapa ca am Type S.

      Sa fii pregatit sa cauti mult si bine daca esti "setat" pe acest gen de masina, ca in orice domeniu, ieftin si bun nu prea exista.
      ....

      Comment


      • @ct10dre
        pentru ce anume vrei sa cumperi masina?

        daily driver? adica mers la munca, acasa, cumparaturi, mall, niste iesiri de weekend si concediu? unele cu familia?
        pentru acestea cred ca AT e solutia mai buna - un 2.4 AT cu resoft e foarte fain si area acea dualitate de care ai nevoie ca sa te poti distra - masina de familie condusa sedat si jos in ture si agilitate tinuta sus in ture din padele + resursele de a face reprize 130-180 confortabil si sigur

        masina de weekend pe care o conduci mai mult extraurban pentru amuzament? atunci da cred ca MT e mai potrivit - dar tot un 2.4

        masina de dat tare mai tot timpul, condus deseori la limita, mai mult solo, pentru un zambet extins pe fata? eventual si un track day?
        nu sunt sigur Accord e ce ai nevoie - indiferent daca AT sau MT
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • @Turkish , masina va fi un daily driver . Conduc cam 30% in oras , 70% in afara si am nevoie de o masina confortabila si vioaie la nevoie . Zic ca as merge pe manuala pentru ca atunci cand am condus seria 5 si seria 3 m-am simtit cam deconectat de masina chiar daca aveau padele , imi place sa am totul sub control

          Am inteles ca e mai greoaie dar are un plus peste Mazda 6 si ceilalti competitori, scaunele mari . In M6 pur si simplu stau cocotat ca pe cal , nu intru in scaunele alea minuscule . Avand 1.87 si vreo 97 de kg gama de alegeri nu e foarte larga , de abia intru in scaunele sport din seria 3 .

          Comment


          • Originally posted by Turkish View Post
            masina de dat tare mai tot timpul, condus deseori la limita, mai mult solo, pentru un zambet extins pe fata? eventual si un track day?
            nu sunt sigur Accord e ce ai nevoie - indiferent daca AT sau MT
            Sau cel putin nu acest model de Accord. :P
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • Daca asta ai simtit in seria 3 si 5 si daca nu te deranjeaza mestecatul in mamaliga din trafic, atunci ia manuala.
              Am zis sa incerc si eu automata, am vrut neaparat padele, tocmai ca sa nu zic ca nu o sa am sportivitate. Adevarul este ca nu prea ajungi sa le folosesti, cel putin daca nu mergi pe circuit, probabil.
              Eu le vroiam neaparat pentru retrogradari si la franele de motor dar la cutiile astea automate (cel putin la ce conduc eu acum), frana de motor este ca si inexistenta.
              Cutiile astea noi, impreuna cu niste motorizari potente, se descurca destul de bine in mod automat, mai ales daca au si mod sport.

              In concluzie da, asa e cum zici: cutia automata te deconecteaza putin de masina, iar padelele nu te ajuta neaparat in acest sens. Insa, trebuie pus in balanta cat de tare resimti lipsa schimbatorului, cat de des ai nevoie de el si cu confortul pe care ti-l da manuala, mai ales in trafic bara-la-bara.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • Stie cineva masina de mai jos ?

                https://www.autovit.ro/anunt/honda-a...rm#xtor=SEC-81

                Comment


                • Mie imi suna bine ce scrie acolo, dar du-te sa o vezi, e cel mai sigur.
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Inafara de Asko -Chiajna mai stiti vreun service onest unde pot face o verificare ?

                    Comment


                    • Originally posted by Ct10dre View Post
                      Inafara de Asko -Chiajna mai stiti vreun service onest unde pot face o verificare ?
                      Eu am făcut la Carpați (Gara de Nord), a fost ok.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Ct10dre View Post
                        Inafara de Asko -Chiajna mai stiti vreun service onest unde pot face o verificare ?
                        Si Honda Nord este o optiune foarte buna - https://www.hondanord.ro/
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • Toate sunt full pana după 17 august.. Știe cineva alt service care are habar de Honda sau un mecanic privat? La caroserie ma gāndesc ca poate sa se uite oricine dar la motor cu vtec mai puțin..

                          Comment


                          • Pai la ce vrei sa se uite la motor? Ca doar nu te lasa nimeni sa-i demontezi masina. Sa sune ok (sau mai bine zis sa nu sune, e un motor K24), sa traga bine, te uiti dupa scurgeri de ulei si pui un tester. Cam atat. Motoarele Honda pe benzina sunt niste motoare foarte bune, fara probleme ascunse care sa rasara imediat dupa cumparare, spre deosebire de alte marci.

                            Comment


                            • Motorul daca nu a fost umblat in el ar trebui sa arate perfect pe dinafara, fara pierderi de ulei sau alte lichide. Eu am vazut motoare K20 cu peste 300K km neumblate si care merg ceas fara sa aibe urme de ulei nicaieri. Motorul adus la temperaturile de regim trebuie sa fie foarte silentios cu capota inchisa nu ar trebui sa se auda. Daca este inca stoc este un semn bun, fara modificari la filtre de aer sau alte chestii e un plus. Uita-te la lufturile de la elementele de carosesrie, trebuie sa fie perfect paralele echidistante, orice abatere inseamna ca s-a umblat in zona sau caroseria/elementul este deformata. Rugina este de obicei inamicul Honda.

                              Comment


                              • Rugina la CU2 2010?
                                In motor se umbla daca s-a urmat schema de maintenanta, la 120.000 Km se verifica jocul supapelor.

                                Comment

                                Working...
                                X