Despre starea drumurilor - ultimele informatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut eu transalpina ieri, Sebes - Novaci cu civicul meu.Portiunea Sugag - Obarsia Lotrului e asfaltata in proportie de 90-95% zic eu, iar pe unde nu e asfalt pietrisul e tasat bine.Sunt portiuni cu gauri mari cat un sens de mers...dar sunt marcate destul de bine.Spre Ranca drumul e putin mai nasol... am avut emotii in vreo doua locuri, pe portiuni scurte la coborare erau bolovani mai mari dar cu putina rabdare ii incaleci si treci fara probleme.Peiajul e superb, pot sa zic ca mi-a placut mai mult decat transfagarasanu, e mai salbatic, nu-s parapeti, ai senzatia ca zbori uneori.

    Comment


    • @carbotox ... prin padure la urcare cum se prezinta noroiul? ... iar pe valea frumoasei drumul este impartit in foarte bun si off road pur ...
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • Originally posted by Vali_lj View Post
        @carbotox ... prin padure la urcare cum se prezinta noroiul? ... iar pe valea frumoasei drumul este impartit in foarte bun si off road pur ...
        Nu era noroi deloc, doar praf, dar nu vreau sa-mi imaginez cum e cand ploua.

        Comment


        • Merg si eu azi pe acolo, pentru ca ma duc la ai mei in Alba si am zis sa aleg ceva mai 'exclusivist' decat Valea Oltului. Daca tot am scos masina la plimbare in ultima vreme prin coclaurile Romaniei, de ce sa nu ajung si pe aici, pana la urma?

          Va dau feedback abia duminica seara sau cel tarziu luni, despre starea drumului pana la Sebes.. pt ca n-am acces la net pana atunci. O sa fac poze cu gropile, praful, bolovanii si cainii morti de pe marginea soselelor.

          Comment


          • Sa ai mare grija la portiunea de padure ... iar daca alegi sa continui transalpina dupa intersectia cu drumul petrosani-brezoi mai ai de condus inca pe atat. Bafta si asteptam poze/impresii etc.
            Touge is what we live for

            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

            Comment


            • Originally posted by mandrei83 View Post
              Sunteti siguri ca vreti sa treceti prin Transalpina?

              Alinutza, daca te incumeti sa mergi pe acolo, revino la noi cu impresii.. Din ce am citit peste tot, drumul e NEPAVAT...
              Am trecut pe acolo acum 2 sapt. Cu accordu' din dotare, fara nici cea mai mica emotie. E de preferat totusi sa fie uscat, pentru o placere desavarsita
              Am plecat pe A1, Curtea de Arges, Transfagarasan, Sibiu, inapoi pe Valea Oltului si la Brezoi spre Voineasa, Obarsia Lotrului, apoi pe Transalpina pana la Ranca, si spre casa Novaci - Bucuresti. Am postat aici ceva impresii.

              Diseara promit sa pun si pozele.

              LE: Traseul mai sus descris este facut in 4 zile
              nu recomand Transfagarasanul in weekend pt ca se trece foarte greu de Balea Lac (cam 2 ore)

              traseu de 2 zile:
              ziua 1 Bucuresti-Pitesti-RM Valcea - Novaci - Ranca
              innoptare la cabana Tara http://www.pensiuni-turistice.ro/rom...ea-tara-ranca/
              ziua 2 Ranca - Ob Lotrului - Voineasa - Brezoi - RM Valcea - Bucuresti

              LE: http://picasaweb.google.com/laurentiu.stan/Transalpina
              ug_lee_laur
              Member
              Last edited by ug_lee_laur; 27-08-10, 19:01.
              Houston, i don't have any problem...

              Comment


              • am revenit azi din incursiunea mea si pe Transalpina. am urcat de la Novaci catre Pasul Urdele si m am oprit unde a inceput macadamul. nu pot spune cat am mers cu precizie, probabil am ajuns foarte aproape de locul unde se oprea traficul (de asemenea, probabil, Urdele), pt ca erau f multe masini parcate pt poze si deja nu prea mai aveai pe unde sa intorci. drumul de asfalt e ok, faptul ca nu sunt parapeti il face si mai spectaculos. la coborare, curbele au fost de vis, mai faine decat pe Cheia, de ex. imagini ale peisajului am sa postez la <watch me> curand. date suplimentare, la mine la topic.
                Carpe diem!
                Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                Comment


                • Traseu spre mare, care include trecerea cu bacul:
                  1. Bucuresti - Oltenita (DN4): bun, usor peticit, ceva denivelari; mai prost in Popesti Leordeni, cu ceva gropi si mai ales niste denivelari foarte urate intr-o intersectie care include si o trecere de cale ferata
                  2. Oltenita - Calarasi (DN31): foarte bun
                  3. Calarasi (dupa trecerea cu bacul) - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Cobadin (DN3) vi-l descriu pe portiuni:
                  - de la Calarasi pana la Negureni alterneaza drumul pietruit (piatra cubica, dar pusa bine) cu drumul asfaltat si cu cel betonat; permite viteze intre 80km/h si peste 100km/h in functie de portiunea de drum pe care va aflati si de masina pe care o aveti; drumul este in general bun, fara gropi, cu unele denivelari;
                  - de la Negureni pana la Cobadin este mult mai bun si inceteaza portiunile de drum pietruit
                  4. Cobadin - Movila Verde - Amzacea: destul de bun, chiar daca e peticit; doar cateva gropi nu prea mari; permite lejer viteze in jur de 100km/h
                  5. Amzacea - Negru Voda: foarte bun
                  6. Negru Voda - Mangalia: bun, spre foarte bun

                  De la punctul nr. 4 puteti incerca si varianta:
                  4'. Cobadin - Mereni - Topraisar:
                  - Cobadin - Mereni: prost, multe cratere
                  - Mereni - Topraisar: foarte bun, asfaltat proaspat
                  5'. Topraisar - Amzacea - Negru Voda: foarte bun
                  "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                  Comment


                  • Am promis ca revin cu un update dupa excursia de ~1100 km: Iasi - Cheile Bicazului - Medias - Sibiu - Sighisoara (2 zile de concediu pentru a vizita cele 2 orase) - (apoi iar) Medias (am fost la o nunta acolo) - Cheile Bicazului - Iasi.
                    Drumul este OK, mai putin niste gauri si denivelari pe la Cheile Bicazului.

                    Consumul mediu - 7.8% - viteza medie - 54km/h (am trecut prin foarte multe localitati si traficul era destul de consistent).
                    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                    Comment


                    • Am facut si eu urmatorul traseu in weekend, in drum spre parintii mei care locuiesc in jud. AB:

                      Bucuresti-Rm.Valcea-Brezoi-Voineasa-Obarsia Lotrului (DN7A)
                      Obarsia Lotrului-Oasa-Sugag-Sebes (DN67C)

                      Starea drumului:

                      -drumul din dreptul Lacului Vidra e groaznic. Are multe gropi si trebuie sa le ocolesti in continuu; unele gropi chiar pot fi numite cratere, iti rupi masina in ele daca nu esti atent... Drumul cred ca nu a mai fost reparat de pe vremea lui Niculaie prin acea zona..
                      -de la Obarsia Lotrului pana la Oasa, drumul e criminal pe anumite portiuni. Se lucreaza la el, iar pe maxim 5Km mergi pe drum forestier. Multe masini de tonaj in drum, se lucreaza pe bucati.. Sunt multe masini de tonaj, muncitori si se circula putin cam greu pe unele zone. Gropile iti apar cand te astepti cel mai putin, eventual si in curbe, in locuri nemarcate.
                      -de la Lacul Oasa pana la Sebes, drumul e OK. Am fost pe acolo anul trecut si era cam stricat, din cauza inundatiilor. Au pavat anul trecut si drumul de pe digul Lacului Oasa.

                      Parti frumoase/rele:

                      -sincer, mi se pare mai spectaculos drumul prin Transfagarasan (parere personala) sau Pasul Prislop din Maramures/Moldova. Acolo prin Pasul Prislop, drumul e si mai rau, dar a meritat privelistea..
                      -exista speranta ca in urmatorii 2-3 ani, drumul descris de mine mai sus sa fie finalizat, iar gropile sa fie astupate. E un drum frumos, salbatic si cred ca va fi mai circulabil in viitorul apropiat

                      O sa pun si pozele cand ajung acasa, momentan sunt la birou.. Per ansamblu, nu mai treceam pe acolo daca as fi stiut in avans starea in care era drumul..

                      Partea de la Obrasia Lotrului spre Ranca-Novaci nu am incercat-o.. dar probabil o sa ajung odata si pe acolo..
                      mandrei83
                      Senior Member
                      Last edited by mandrei83; 30-08-10, 14:33.

                      Comment


                      • Originally posted by mandrei83
                        Partea de la Obrasia Lotrului spre Ranca-Novaci nu am incercat-o.. dar probabil o sa ajung odata si pe acolo..
                        Pai, din ce spun cei care au fost pe acolo, ai pierdut exact ce era mai frumos (ca peisaj).
                        "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                        Comment


                        • Originally posted by Alicia View Post
                          Pai, din ce spun cei care au fost pe acolo, ai pierdut exact ce era mai frumos (ca peisaj).
                          Nu contest asta..
                          Oricum, pe unde am fost eu, nu mi s-a parut ceva extrem de spectaculos.. adica, e loc si de mai mult.

                          Poate dau o tura pe acolo in weekend, ma tenteaza sa fac iar o iesire pe undeva. Gazu' (aka GPL) e la putere! Am avut un consum mediu undeva in jur la 5.5%, mers exclusiv pe GPL in ultimii 800Km, in drum spre ai mei in Alba si plimbat putin prin Ardeal..

                          Comment


                          • Originally posted by mandrei83 View Post
                            .........
                            O sa pun si pozele cand ajung acasa, momentan sunt la birou.. Per ansamblu, nu mai treceam pe acolo daca as fi stiut in avans starea in care era drumul..
                            .........
                            Am reusit abia acum sa pun acum pozele, nu prea am avut timp de stat prin iPhoto sa le aranjez si nici sa le mut de pe camera pe laptop... Scuze de intarziere; mai bine acum, decat niciodata...

                            Drumul nu e tocmai OK pe portiuni si puteti vedea masini de mare tonaj pe acolo; pe anumite portiuni, drumul e inca forestier.

                            Enjoy my pics: http://www.facebook.com/album.php?ai...7&l=878e405637

                            Comment


                            • Se mai lucreaza pe centura de nord a Buc? Vreau sa ajung la Baneasa...

                              Comment


                              • Seth, care drum ar fi de ales, de la Bucuresti spre Baile Herculane: prin Craiova ori pe la Pitesti - Ramnicu Valcea - Targu Jiu?
                                Altfell spus, pe la Craiova, drumurile sunt bune?
                                Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X