Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guys, eu ma refeream la Castrol Edge cel simplu, nu Professional.

    Comment


    • Pt mine un ulei ce il gasesc in market ul de unde imi fac cumparaturile nu mi se pare a fi printre uleiurile bune. Plus ca a pus si fratemio in d17 si nu a fost multumit.plus multa lume pe net care are honda nu e multumita.iar la km tai as merge pe ceva mai subtire
      sigpic

      Comment


      • @RupOase: Daca nu bagi Professional H, cred ca mai bine nu bagi Castrol. Ai prea multe sanse sa fi nemultumit. Totusi asculta de batranii HondaFan pentru ca sunt cu experienta si stiu ce vorbesc. Am observat ca majoritatea sunt pasionati si nu isi bat joc de masini.
        Sfatul meu este sa te feresti de tot ce gasesti in supermarket. Deci mai bine ceva mai greu de gasit dar mai sigur.
        Si unele reprezentante din Germania baga 5w-40 desi majoritatea folosesc 5w-30, deci nu cred ca ar fi o problema vascozitatea aleasa.

        Comment


        • Originally posted by RupOase View Post
          Eu am acum aproape 66,000 km. Nu am remarcat vreo diferenta pe joja cand m-am uitat la nivelul uleiului de cand am cumparat-o pana acum. Sa zicem 5w-30. Exceptand AmsOil, alte brand-uri mai comune, pe care e posibil sa le vezi pe la service-urile noastre, ai idee care sunt, avand in vedere ca acel Castrol Edge nu il recomanda Marius?
          Daca ai R18 producatorul Total recomanda următoarele:
          Quartz 9000 Future GF5 0W-20 (numai daca nu ai consum de ulei însă eu as evita 0w20-uri din zona uleiurilor de raft).
          Quartz 9000 Future NFC 5W-30 (mai de oraș).
          Quartz Ineo ECS 5W-30
          Interesantă mi s-a părut si următoarea mențiune: conditii severe 10000 km/ 6 luni!
          In acord direct cu specificația oficială Honda. Honda producatorul, nu service-urile Honda din zona EURO cu tentative penibile de "reducere" a costurilor de întreținere.

          Poti alege de asemenea Total Quartz 9000 Energy 5w-30 sau 0w-30 ambele cu aprobări oficiale MB 229.5 sau de ce nu, FUCHS TITAN seria GT Pro, un ulei veritabil.
          Important pentru motoarele pe benzina este norma ACEA A3/B3 sau A3/B4 (uleiuri Full SAPS cu urme de baze sintetice).
          Dintre uleiurile comerciale (Castrol & Co.) eu as alege numai dintre cele cu aprobări "MB-Approval 229.5", dar vezi, ferește-te de cele cu mențiuni: "Meet requirements", ca nu e tot una cu aprobările oficiale MB. Daca exista simultan si aprobări Porsche C30, poti spune ca e un ulei cu Pedigree aka Mobil 1 0-W40. Sunt doua dintre cele mai restrictive norme de pe planeta. Bevo MB aici: https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.5_de.html

          La benzinare evita uleiurile cu norma C3 (ulei pentru Diesel+DPF/FAP, etc). E important daca vrei sa stai departe de topicurile gen: "motor zgomotos"...

          Comment


          • Originally posted by RupOase View Post
            Eu am acum aproape 66,000 km. Nu am remarcat vreo diferenta pe joja cand m-am uitat la nivelul uleiului de cand am cumparat-o pana acum. Sa zicem 5w-30. Exceptand AmsOil, alte brand-uri mai comune, pe care e posibil sa le vezi pe la service-urile noastre, ai idee care sunt, avand in vedere ca acel Castrol Edge nu il recomanda Marius?
            RupOase, dacă nu consumă ulei, mergi liniştit pe Amsoil sau Redline, iar un ulei foarte laudat de colegi ar fi Motul , eu am folosit în civic ej ,( motor mai silențios) , acum la ultimul schimb am pus redline, ej meu nu consumă ulei , cînd mă întorc în ţară, în august îmi aduc redline şi pentru cutie, la ultimul schimb am pus mtf oem :, dar nu te sfatuiesc să cumperi castrol, am pus prima data , acum mulţi ani în urma, cînd am cumparat ej, în 7-8000 km a consumat un litru, cel mai mediocru ulei pe care l-am folosit pîna acum, baftă în continuare

            Enviado do meu SM-G355H através de Tapatalk

            Comment


            • Civic Type S, 2008, 1.8 i-vtec, 140 CP, 133k km :
              La 125k km am facut schimbul de ulei. Pana atunci am pus doar 5w-30 (Eneos Sustina, Total Quartz 9000 Energy) si consuma cam 700-800 ml per 10k km.
              La ultima revizie mi-au pus Honda OEM HFS 5w-40, am facut de atunci 8k km si nu a consumat deloc ulei.

              70% din timp masina circula in afara orasului, pe drum national, fara aglomeratie
              20% pe autostrada
              10% in oras


              Avand in vedere ca se apropie noul schimb, ce ati recomanda sa folosesc? Daca ar fi mai indicat un 5w-30, pe mine nu m-ar deranja sa mai completez cei 700ml, doar ca vreau sa primeasca ce e mai bun.
              PS: ar fi mai recomandat sa folosesc un tip de ulei iarna si altul vara, sau nu e mare diferenta (precizez ca aici iarna e mai induratoare, iar masina sta doar in garaj la temperaturi cu +).
              Multumesc anticipat!
              scarr
              Senior Member
              Last edited by scarr; 10-02-17, 08:52.

              Comment


              • Eu sunt chitit sa fac un schimb total (sic) de ulei cu Total Quartz Energy 9000. Daca gasesc 0W30; daca nu, si 5W40 e bun.
                Pana acum, am pus cate 1L pentru completare si pare ca rezista mai bine la pofta motorului de a-l manca.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • Originally posted by octi_b View Post
                  Eu sunt chitit sa fac un schimb total (sic) de ulei cu Total Quartz Energy 9000. Daca gasesc 0W30; daca nu, si 5W40 e bun.
                  Pana acum, am pus cate 1L pentru completare si pare ca rezista mai bine la pofta motorului de a-l manca.
                  Daca vei pune 0w30, te rog sa lasi un review!

                  Comment


                  • Originally posted by kawamoto View Post
                    @RupOase: Daca nu bagi Professional H, cred ca mai bine nu bagi Castrol. Ai prea multe sanse sa fi nemultumit. Totusi asculta de batranii HondaFan pentru ca sunt cu experienta si stiu ce vorbesc. Am observat ca majoritatea sunt pasionati si nu isi bat joc de masini.
                    Sfatul meu este sa te feresti de tot ce gasesti in supermarket. Deci mai bine ceva mai greu de gasit dar mai sigur.
                    Si unele reprezentante din Germania baga 5w-40 desi majoritatea folosesc 5w-30, deci nu cred ca ar fi o problema vascozitatea aleasa.
                    Le-am cerut in mod expres Professional H si au zis ca nu e nici o problema. Modelul acesta de Civic mi-a placut de cand a aparut pe strazile din Bucuresti, prin 2007-2008.


                    Originally posted by ThinkerTalkerDoer View Post
                    Daca ai R18 producatorul Total recomanda următoarele:
                    Quartz 9000 Future GF5 0W-20 (numai daca nu ai consum de ulei însă eu as evita 0w20-uri din zona uleiurilor de raft).
                    Quartz 9000 Future NFC 5W-30 (mai de oraș).
                    Quartz Ineo ECS 5W-30
                    Interesantă mi s-a părut si următoarea mențiune: conditii severe 10000 km/ 6 luni!
                    In acord direct cu specificația oficială Honda. Honda producatorul, nu service-urile Honda din zona EURO cu tentative penibile de "reducere" a costurilor de întreținere.

                    Poti alege de asemenea Total Quartz 9000 Energy 5w-30 sau 0w-30 ambele cu aprobări oficiale MB 229.5 sau de ce nu, FUCHS TITAN seria GT Pro, un ulei veritabil.
                    Important pentru motoarele pe benzina este norma ACEA A3/B3 sau A3/B4 (uleiuri Full SAPS cu urme de baze sintetice).
                    Dintre uleiurile comerciale (Castrol & Co.) eu as alege numai dintre cele cu aprobări "MB-Approval 229.5", dar vezi, ferește-te de cele cu mențiuni: "Meet requirements", ca nu e tot una cu aprobările oficiale MB. Daca exista simultan si aprobări Porsche C30, poti spune ca e un ulei cu Pedigree aka Mobil 1 0-W40. Sunt doua dintre cele mai restrictive norme de pe planeta. Bevo MB aici: https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.5_de.html

                    La benzinare evita uleiurile cu norma C3 (ulei pentru Diesel+DPF/FAP, etc). E important daca vrei sa stai departe de topicurile gen: "motor zgomotos"...
                    Nu am inca consum de ulei, ceea ce e mai mult decat multumitor. Motorul este R18A2 (parca... R18 sigur stiu ca e). Ai mentionat mai sus cateva tipuri de ulei, insa, avand in vedere ca nu ar trebui sa fie de raft (iar asta ma duce cu gandul la supermarket-uri ), de unde recomanzi sa cumpar ulei.. si de ce nu, alte piese ca de exemplu:
                    - acele apartori din jurul rotilor sau a pragurilor.
                    - plasticul acela negru de la oglinda, cel care nu are semnalizarea pe ea.

                    Comment


                    • Originally posted by RupOase View Post
                      alte piese...
                      - acele apartori din jurul rotilor sau a pragurilor.
                      - plasticul acela negru de la oglinda, cel care nu are semnalizarea pe ea.
                      Din România uleiul Amsoil il cumpar numai de la userul tudorart de aici de pe forum. Tot de la el cumpar si filtrul Donaldson care e unul dintre cele mai bune filtre de ulei împreuna cu garnitura de schimb la de șurubul de la baia de ulei.

                      Filtre MANN sau consumabile OEM se găsesc pe situl e-piesa.ro, despre care spun ca sunt siguri in ceea ce privește calitatea, garanția reperelor si sunt safe, eviti astfel zona produselor counterfeit.

                      Repere OE, cele mentionate de tine mai sus: prețuri bune am găsit la Rădăcini sau Carpați Motor si mai poti încerca si Coxmotorparts UK spre care pleacă comenzi aproape lunar de aici de pe forum: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...=Coxmotorparts

                      Inserturi pentru ștergătoare OE si alte plastice: userul bekxy [URL][http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?17920-Inserturi-(lamele)-stergatoare-capacele-stergatoare-clipsuri-diverse-piese-(maruntisuri)-originale-Honda/page6/URL]

                      Comment


                      • Originally posted by scarr View Post
                        Civic Type S, 2008, 1.8 i-vtec, 140 CP, 133k km :
                        La ultima revizie mi-au pus Honda OEM HFS 5w-40, am facut de atunci 8k km si nu a consumat deloc ulei.

                        70% din timp masina circula in afara orasului, pe drum national, fara aglomeratie
                        20% pe autostrada
                        10% in oras
                        Tu ai un regim lejer, in locul tau as merge pe Amsoil pe care, daca ai un motor curat, l-ai putea tine 20000 km lejer. Eu am atasat si o analiza de ulei chiar in acest topic mai in urma daca nu ma înșel si Blackstone Lab. imi recomandau 18000 km la urmatorul schimb. Am folosit 0w30, ulei vara/iarna, condiții destul de severe ca in Timisoara iar dupa 15300 km uleiul inca avea TBN 4,9. Extrem de potent acest ulei.

                        Comment


                        • Originally posted by ThinkerTalkerDoer View Post
                          uleiurile cu norma C3 (ulei pentru Diesel+DPF/FAP, etc).
                          Sunt si eu curios cate filtre DPF/FAP au fost salvate prin folosirea uleiurilor cu normele C3 ???
                          Banuiesc ca userii cu probleme DPF la acelasi motor 1,6-idtec nu folosesc altceva decat C3 (unii nici n-au apucat sa schimbe uleiul din fabrica)
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 11-02-17, 16:43.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • Originally posted by ThinkerTalkerDoer View Post
                            Tu ai un regim lejer, in locul tau as merge pe Amsoil pe care, daca ai un motor curat, l-ai putea tine 20000 km lejer. Eu am atasat si o analiza de ulei chiar in acest topic mai in urma daca nu ma înșel si Blackstone Lab. imi recomandau 18000 km la urmatorul schimb. Am folosit 0w30, ulei vara/iarna, condiții destul de severe ca in Timisoara iar dupa 15300 km uleiul inca avea TBN 4,9. Extrem de potent acest ulei.
                            Multumesc pentru recomandare ... sa vedem cum fac rost de el

                            Comment


                            • Originally posted by scarr View Post
                              Multumesc pentru recomandare ... sa vedem cum fac rost de el
                              Poate te ajuta link-ul asta: http://www.ato24.de/de/amsoil-signat...-motoroel.html

                              Comment


                              • Originally posted by InjectoR View Post
                                Sunt si eu curios cate filtre DPF/FAP au fost salvate prin folosirea uleiurilor cu normele C3
                                E o problema! Si e explicata amănunțit in buletinele ACEA mai ales din 2005 încoace. Pana si Tudor aduce European Series (ES) atat Amsoil cat si Redline special pentru FAP/DPF. Apoi mai e si kulanta care e garanția prelungita pe anumite repere din grupul motor unde au fost identificate probleme de producătorii auto. Daca nu respectam nici normele minime impuse de constructorul agregatului, despre ce vorbim atunci?!

                                Comment

                                Working...
                                X