Honda Civic - Martor "Check engine" aprins in bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @BlackMagic - cea mai mare imbunatatire a performantei masinii am simtit-o cu aditivul asta de la Golden Eagle - cam asa arata, de la Petrom (adaugat la 1/2 de rezervor)
    http://www.goldeagle.com/sites/defau...?itok=_R-j-wvF

    Recent am pus pe rand 2 rezervoare de E10 (din Germania) - am observat ca merge bine masina la drum lung, in oras e aceeasi senzatie. Ma temeam sa nu primesc vreun cod de "check engine", dar n-a fost cazul.
    E10 e ceva mai ieftina decat E5 (Super 95 cum zic nemtii) - sa raman la E5 sau e OK pentru Accordul meu si E10?
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


    Comment


    • #32
      Eu folosesc aproape exclusiv Efix 95, ca si maruta si ca si Xander. Si la civicul vechi foloseam la fel. De teflonul din benzina Efix m-am amuzat teribil mai demult. Cred ca OMV e una din cele mai proaste benzine. Mai proaste sunt Agip si Lukoil. Petrom 95 e mai bun decat OMV, dar trebuie sa stii care sunt statiile cu benzina buna.

      Xander, nu e vorba de aditiv de ulei, e vorba de aditiv de benzina, care sa curete injectoarele si supapele si in general sistemul de alimentare.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        As fi curios de un proof of concept cu aditivii pentru benzina, inainte si dupa un astfel de tratament. De exemplu, de inspectat starea injectoarelor, sau a valvelor. Gen Mythbusters.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #34
          @blackmagic…..de unde asa informatii ca efix are teflon?, am intrebat google si el nu stie nimic de teflonul din benzina
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #35
            Ce e aia "proof of concept"?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              Confirmarea sau infirmarea "mitului" aditivilor prin metode mai mult sau mai putin stiintifice

              Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
              EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
              Del Sol '94 ESI
              CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
              BMW Z4 '03 Titan Silver

              Comment


              • #37
                Eu merg deja de vreo 10.000km cu Lukoil, Ecto 95, nicio problema. De ce pun Lukoil? Pentru ca au reduceri in we

                Mai stiu oameni cu masini mult mai serioase si in acelasi timp mai sensibile la combustibili care merg tot cu Luk, din nou, nicio problema.

                Eu am avut un martor de check engine la civic cu Petrom 95, dar a fost in mod cert problema la statie, nu la benzina in sine.

                Ca si informatie care nu e pe google, va spun ca marile companii petroliere din Ro fac schimb de combustibili la greu, in functie de pozitionarea statiilor si de eficienta liniilor de aprovizionare. Aditivarea, care dealtfel e cea mai importanta pentru calitatea combustibilului, se face in statie, nu in rafinarie.

                LE: o scurta completare, pentru ca am vazut ca benzina mol e foarte apreciata aici. Ei bine, benzina MOL vine de la Petrotel -Lukoil, de la Ploiesti, cu exceptia EVO, care se pare ca intr-adevar nu e produsa in Romania.
                dragostan
                Senior Member
                Last edited by dragostan; 15-07-14, 17:43.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #38
                  Tot ca si informatie care nu e de pe google, ci de la un insider, benzina de la lukoil are un continut foarte mare de sulf. Pot sa aiba reduceri si toata saptamana, tot nu pun de la ei.

                  IB, ca sa nu mai batem campii cu presupuneri aiurea, poate faci si tu o escala la un dealer sa-ti faca o diagnoza.

                  pretorian, eu cred ca sunt mai putin stiintifice metodele alora de la blockbuster.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #39
                    Delphi, povestea cu sulful cred ca o stie 80% din Ploiesti. Este un mit urban.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by dragostan View Post
                      Delphi, povestea cu sulful cred ca o stie 80% din Ploiesti. Este un mit urban.
                      Exact, e un mit taximetristic mai precis. Mai nou taximetristii cunosc diferenta intre titeiul Ural si cel Golf. Ihi, si mai ce?
                      Am facut eu plin de la Lukoil de 2 ori si-am facut drum de 600 km si apoi test de gaze. Rezultatul testului si comportamentul masinii cvasi identice cu eFix-ul pe care-l pun de regula.
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • #41
                        Nu este de la taximetristi, este de la cineva din companie. Nu vreau sa va stric impresia foarte buna despre benzina Lukoil, fiecare poate sa puna in masina ce benzina doreste si crede de cuviinta. Mai este un mit urban sau suburban care zice asa: "ce fac eu, sau ce folosesc eu, e cel mai bun".
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #42
                          @ injector - informația referitoare la teflon īn eFix a apărut din surse "inside", aici pe forum. Search it. Fiecare e liber să-i dea sau nu crezare, după propria-i judecată.

                          @ Delphi - vorbind de POC, aș dori să fie cāt mai ştiinţific şi aplicat (inspectat componente before-after ), rezultatele ar vorbi de la sine. Şi e mythbuster, again, dar nu făceam referire la ei. Apreciez īncercarea, totuşi

                          @Dragoș - așa este, aditivarea se face īn fiecare staţie, de aceea Petrom95 la stația X <> Petrom95 la stația Y. Excepţie OMV 100 care e adusa din Austria. Nu știu nimic de MOL100.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #43
                            @Delphi, sub nicio forma nici eu nu am vreo intentie in a aduce pe cineva ca si client Lukoil. Am spus doar ce stiu despre subiect, informatii de la surse in care am incredere
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by BlackMagic View Post
                              @ injector - informația referitoare la teflon īn eFix a apărut din surse "inside", aici pe forum. Search it. Fiecare e liber să-i dea sau nu crezare, după propria-i judecată.
                              Te referi la informatia data de colegul Tom? Daca ai citit-o, atunci ar trebui sa stii ca am facut misto de idee la vremea respectiva, asa ca nu ma mai obosesc sa mai fac si acum.

                              O singura intrebare - serioasa de data asta - de ce mama naibii ar vrea cineva sa puna teflon in benzina? Ca sa obtina ce? Sa nu se lipeasca benzina de tigaie?

                              In nota neserioasa: "da, pentru ca alimentez la Rompetrol, pot spune ca si eu am observat teflonul cum plutea la suprafata benzinei"
                              Originally posted by BlackMagic View Post
                              @ Delphi - vorbind de POC, aș dori să fie cāt mai ştiinţific şi aplicat (inspectat componente before-after ), rezultatele ar vorbi de la sine. Şi e mythbuster, again, dar nu făceam referire la ei. Apreciez īncercarea, totuşi
                              Acuma m-ai pierdut din nou. PIC (asta am bagat-o de la mine, dar mi-a venit natural), POC..., before-after, again,...

                              Imi aduc aminte de niste politisti care ma oprisera de mult la cateva luni dupa ce-mi luasem carnetul si pe care incercam sa-i imbrobodesc cu vorbe frumoase si sforaitoare si incercam sa ii conving ca as putea intr-un fel sa ma recompensez fata de ei personal daca si ei sunt intelegatori... si blah, blah, blah. Dupa ce ma asculta putin, unul din ei zice: "Uite ce e domne', zi-i direct, ca noi suntem baieti simpli de la tara, nu intelegem chestii d'astea".

                              Cred ca iei lucrurile prea in serios si nu apreciezi o ironie fina, sau o gluma.
                              Originally posted by BlackMagic View Post
                              @Dragoș - așa este, aditivarea se face īn fiecare staţie, de aceea Petrom95 la stația X <> Petrom95 la stația Y. Excepţie OMV 100 care e adusa din Austria. Nu știu nimic de MOL100.
                              Si exceptie Efix 95 din care pun eu.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #45
                                Nu cred ca doar diferenta de benzina a dat bec de check engine sau sonda lambda dusa (bine, vorbim de benzine normale de la statii cunoscute, nu de la gigel si fiul). Pun petrom 99 sau rompetrol 98 de vreo 90000km in masina actuala si n-are nici o problema. Am mers un timp si pe efix 95 si era okish, dar acum dupa ce am softat masina am knock ocazional cu benzina de 95 si am ramas pe petrom99.
                                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                                Comment

                                Working...
                                X