Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am fulda sportcontrol xl si sunt multumit atat de rigidicatea laterala cat si de sunet (civicul oricum are tabla subtire si insonorizare mai deloc). La consum nu ma pot pronunta avand in vedere ca am piciorul cam greu, dar la drum lung consum instant la 130 km/h sta la 5-6l deci probabil 6.5 real
    '07 Civic 5D 1.8 MT Executive Alabaster Silver Metallic

    Comment


    • Delphi, eu le-am găsit la 80 EUR bucata, pentru 225 45 17 91Y.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Originally posted by BlackMagic View Post
        Intre Fulda SC și Dunlop BR aș alege GoodYear Asym3.
        După vreo 2k km, nu am ce le reproșa nici pe ud nici pe uscat, īn niciun regim de mers. Și mai sunt și silenţioase.
        Din pacate, nu sunt disponibile pe 205/55/16.

        Comment


        • Originally posted by BlackMagic View Post
          Delphi, eu le-am găsit la 80 EUR bucata, pentru 225 45 17 91Y.
          As zice ca le-ai gasit la un pret foarte bun.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Originally posted by vtin View Post
            Din pacate, nu sunt disponibile pe 205/55/16.
            De acest detaliu nu aveam cunoștință.

            @Delphi, vtin, īn această dimensiune mai sunt disponibile și Michelin PS4.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Pana la urma am luat Dunlop SP BlueResponse 205/55/R16 91W, pentru ca Fulda nu aveau in stoc, iar Dunlop era fie 91H, fie 91W. Am facut si vreo 550 km sa le rodez, si am dat si intr-o groapa cu roata stanga fata, sper sa nu-i fi facut vreo galma. In rest, imi plac la toate aspectele, cu exceptia consumului, care ma asteptam sa fie mai bun. Sper ca o sa-si revina si consumul odata cu trecerea timpului.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Sa le porti cu bine!
                Astept cu nerabdare un review dupa ce vei fi strabatut cateva mii de kilometri cu ele.

                Comment


                • Originally posted by crisils View Post
                  Eu am fulda sportcontrol xl si sunt multumit atat de rigidicatea laterala cat si de sunet (civicul oricum are tabla subtire si insonorizare mai deloc). La consum nu ma pot pronunta avand in vedere ca am piciorul cam greu, dar la drum lung consum instant la 130 km/h sta la 5-6l deci probabil 6.5 real
                  iertati-ma pt offtopic,nu vreau sa deraiez de la subiect, dar la 130 nu exista 5-6l pe 1.8i-vtec,decat la vale sau cu vint puternic fix din spate. ai 7-8% instant in conditii normale. legat de tires, eu am mers pe GY Efficientgrip 225/40/18.

                  Comment


                  • Tot offtopuc, am avut eu 6 pe autostrada la 130km/ h in Ungaria, Croatia si Austria. In Romania or e benzina proasta, ori traficul prost. Cert e ca se poate... Dar nu la noi...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • E de la trafic. Cel putin la unguri in funtie de ora poti sa mergi distsnte lungi fara mari variații de viteza.

                      Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • Am facut 2.100 km cu Dunlop Sport BluResponse si vreau sa spun ca sunt foarte multumit de ele la toate capitolele, in afara de mersul pe ploaie, unde nu am avut ocazia sa le testez. Sunt foarte silentioase si confortabile. Franeaza excelent, iar pana acum nu am reusit sa fac ABS-ul sa intre niciodata, desi am mers si am franat pe tot felul de drumuri, unele chiar foarte denivelate.

                        Sunt si foarte precise pe traiectorie. La 145 km/h pot sa merg fara maini pe volan, iar de la 80 km/h pot sa franez pana la oprire tot fara sa tin mana pe volan si masina merge sau franeaza drept, fara sa-si schimbe traiectoria.

                        Consumul s-a mai imbunatatit. De exemplu, azi dimineata am venit de la Bacau la Bucuresti in 3 ore si 10 minute (spre comparatie, Google Maps zice 3 ore si 47 minute), mers in general cu 126 - 136 km/h in afara (max. 165 km/h) si aprox. legal in localitati, A/C permanent pe 22 grade, si pe bord imi arata 6,4% (a coborat de la 6,7%, cu cat am plecat de la Bacau). La pompa consumul pe 525 km. a fost 6,7%. Si nici presiunea nu era chiar ok in cauciucuri, era cam 1,9 in toate patru.

                        In concluzie, eu sunt foarte multumit, si le multumesc si lui maruta si lui dungatu, care mi le-au recomandat si laudat inainte sa ma hotarasc.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Scuze pentru dislike, am apăsat din greșală Să le stăpānești sănătos!
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Stiu eu ca ai facut-o intentionat. Multumesc pentru urari!
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • A incercat cineva Pirelli Cinturato P7 Blue sau Hankook Ventus Prime 3 K125?

                              Comment


                              • Originally posted by W0lfman View Post
                                Cel mai bine stau pe suporti verticali (sunt in Lidl sau Selgros, 40-50 lei buc), cate 4 roti pe un suport, cu distanta intre ele si husa deasupra. Eu asa le tin la ambele masini, in beci la temperatura constanta. Ce-i drept, trebuie sa fie montate pe jante.
                                Dacă le țin pe balcon ce se poate īntāmpla?
                                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                                Comment

                                Working...
                                X