Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iarna asta trebuie sa schimb si eu gumele de iarana cele vechi nu mai merg.
    o sa merg pe astea.
    http://www.hankooktire-eu.com/tires/...c74fcadd340d6c
    205/55R16 am gasit la 330Lei bucata
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • @ sintax: Eu am utilizat Conti TS830. De fapt, acum ar fi a cincea iarna, insa nu sunt hotarat daca sa le schimb sau nu, pentru ca sunt lalimita cu uzura. Am fost foarte multumit de ele. Dar vezi ca a aparut TS850 si se zice ca sunt extraordinare. Eu cred ca o sa incerc pe jantele de iarna, de tabla, Semperit Speed-grip 2, care au iesit destul de bine in teste la dimensiunea 195/65 R15.
      '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

      Comment


      • Eu am achizitionat deocamdata doar doua anvelope Dunlop SP Winter Sport 4D de 205/60/16 de la anvelopeieftineauto.ro Din cate am studiat eu preturile pe care le practica sunt cu aproximativ 10%mai mici decat altii. Mie nu mi-au luat bani pe transport.

        Comment


        • Eu doar ce am luat de la auto-soft Michelin Alpin A4 205/55R16 94H si am scos de la ei un discount de 5%. Din ce vad si fara reducere, pretul de la auto-soft (pentru avelopa asta) este mai mic. Cred ca depinde f mult de model.
          '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

          Comment


          • Aveti idee de unde pot cumpara prezoane (piulite) pentru jenti de tabla?

            Comment


            • aceeasi intrebare o am si eu
              Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
              Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

              Comment


              • Se gasesc la Norauto Berceni, 69 de lei setul de 20 buc.

                Comment


                • Sau la auto-soft, ceva mai scumpe.
                  '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                  Comment


                  • Michelin Alpine A4 185/60 R14 82T am pus si eu azi. Zic testele ADAC aici in .de ca ar fi cele mai bune, eu nu am decat vreo 50km cu ele deci nu pot exprima inca o opinie pertinenta. Prima impresie nsa este ca sunt fantastice! :-D Cei din service mi-au confirmat si ei ca sunt cele mai bune. In cazul asta raportul pret (mare)/calitate este justificat. 232 EUR/4 bucati, adica 58EUR/buc.

                    Comment


                    • Ziaristii de la revista AutoMoto au realizat in luna noiembrie un test pentru a determina comportamentul pe zapada si pe asfalt al cauciucurilor de iarna produse de cele mai mari firme in domeniu. Astfel, pentru cauciucurile cu dimensiunea 225/45/17 clasamentul este urmatorul:

                      Pe Zapada

                      1. Goodyear ultragrip performance 2
                      2. Continental ContiwinterContact TS 830
                      3. Bridgestone Blizzak LM-32
                      4. Dunlop SP Winter Sport 4D
                      5. Michelin Alpin 4
                      6. Semperit S-G 2

                      Pe asfalt:

                      1. Dunlop Dunlop SP Winter Sport 4D
                      2. Semperit S-G 2- Continental ex aequo
                      3.Goodyear- Michelin ex aequo
                      4. Pirelli SZ winter
                      7. Bridgestone

                      Pentru analizarea comportamentului pe zapada s-au masurat franarea de la 40km/h, motricitatea de la 10 la 60km/h si comportamentul pe zapada iar pentru asfalt franarea pe uscat, pe asfalt ud, acvaplanajul si comportamentul dinamic. Clasamentul s-a facut pe baza insumarii punctelor obtinute la fiecare proba in parte. Daca este cineva intersat de comportamentul unuia din pneurile de mai sus la unul sau mai multe din testele specifice, ii pot extrage din test rezultaul exact pe proba respectiva precum si locul ocupat.
                      ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                      Comment


                      • Poate ma insel, dar topul contine cauciucuri din gama high-performance si ultra-high-performance.

                        De la aceiasi producatori, dar gume mai noi/bune: Goodyear Ultragrip 8 Performance, Michelin Pilot Alpin, Continental TS850 sau TS830P (alt profil decat TS830 simplu) etc.

                        Comment


                        • Ei spun ca au ales pentru acest test 8 cauciucuri ale marilor producatori din stocul partenerului lor Profil+. De ce acestea si nu altele nu as putea sa spun.
                          ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                          Comment


                          • azi am fost sa imi montez jantele si cauciucurile de iarna - surpriza, 2 jante sunt descentrate din partea de prindere, deci numai bune de aruncat la gunoi (2 is bune dar nu am ce sa fac cu ele, fiind jantele de aliaj pe 16 care au echipat masina la achizitie). evident ca nu le-am montat si acum caut sa cumpar jante de tabla - cum vi se par la pret aici http://www.webtire.eu/index.php?p=lemezfelni_talalat

                            aproape 3 milioane janta cu tot cu TVA - mie personal imi pare destul de mult, dar am zis sa intreb poate nu mai sunt eu la curent cu preturile.

                            merci
                            www.soundlightvideo.ro
                            www.slvservices.ro
                            EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                            '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                            Comment


                            • Sorine sub 260 nu cred ca gasesti jante de tabla pe 16 pt Accord.

                              Nu inteleg unde e problema? La gaura centrala de centrare?

                              Poti sa incerci si SH: http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...3067.html#poze

                              Sau astea noi de la baietii din Ploiesti: http://www.anvelopejantealiaj.ro/Jan...x16/id-86.html
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • da man - aia de la ekatrust mi-au zis ca janta este descentrata din zona de prindere si ca nu au ce sa ii faca. cand au pus janta pe chestia aia de o invarte sa balanganea stanga/dreapta ca la nebuni - ei zic ca am derapat si m-am oprit in bordura ceva, sau ca am luat o piatra ceva - ideea este ca nu imi aduc aminte. cert este ca la cum faceau jantele nu le-as pune nici eu pe masina! clar trebuie sa cumpar altele.
                                www.soundlightvideo.ro
                                www.slvservices.ro
                                EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                                '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X