Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ticker View Post
    Daca nu ai un set de jante de iarna ai putea sa faci si un downgrade la 205/60R17 + jante noi ca set de iarna.
    Cred ca ai dorit sa spui 205/60 R16... doar ca eu nu pot sa fac downgrade la 16". In plus, la anul as dori sa fac upgrade la 18", iar cele curente vor ramane de iarna.

    @BlackMagic: nu cred ca imi ofera mie transport gratuit
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • De ce nu? Tot 4 sunt...
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Da, R16...

        Nu intra R16 pe 2,4? Asa discuri mari are?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • Pana la urma am pasul...


          Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
          Attached Files
          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

          Comment


          • Par Michelin Alpine 4. Foarte bune si fara prea mult zgomot de rulaj.
            Accord Type S, 2.4 190cp+
            Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
            Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

            Comment


            • Corect, mai exact, Michelin ALPIN A4 225/50 R17 98V XL. Le-am ales pana la urma pe acestea, deoarece conform review-urilor si testelor, ieseau discret mai bine pe astfalt uscat/umed decat Dunlop sau Continental. Zgomotul la rulare dupa cum se vede este de 70db(dunlop de exemplu are putin sub 70). Ce m-a impresionat positiv a fost greutatea. Cate doua(ca asa au fost impachetate) au doar 19.5kg, ceea ce nu este tocmai rau pentru un 225/50/17.
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • Si eu am zis ca urmatorul set de gume de iarna o sa fie Michelin. Trebuie neaparat sa le incerc, desi nu pot zice ca am fost nemultumit de Nokian-uri
                ex-FN2 owner
                Loved it every second!

                Comment


                • Michelin Alpin A4 sunt peste Dunlop Winter 3D sau ContiWinter Contact. Chiar mult peste si vb din experienta. Avantajul lor fix asta este: pe asfalt uscat sau ud (ploaie) se comporta ca niste gume de vara, chiar gume de vara bune! Degeaba sunt 3Durile maxime pe zapada daca pe ploaie te duci taras. Conti nu mi s-au parut bune nicaieri... Sa fim seriosi, in afara de niste zapezi care ne iau pe nepregatite, in Bucuresti circuli mult pe tarmoaca, ploaie etc Asta daca consideram perioada de circulatie cu gume de iarna 1 nov - 31 mar, nu mai putin. Ca daca le pui cand da prima ninsoare mare si le scoti la 1 feb poate iti trebuie ceva exclusiv de zapezi serioase.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Originally posted by Xander View Post
                    Michelin Alpin A4 sunt peste Dunlop Winter 3D sau ContiWinter Contact. Chiar mult peste si vb din experienta. Avantajul lor fix asta este: pe asfalt uscat sau ud (ploaie) se comporta ca niste gume de vara, chiar gume de vara bune! Degeaba sunt 3Durile maxime pe zapada daca pe ploaie te duci taras. Conti nu mi s-au parut bune nicaieri... Sa fim seriosi, in afara de niste zapezi care ne iau pe nepregatite, in Bucuresti circuli mult pe tarmoaca, ploaie etc Asta daca consideram perioada de circulatie cu gume de iarna 1 nov - 31 mar, nu mai putin. Ca daca le pui cand da prima ninsoare mare si le scoti la 1 feb poate iti trebuie ceva exclusiv de zapezi serioase.
                    Si in raport cu Nokian-urile (sa zicem WRG2) cum ti se par?
                    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                    Comment


                    • Nu am folosit, dar din ce stiu si Nokian este o firma ce face anvelope orientate spre zapada mare etc. Eu prefer o anvelopa cu caracter sportiv pe care sa o utilizez in siguranta pe ploaie/ mocirla etc. Ca oricum la iesit din zapada te ajuta cam toate (in sensul ca diferentele intre ele sunt de maxim 20-30% sa zicem - ma refer la gume de top, nu chinezarii), dar cand am vazut cum se comporta Dunlop pe ploaie am zis pas... Bine, eu sunt si un pic "nebun" si cand ninge grav las masina in garaj (Honda) si merg cu ce nimeresc - Matiz sau Ford mai micut. Ma gandesc ca nu are sens sa imi fac nervi, sa ma loveasca vreunul etc. La fel si Sava Eschimo (cred) de pe Matiz, pe ploaie nu ai cum sa mergi in siguranta cu gumele alea...

                      Acum pe TypeR am de iarna Bridgestone Blizzak LM32 pe 18'', o sa vedem iarna asta cum se comporta, desi la dimensiunea aia in zapezi nu au nicio sansa.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Nokian sunt fantastice pe zapada. Am la Civicul 5d 2007 si pot sa spun ca am 4x4. In schimb pe asfalt sunt destul de moi si se simte daca fortezi masina. LA mers normal nu vad de ce sa ai problema.
                        ....

                        Comment


                        • Originally posted by Xander
                          Michelin Alpin A4 sunt peste Dunlop Winter 3D sau ContiWinter Contact. Chiar mult peste si vb din experienta.
                          Conteaza foarte mult conditiile meteo din zona unde circuli. Din acest motiv si eu am fost interesat de o anvelopa de iarna, care sa lucreze bine atat pe zapada, dar sa nu dezamageasca nici pe uscat sau ploaie, iar din ce am citit, din ce spui si tu... cred ca nu voi fi dezamagit de alegerea facuta cu Alpin A4. Oricum, ca si punctaj, pe zapada sunt la egalitate cu 3D-urile, in schimb 3D-urile au si insemul cu fulgul de nea, ceea ce ma face sa cred ca este posibil sa se descurce mai bine la temperaturi mai scazute, sau zapada mai mare.

                          Originally posted by Dan P
                          Nokian sunt fantastice pe zapada.
                          Mentionati mereu si modelul exact al anvelopei, eventual si dimensiunea, pentru ca si altii sa-si poata forma o parere corecta. Nokian WR D3 nu are aceleasi caracteristici cu WR A3 sau WR G2. Acelasi lucru este valabil si la Michelin, sau altii.
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • Nokian a inventat guma de iarna acu vreo 80 de ani, sunt tatici. Pe snow&ice sunt nr.1 incontestabil, singura anvelopa care se apropie de hakkapeliitta e x-ice 3 de la Michelin. La performance winter, 3d-urile sunt mai bune decat A4 pe zapada. Eu am avut in ultimii 5 ani 3m si 3d, fenomenale pe zapada primii 2 ani de utilizare, dupaia se schimba treaba (cred ca-i valabil pt toate). O sa merg si eu pe A4, de dragul diversificarii. )
                            _________________________
                            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                            Comment


                            • Eu mi-am luat deja pentru la iarna Nokian WR D3 "Made in Russia", desi speram Finlanda.
                              Ma gandesc ca vor fi la inaltimea asteptarilor, revin la iarna dupa ce le voi folosi cu mai mult feedback.
                              Comanda a fost facuta la anvelopa.org - transport inclus.
                              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                              Comment


                              • Originally posted by merluciu View Post
                                Nokian a inventat guma de iarna acu vreo 80 de ani, sunt tatici. Pe snow&ice sunt nr.1 incontestabil, singura anvelopa care se apropie de hakkapeliitta e x-ice 3 de la Michelin.
                                Ar trebui sa le si fie rusine sa nu fie buni pe zapada, tinand cont de tara de origine.

                                Originally posted by merluciu View Post
                                O sa merg si eu pe A4, de dragul diversificarii. )
                                Lasand la o parte bugetul, parerea mea este ca, in masura in care este posibil, o anvelopa de iarna trebuie luata si in functie de unde o folosesti predominant(cel putin asa consider eu). In sensul ca... mergi mult pe zapada, te orientezi catre ceva foarte bun la "trantele" pe zapada. Nu ai parte de foarte multa zapada, te orientezi catre ceva ce iti ofera o performanta mai buna(decat media) pe uscat/ud. De exemplu, personal as fi mers pe 3D/4D, sau poate ceva de la Nokian, daca as fi avut parte de drumuri cu mai multa zapada.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X