Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am o nedumerire, cautam anvelope iarna, cu dimensiunea 195 65 pe r15, cu gandul sa le pun pe jantele actuale de aliaj, dar cand colo anvelopele mele , sunt 205 50 515, trebuie sa cumpar aceleasi dimensiuni?!
    Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

    Comment


    • Cam da, 195-ul nu se potriveste...
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • eram sigur, ce pret au astia la alte dimensiuni
        Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

        Comment


        • http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html

          Vezi pe acel site, ai mai jos si ceva calculatoare pentru a vedea diferentele.
          Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
          This message was printed on recycled bytes.

          Comment


          • ionutblv eu stiam ca pt a se potrivi pe janta importanta este cifra dupa r ... in cazul de fata e vorba de 15 inch. ca sunt jante din aliaj sau din tabla nu cred ca are vreo importanta. in plus accord-ul comfort model 2005 are trecute in talon anvelope cu urmatoarele specificatii:
            195/65 r 15 91v sau 225/45 r 17 91y. deci daca vorbim de jante pe 15 inch nu vad de ce nu s-ar potrivi 195/65 r 15 ? daca imi scapa mie ceva imi cer scuze anticipat
            Honda Sacrilege 2.0 GPL A/T

            Comment


            • Stiu Sorin, de asta am si intrebat,ale mele sunt all season, dar 2 pe fata mi-as lua de iarna,nu merg in siberia cu masina
              Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

              Comment


              • Good Year Ultra Grip 7+ :am mers cu ele un sezon,toate conditiile ,zapada proaspata mocirla,polei,asfalt uscat etc.Concluzie:luati-va Michelin Alpin sau Dunlop W Sport M3

                Comment


                • Avand in vedere iernile de la noi si din partea asta de europa (bulgaria, ungaria,croatia,austria), cat de mult ar trebui sa ma agit sa iau niste anvelope de iarna calumea? Adica dedicate de iarna, gen Gislaved NordFrost3 sau 5 sau ceva din seria Nokian Hakkapeliitta, practic ceva ce folosesc baietii prin nordul europei...
                  Are sens sa ma agit pentru asa ceva?

                  Ma gandesc ca in cea mai mare parte din drumuri voi merge pe drumuri dezapezite sau cu un nivel mic de zapada, sosele si autostrazi, unde vitezele nu vor fi chiar asa mici, si poate chiar o mare parte din timp sa o petrec la temperaturi de peste 0 grade, deci niste anvelope de iarna mai street-orientated si-ar face ok treaba; dar cand ma uit pe geam la stradutele si sleaurile dintre blocuri parca ceva mai performant pentru ele ar fi mai bun...
                  Ca exemplu aseara am mers pe centura bucurestiului pe la 4 noaptea, inca nu se daduse cu absolut nimic, ningea destul de tare, erau -6 grade si aveam la rotitze Dunlop WinterSport 3D; viteza maxima posibila era undeva pe la 95-100 km/h, pe urma simteam ca masina cam aluneca, deci practic ce ar fi fost peste era inconstienta; cea mai mare viteza de deplasare in siguranta era undeva pe la 80km/h. Eh, as vrea ceva care sa fie peste ele (pe mine unul 3D-urile nu ma multumesc sub nici o forma; Sava Eskimo S3 mi se par mult peste (mai ales la franare pe ud, si la iesit din zapada mare)).


                  So, astept pareri: merita dedicate sau uzuale, pentru tot poporul?

                  P.S.: nu am de gand sa ajung prin norvegia cu ele, ca asa ar fi clar raspunsul

                  Comment


                  • Anvelopele cu tinte de metal cred ca sunt ilegale in multe locuri.

                    Oricum, daca pe jos este zapada (chiar si afanata), sa mentii 80km/h este foarte ok.
                    Eu personal as ramane la ce ai tu, si pentru orice eventualitate, as lua si o pereche de lanturi la mine.
                    '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

                    Comment


                    • Nu prea are sens sa te agiti ca, asa cum ai spus si tu, mare parte din timp vei calatori pe drumuri curate, deci un cauciuc de iarna "extrem" va fi depasit... Nebunia asta de e acum in Romania nu va dura mult. Eu am Dunlop Winter Sport M3 pe fata si Michelin Alpin A3 pe spate. Sunt super multumit, am iesit zilele astea fara probleme de oriunde, o singura data am ramas 15 secunde intepenit intr-un maldar de zapada in parcare, in rest nimic.

                      Legat de Sava Eskimo S3, d-alea am pe un Matiz si tocmai la franarea pe ud mi se par dezastruoase... E drept ca temperatura era ~10 grade cand am avut nefericita experienta de a vedea ca nu ma opresc pe ud mai deloc...
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Dunlop WinterSport 3D am pe Mazda; pe Honda inca le am pe alea de vara, dar trebuie sa iau ceva de iarna ca deja numai ies din parcare si am nevoie de masina saptamana viitoare. Sava Eskimo S3 aveam pe Yaris si franau foarte bine...acum depinde cu ce comparam; mie fata de 3D-urile de pe Mazda mi s-au parut mai bune, dar mai slabe decat M3-urile de pe Megane-ul unui prieten.

                        Pai si ce sa iau la plezneala acum? de buget, pana in 300 de RON pe bucata (la 195/65R15)?
                        1. Continental (ink nu stiu de care, dar cred ca TS830)
                        2. Pirelli W190 (mie nu prea-mi plac de fel pirelliurile)
                        3. Michelin Alpin A3
                        4. Michelin X Ice XI2
                        sau 5. Nankang SV2 care au indice de viteza H ?
                        (practic cam ce au pe stoc la autosoft, ca ceva mai bun si mai rapid ca preturi nu cred ca gasesc...)

                        Comment


                        • Eu as lua Alpin A3 fara sa ma gandesc!
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Am vazut ca exista oameni care se plang de ele...mai ales sa zapada mare; sa fie aia asa dusi incat sa intre in asa zapada crezand ca au tractor si apoi sa se planga ca sunt slabe?
                            Si de ce nu xi2 si alpin3?

                            Comment


                            • Eu mi-am luat niste Fulda 205/55/R16 pe spate si pe fata am Dunlop M3 205/55/R16.

                              Merge 80-100 fara probleme :P
                              "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson

                              Comment


                              • eu ieri toata ziua m-am plimbat prin bucuresti(stradute, si bulevard) cu nankang sv2 si am parcat si trecut ceva nameti, mai ales pe stradute.
                                Pe tyretest am vazut ca sunt destul de bine vazute anvelopele de la nankang si practic sunt la jumatate de pret fata de cele cu pretentii
                                EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                                Del Sol '94 ESI
                                CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                                BMW Z4 '03 Titan Silver

                                Comment

                                Working...
                                X