Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by marcel View Post
    eu mereu ma inspir din testele facute de cei de la adac.de
    ca ex.https://www.adac.de/infotestrat/test...cePageId=31821
    pe viitor, nu mai pierde timpul cu vizionarea testelor de pe adac, mergi pe continental si gata...de 180 de ani, eternul continental e pe primul loc in testele adac; german technology, german engineering, ein Mann ein Wort, dieselgate, etc
    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

    Comment


    • I-am pus testul, sa vada ca nu e diferenta intre cele doua.

      Sent from my LG-P710 using Tapatalk

      Comment


      • Originally posted by marcel View Post
        salut,
        eu as merge pe Viking
        Debica frigo si 2 folosesc eu pe logan de ani buni, cel putin 3 seturi, mers all season, fff foarte bune, mers tare pe orice conditie cat poate sa duca un dci de 68, singurul lucru, atentie la presiune, sa mergi cu 0.1 mai mult decat e recomandat ptr marime/masina.
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • Si eu la urmatoarele merg pe Nokian
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Salut,
            Ce parere aveti de anvelopele all-season Michelin CrossClimate ?
            Ma bate gandul sa vand ambele seturi, de vara si iarna pe care le am acum, cu toate ca sunt aproape noi si sa trec la anvelopele astea pe care sa le folosesc si vara si iarna.
            In review-uri vad ca sunt destul de apreciate si pare ca ar merita sa scapi de bataia de cap cu schimbul de anvelope de vara si iarna.
            Honda Civic Sedan '08 ES A/T

            Comment


            • Simplu. Anvelopele de iarna sunt bune iarna, cele de vara vara si cele all season mai slabe decat cele de vara vara si mai slabe decat cele de iarna iarna.

              Eu nu as lua niciodata all season. Nu sunt potrivite pentru tari unde avem multe zile de zapada per an.

              http://[FONT=arial]www.youtube.com/w...;v=JGfvyPtYR0Y
              http://[FONT=arial]www.youtube.com/w...;v=svkZDRoouYU
              http://[FONT=arial]www.youtube.com/w...;v=JGfvyPtYR0Y
              http://[FONT=arial]www.youtube.com/w...;v=KsIJbEevISE
              www.youtube.com/watch?v=eqH52VBu6nw
              ticker
              Administrator
              Last edited by ticker; 23-10-15, 09:56.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Sunt total de acord cu privire la faptul ca anvelopele all season sunt mai slabe decat cele de vara vara si mai slabe decat cele de iarna iarna. Eu nu am folosit genul asta de anvelope niciodata pe niciuna dintre masinile pe care le-am avut pana acum.
                Insa cei de la Michelin spun ca fabrica CrossClimate dintr-un material special ce se comporta mult mai bine la temperaturi ridicate sau scazute fata de anvelopele all season fabricate pana acum.
                Pe zapada mai mare sunt convins ca nu au eficienta celor de iarna, dar la temperaturi scazute si pe asfalt umed ar trebui sa se comporte ca si cele de iarna, avand in vedere specificatiile.
                Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                Comment


                • O sa aleg un set dintre:
                  Dunlop SP Winter Sport 5 XL 225/50 R17 98V - cu protectie la janta
                  Bridgestone Blizzak LM32 XL 225/50 R17 98V- fara protectie janta
                  Continental ContiWinterContact TS850 XL 225/50 R17 98V - cu protectie la janta
                  La pret sun apropiate. Comanda urmeaza sa o dau in cateva zile asa ca mai astept opinii.
                  Numai bine

                  Comment


                  • @F_BON: Sunt prea noi ca sa existe pareri obiective; au fost lansate in vara asta, deci nu a intrat nimeni cu ele in iarna. O sa latre toata lumea stigma populara all-season.

                    Comment


                    • Originally posted by F_BON View Post
                      Salut,
                      Ce parere aveti de anvelopele all-season Michelin CrossClimate ?
                      Ma bate gandul sa vand ambele seturi, de vara si iarna pe care le am acum, cu toate ca sunt aproape noi si sa trec la anvelopele astea pe care sa le folosesc si vara si iarna.
                      In review-uri vad ca sunt destul de apreciate si pare ca ar merita sa scapi de bataia de cap cu schimbul de anvelope de vara si iarna.
                      Iesi mai ieftin si mai bine daca iti cumperi niste jante de tabla pentru anvelopele de iarna pe care le ai si faci schimbul de anvelope.

                      @ticker: anvelopele all-season sunt mai bune primavara si toamna. De exemplu, acum.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Eu ma uit la nou lansatele Nokian WR D4.

                        Comment


                        • Eu imi voi lua in curand cross climate. Cine spune ca sunt anvelope all season da putin dovada de ignoranta, nu sunt anvelope all season clasice, sunt anvelope de vara care pot fi folosite si la temperaturi scazute. De aceea nici nu sunt marcate doar M+S ca anvelopele all season, ci cu marcajul care se pune pe cele de iarna, 3pmsf.
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • Originally posted by bacu View Post
                            De aceea nici nu sunt marcate doar M+S ca anvelopele all season, ci cu marcajul care se pune pe cele de iarna.
                            Generatia noua de cauciucuri all season, in afara de M+S, au si muntele cu fulg de zapada ca marcaj. Gen Nokian Weatherproof sau Goodyear Vector 4 Seasons G2.
                            Cel putin, Nokian Weatherproof are acelasi indice "A" la franare pe ud ca Michelin Cross si "C" la uzura.
                            sigpic
                            Accord CU3

                            Comment


                            • SyS,eu zic ca nu sunt nici pe departe acelasi lucru.Am avut GY Vector 2 sau 3 pe masina si erau niste porcarii.Un compromis trist,fiindca nu se descurcau bine nici pe ploaie,nici pe zapada.Astept sa vad un feedback de la un prieten care si-a montat asta vara Cross Climate pe o Insignia.Deocamdata zicea ca sunt chiar ok,insa vreau sa vad cum or fi si la iarna.

                              Comment


                              • Originally posted by dantt View Post
                                SyS,eu zic ca nu sunt nici pe departe acelasi lucru.Am avut GY Vector 2 sau 3 pe masina si erau niste porcarii.Un compromis trist,fiindca nu se descurcau bine nici pe ploaie,nici pe zapada.Astept sa vad un feedback de la un prieten care si-a montat asta vara Cross Climate pe o Insignia.Deocamdata zicea ca sunt chiar ok,insa vreau sa vad cum or fi si la iarna.
                                Uite aici test pe zapada:



                                CrossClimate un pic in fata la GY Vector 4 Season. Nici nu se compara cu Continental dedicat iarna. E vorba doar de marketing, de fapt e aceeasi marie cu alta palarie.
                                sigpic
                                Accord CU3

                                Comment

                                Working...
                                X