Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    @Robert: Tot nu īnțelegi că la Iași era un SRL? De la ei sper că vor recupera păgubiții banii. Eu nu aș asocia imaginea Honda cu teparii de la Hachi.

    Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


    Comment


    • #77
      Importatorul Honda īn RO s-a asociat cu Hachi, implicit numele Honda este asociat cu orice face importatorul sau dealerul.

      HTR ar fi trebuit să īși asume această asociere, să rezolve problemele clienților, și eventual, APOI, să recupereze paguba făcută de dealer.

      Comment


      • #78
        Eu voi merge tot timpul pe principiul " ce-i in mana nu-i minciuna ".
        Incidentul neplacut imi aduce aminte de faptul ca acum 3 ani si ceva ,cand si eu am achitat in avans Accord-ul ,un ziar local de scandal improsca cu noroi dealer-ul local Honda .
        Sper in continuare ca HTR se v-a implica in rezolvarea acestor incidente de plata si ca pe viitor acestea nu se vor mai intampla.
        Pana la urma ce reprezinta pentru Honda Motor Co Ltd aceste pierderi materiale fata de eventualele pierderi vis-a-vis de imaginea companiei ? De altfel pe asta au mizat si cei care au tepuit oamenii care si-au cumparat masini/motociclete.

        Comment


        • #79
          Tu ai cumparat de buna credinta un produs pe care HTR a acceptat sa-l dea dealerului in anumite conditii de plata care pe tine nu te intereseaza. Dupa ce l-ai platit, acel produs este al tau. Daca HTR l-a luat stiind ca ai factura pe el, inseamna ca l-au FURAT. Trebuie sa-i dai in judecata. Este problema lor sa-si recupereze paguba de la client (in cazul de fata Hachi), nu de la tine. Pentru mine HTR=hoti. Dealerul putea sa dea faliment, nu-i treaba ta, ai platit motorul este al tau. Cred ca Hachi Motors nu are vina fata de tine ci fata de HTR, dar asta nu e treaba ta. Nu Hachi Motors ti-a furat motorul ci HTR. Hachi eventual poate fi numit complice la furt.
          www.taiereculaser.ro

          Comment


          • #80
            Din cate am inteles, ai platit motocicleta pe 10 decembrie si ai asteptat doua luni pana te-ai hotarat,nu sa o iei acasa, ci sa ii mai montezi niste accesorii in showroom. Dupa toata tarasenia asta, singurul vinovat este Honda Trading?. Dar daca ai fi platit la Flanco, sau Altex sau oricare alt magazin o masina de spalat si acestia nu ti-ar mai fi livrat-o? Erau de vina Bosh sau Whirlpool? In mod normal as fi manifestat empatie fata de tine datorita faptului ca ai fost pacalit, dar modul in care incerci sa-ti rezolvi problema, punand presiune pe importator, improscand in el cu mizerii, amenintand, fara absolut nici o dovada ca este in cardasie cu Hachi, toate in speranta ca datorita publicitatii negative te vor despagubi, ma dezgusta aproape la fel de mult ca furtul banilor.
            gabrielb
            Senior Member
            Last edited by gabrielb; 23-03-14, 22:13.
            ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

            Comment


            • #81
              Daca Bosch sau Whirlpool ar fi furat masina aia de spalat din Altex sau Flanco atunci da, erau de vina. Cum e HTR acum. Au furat proprietatea omului, acel motor nu mai era al celor de la Hachi. Iar eventualele dispute sau procese trebuiau sa existe intre HTR si Hachi, fiind un dosar civil (neplata unor facturi ale Hachi catre HTR), nu sa fure motorul omului si apoi sa sa se dezica de toata treaba.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #82
                Tu sti ca motocicleta era proprietatea lui Hachi, pentru ca altfel nu se explica acuzatia de furt pe care o aduci importatorului ?
                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                Comment


                • #83
                  Of, e greu tare...

                  Comment


                  • #84
                    Motorul nu apartinea dealerului, ci HTR. Chiar si prin plata facuta de client, motorul apartine tot de HTR. Clientul a platit la dealer, iar dealerul a emis o proforma sau factura, urmand sa primeasca o factura sau proforma de la importator si sa faca plata. Evident, dealerul nu a mai facut plata dar a incasat banii. Deci la HTR nu s-a emis nicio factura si nu au incasat nimic, deci motorul este al lor. Clientul nu are niciun drept asupra motorului. Asa ca terminati cu prostiile astea si acuzatiile impotriva unui importator. Am inteleg ca voi aveti ceva cu importatoru, dar nu trebuie sa ii puneti in carca toate prostiile pe care le fac unii.
                    Clientul va trebui sa actioneze in judecata dealerul Hachi si sa recupereze banii de la el, nu de la importator.
                    Sunt sigur ca importatorul este protejat prin tot felul de acte vis a vis de relatia sa cu dealerul din Iasi.
                    Ar trebui sa va ganditi daca nu cumva si importatorul a fost tepuit.

                    Legat de acest topic cat si de altele deschise pe aceasta tema, promit ca le sterg personal daca mai vad ca se aduce in discutie numele Honda. Clientul tepuit sa se rezume la numele dealerului cu care a avut intelegerea si nu la alti dealeri Honda.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #85
                      Nu poate fi asa in nici un caz Doc, Hachi nu putea tine motorul "in stoc" fara nici un act; 100% aveau macar un aviz de insotire a marfii, daca nu chiar o factura proforma sau fiscala. E drept si ce zice colegul Gabi, Hachi nu aveau voie sa vanda un produs care nu era al lor, numai ca fiind marfa in stocul Hachi la momentul intocmirii proformei si achitarii acesteia de catre client HTR poate fi trasa la raspundere in solidar cu Hachi si trebuie sa despagubeasca clientul. Iar din punct de vedere moral nu are rost sa discutam, dau dovada de dipret fata de client, de perfidie si oportunism si de fapt eu nu ii mai vad de mult ca pe o firma care face business in Romania, ci ca pe niste samsari care abia asteapta sa vanda ca apoi sa iti dea o flegma in ochi si sa te trimita la plimbare cand ai o problema.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                      Comment


                      • #86
                        Deci, inca o data se confirma ca teapa ti-a dat-o un SRL din Iasi si toata tevatura asta trebuie rezolvata local, cu ajutorul autoritatilor.
                        Iti scriu si aici, te rog sa te limitezi la numele SRL-ului sau persoanei care te-a tepuit si nu la numele Honda. Honda Romania sau Japan nu are nicio legatura cu ce ai patit tu. De asemenea, forumul acesta nu este camp de bataie si nicinu este implicat in vreun fel in disputa dintre tine si dealer. Problemele tale se rezolva la tribunal si nu pe forumuri.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #87
                          Nu ai inteles nimic din toata povestea asta. Hachi nu a vandut nicio motocicleta. Pur si simplu a fluturat pe la nas un exponat clientului si in baza unei proforme s-a facut o plata intr-un cont. E ca si cum eu ti-as vinde o masina parcata la mall. Iti trimit o proforma cu seria de sasiu din geam si tu-mi faci plata. Peste 2-3 ore vezi ca masina a plecat din parcare. Ce faci? Te duci dupa proprietar sa ii iei masina sai sa ii ceri banii? Ce vina are el?
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Doc View Post
                            Deci, inca o data se confirma ca teapa ti-a dat-o un SRL din Iasi si toata tevatura asta trebuie rezolvata local, cu ajutorul autoritatilor.
                            Iti scriu si aici, te rog sa te limitezi la numele SRL-ului sau persoanei care te-a tepuit si nu la numele Honda. Honda Romania sau Japan nu are nicio legatura cu ce ai patit tu. De asemenea, forumul acesta nu este camp de bataie si nicinu este implicat in vreun fel in disputa dintre tine si dealer. Problemele tale se rezolva la tribunal si nu pe forumuri.
                            Eu din cate inteleg businessul asta dealerul nu e niciodata proprietarul masinii si clar cel mai vinovat e hachi pt ca nu a mai virat banii. Dar dealerii sunt distribuitorii firmei mama, nu iti alegi orice srl de 2 lei sa-ti vanda numele mai departe sau cand il lasi si iti dai seama ca ai gresit nu te faci ca ploua.
                            Eu sincer ma bucur ca omul asta si-a scris povestea aici si am inteles si noi ce poate face un dealer si cat de mult apara honda trading un client pacalit, si mi se pare chiar ciudat ca ii ingradesti asta.
                            '16 BMW 520xd
                            '15 FK2
                            ex '10 CU1
                            ex '07 CL7

                            Comment


                            • #89
                              -Doc, numele Honda in Romania e dus si facut cunoscut in piata de catre dealeri, indiferent de forma juridica in care acestia sunt organizati (srl, pfa, etc.), iar cand un dealer Honda face ce a facut Hachi, imaginea Honda e aruncata in noroi. HTR, ca prim reprezentant al Honda in Romania, ar trebui sa vegheze la bunul mers al lucrurilor si la apararea numelui pe piata locala, ceea ce de fapt nu se intampla si nu s-a intamplat niciodata. Mi se pare futil efortul de-a delimita pe forum una de alta, realitatea e cu totul alta, iar HTR se spala pe maini rapid, nu care cumva sa fie trasa la raspundere.

                              Sper totusi sa se faca dreptate, intr-adevar problema se va rezolva la tribunal, si nu pe forum. Asta nu impiedica persoana/ele pacalite sa expuna situatia si aici.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #90
                                A fost tepuit de Hachi, dar sub sigla Honda.
                                Daca ma duc la Asko, tot Honda scrie pe fatada - am si garantia "brand"-ului.
                                HTR avea idee de ce se intampla acolo, gen probleme cu plata, dar a lasat treaba sa curga - singura lor problema era ca pierdeau reprezentarea in zona Moldovei.
                                Cum naiba sa se spele pe maini asa? Tu din momentul in care ai facut verificarea business-ului la start iti iei mana de pe ei? Asta e tot? Ca au indeplinit conditiile de start al afacerii?
                                Ei s-au scos bine merci, s-a scufundat corabia si le-au ras in fata clientilor luand toate masinile si motocicletele din sediul Hachi - dupa ei, potopul.
                                Apropo de tepele recente din Iasi, mi-e ca apare un purtator de cuvant de la HTR sa spuna ca le-a fortat mana rachetii...
                                '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X