Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guys, chill.
    Problema e una strict legala, dar trebuie sa recunoastem ca e o lovitura data brandului.
    Cand am cumparat masina am pus pe masa la Asko 850 milioane si-am primit o proforma. Factura nu poti taia daca nu ai marfa in stoc, e ilegal.
    Apoi am asteptat. Eram sigur 99% ca nu vor fi probleme deoarece e garantat de Honda mama, nu m-am dus la Gigi srl care vinde masini in Vitan.
    Trebuie sa recunosc ca mi-a tatait curul pana am primit masina, dar am zis ca si eu procedez astfel, sa le acord prezumtia de nevinovatie.
    Sigur multi acum n-ar mai proceda la fel, indiferent de dealer. Pentru ca Htr se spala pe maini.
    Tokyo, tie iti trebuiau 10 ani sa strangi din buci sa iei un Jazz sh, ia da tu 300-800 milioane care sa se evapore din senin. Din taste, neimplicat, e simplu de aratat cu degetul. Hai sa n-o dam in fanatism si sa fim furati ca la ultimul samsar ordinar si noi sa tinem stindardul sus.
    Acelasi lucru se poate intampla si maine cu Asko, Carpati sau altele. Noi avem norocul ca in Buc merge tare biznisul, altii prin provincie poate vor avea acelasi noroc. Nu poti baga mana in foc ca nu se va mai intampla, nu garanteaza nimeni (precum se observa) ca o sigla HONDA pe un show-room, inseamna ca e si Honda, daca ma intelegi (adica nu e cumva samsar srl).
    Cu arat mai mult, Hrr, cu imaginea sifonata, ar fi trebuit sa faca niste demersuri, sa dea de inteles ca nu se joaca nimeni cu brandul Honda, nicidecum lipsa de reactie si fuga de responsabilitati (macar alea morale).

    Inca ceva, cei care iau harburi din targ cu 3000 de euro ar trebui sa se abtina. Pentru ei, Honda (ca dealer) inseamna doar reglat tacheti si schimb de ulei. Sigur le-ar tremura carnea daca maine un dealer Honda le-ar cere cateva zeci de mii de euro oferindu-le promisiuni si hartii cu care sa se stearga la cur.
    Puteti sterge, inchide, da cu mopul pe topic, insa faceti un mare deserviciu cumparatorului ( viitorului tepuit). Cred ca e cam timpul sa nu-i mai tineti in puf, au destule bube iar cei responsabili sa dea dovada de maturitate si sa ia masuri.
    Au avut deja semnalari ca ceva nu e in regula pe la Iasi si i-a durut la basca. Acum fac pe don'soarele de pesion.
    astrul
    Senior Member
    Last edited by astrul; 25-03-14, 19:44.
    I come in peace...
    Civic 2.2 ES - Milano Red
    EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

    Comment


    • Originally posted by astrul View Post
      Cand am cumparat masina am pus pe masa la Asko 850 milioane si-am primit o proforma. Factura nu poti taia daca nu ai marfa in stoc, e ilegal.
      Apoi am asteptat. Eram sigur 99% ca nu vor fi probleme deoarece e garantat de Honda mama, nu m-am dus la Gigi srl care vinde masini in Vitan.
      Sigur multi acum n-ar mai proceda la fel, indiferent de dealer. Pentru ca Htr se spala pe maini.
      Exact la fel am facut si eu, doar ca am platit prin OP proforma la prima masina cumparata. Cam aceeasi suma.

      Ce pot spune e ca la momentul respectiv nici nu-mi trecea prin cap ca asa ceva se poate intampla. Dar realitatea bate filmul. Problema este, cum altfel poti proceda? Daca n-as fi in bucuresti unde exista un asko/cm, m-as gandi de doua ori in a plati cu banii jos o honda. Pentru ca importatorul nu ridica un deget in caz de probleme.
      ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
      Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
      Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
      Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

      Comment


      • robert, imi pare rau pentru paguba si iti doresc s-o recuperezi cat mai curand!

        eu nu inteleg deloc ce-a facut HTR. da, mi-e clar ca poti lua teapa daca cumperi ceva furat de la un hot, bunul va fi reposedat, tocmai de-asta trebuie sa fii atent la toate actele pe care le detine vanzatorul si ca bunul vandut se afla in posesia lui si n-a fost vandut anterior. great, thanx, birocratia castiga!
        dar in privinta vehiculelor in showroom, corectati-ma daca gresec, nu prea se intampla asta, cele mai multe sunt imprumutate dealerilor pentru a face stuff cu ele, preferabil a le vinde. in momentul in care tertul/reprezentantul oficial/importatorul/whatever face asta, e riscul LUI, nu al unui potential client.

        cum ar putea adica un viitor client al oricarui dealer al oricarei marci, sa fie asigurat ca incheie o tranzactie corecta? sa insiste ca dealer-ul sa achizitioneze masina in avans? (not gonna happen, ever...) sa faca un contract multipartit arbitrat de un escrow broker? (asta intotdeauna ar trebui sa mearga bine, btw...) pai na, sa zica HTR cum vor sa desfasoare biznis aici si ne conformam.

        Comment


        • Eu am cumparat 5D-ul de la dealer pe baza facturii fiscale. Am platit factura si mi-au adus masina in 2 zile. N-a fost niciun risc, nicio emotie. Si, ca sa nu existe dubii: masina nu era pe stocul dealerului.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Nu se poate emite factura fiscala daca nu ai intrare in contabilitate pe produs, se poate face o factura fiscala de avans cel mult. La fel, daca ai inregistrat un produs in contabilitate, dar fizic nu il ai in stoc, e ilegal. Deci, cum zice Primus, "cum ar putea adica un viitor client al oricarui dealer al oricarei marci, sa fie asigurat ca incheie o tranzactie corecta?"
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • In cazul meu s-a intamplat asa: dealer-ul a platit-o la importator si mi-a vandut-o mie. Ceea ce am vrut sa zic era ca nu era o masina nevanduta, ramasa in stocul dealerului ci am ales eu una ( model, culoare, echipare ) si pe aia am cumparat-o.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • htr este responsabil ptr marca honda in romania
                htr trebuia sa protejeze imaginea acestei marci prin protejarea clientilor honda
                comunicatul lor de presa este destul de ridicol in acest sens
                nu i acuza nimeni de teapa
                eu insa sugerez ca sunt nepasatori, mult prea nepasatori daca ne gandim ce brand mare repezinta
                nu da nimeni cu noroi in HTR dar totusi trebuie spus ca aceasta situatie au gestionat-o foarte prost

                se intampla sa cunosc destul de indeaproape - e adevarat in cu totul alt domeniu - ce inseamna ca o firma locala sa primeasca dreptul (distributie, dealer, fransiza whatever) de a reprezenta in RO un brand sau produs mare
                in industria respectiva NIMENI nu primeste dreptul unei astfel de reprezentari fara verificari de superdetaliu; pe parcursul acestora orice semn de intrebare invalideaza unilateral parteneriatul


                sent using digital smoke
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • Eu daca as fi in postura HTR ca sa miniamizez pierderile propietarilor le-as fi dat cu titlu de imprumut masina/ motor macar pana isi recuperau banii si apoi un discount pentru neplacerea creata...

                  Stiu ca au ceva parc auto, deci nu ar trebui date masini noi... In fine... Si eu sunt de parere ca ar trebui sa manageruiasca altfel situatia asta...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by dan popescu View Post
                    gresesti colega: HONDA TRADING ROMANIA este detinuta 100% de catre HONDA TRADING CORPORATION, si are administrator japonez. Deci ESTE HONDA ! Carpati motors a fost intotdeauna un sereleu cu actionari romani si cu administratie romaneasca.
                    Intre cele doua entitati nu exista nici o asemanare, nici macar de interes!
                    Nu mai impreastia zvonuri false.
                    Am verificat, ai dreptate.
                    ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                    Comment


                    • Am citit 9 pagini de pareri si pareri, experti si para experti si evident o gramada de balarii fie din rea-vointa, fie din necunoastere. Foarte multi su intrat in zona emotionala si foarte putini au ramas in zona rationala si legala.
                      Pagubitului Robert ii urez mult succes ori in recuperarea prejudiciului, ori sa intre in posesia motocicletei.

                      Cat despre restul :

                      1. Marca Honda nu sufera nici o lovitura de imagine, e vorba de o singura oaie neagra care a facut-o... de oaie. As avea ceva mai multe de spus si multor pseudo-"pasionati" de Honda de pe forum care nu fac decat sa adune inutil posturi si de atata implicare si pasiune pt marca Honda li se dezmembreaza masinile de rugina, daaaar Ramm are dreptate, e offtopic si ne pierdem timpul.
                      2. HTR nu poate fi facuta vinovata. Nimeni nu are nici o dovada ca HTR a fost solidara / implicata in povestea asta. E gratis sa-ti dai cu parerea si sa faci filme peste filme... dar dovezi aveti careva (si nu ma refer la balarii de prin ziare sau "mi-a soptit mie... un cuc") ?? Pe de alta parte si daca HTR isi controleaza dealerii la sange, nu poate sa prevada si implicit sa fie facuta vinovata pt ca la un moment X dealerul Y din W motive s-a hotarat sa dea o teapa.
                      3. Din pct de vedere legal, povestea sa rezuma la pagubit vs Hachi Motors si atat.
                      4. Poate vb prostii si "mea culpa", o factura fiscala poate fi stornata, dezbaterea asta cu privire la factura proforma vs fiscala... imbatranim si nu terminam povestea. II putea emite factura fiscala pe care ulterior sa o storneze... cand esti pus sa dai o teapa, nu mai exista reguli !!!
                      5. Se vehicula pe undeva ca actionarii Hachi ar mai fi fost implicati in situatii similare. In cazul asta da, HTR ar fi trebuit fie sa nu le acorde licenta de dealership, fie sa ii tina sub observatie, dar aici intervine o alta chestie juridica : daca actionarii aia nu au fost condamnati definitiv pt actiuni similare din trecut, nu ai nici un temei legal sa respingi cererea de dealership atata timp cat indeplinesc criteriile de eligibilitate. Si oricum marca Honda nu are vreo reprezentare fabuloasa pe zona Moldova incat HTR sa le zica : "dragii mei sunt prea multi dealeri pe zona respectiva, va multumim pt interes dar pas"

                      Consider ca e un caz izolat. Sunt multi useri care au fost multumiti de serviciile Hachi si mirati de situatia actuala. Dar asa e firea umana, cat ne este bine suntem frati, cand se impute treaba ne canibalizam. Nu am avut nici o treaba cu Hachi, sunt din Bucuresti dar asta nu ma impedica sa raman realist.

                      Lasati zona emotionala si incercati sa fiti mai constructivi si mai putin dezinformatori. Nu mai aruncati cu noroi nici in marca Honda, nici in HTR (nu o fi ea perfecta dar asta e alta poveste) si nici in ceilalti dealeri care fac eforturi supra-omenesti atat uman cat si financiar sa mentina o imagine cat mai ridicata a brandului Honda intr-un context economic destul de dificil atat local cat si global, ca sa nu mai vorbesc de contextul concurential (alte marci si gradul lor de reprezentare atat ca dealership-uri cat si ca imagine de brand).

                      Inca o data, la cat mai putine astfel de situatii si Robert mult succes in rezolvarea favorabila a situatiei cat mai curand posibil.
                      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                      "Binele o duce rau in Romania"

                      Comment


                      • GUR nu m-ai lamurit deloc, nu vreau sa fiu carcotas dar ai vorbit mult si degeaba.

                        treaba e cat se poate de simpla, pentru viitori potentiali clie nti si nu neaparat Honda. cum fac asta sa fie sigura? ma doare-n pix de Honda, HTR, Hachi etc., vreau sa fiu inteles, siguranta nene.

                        n-am zis degeaba de escrow, bancile n-au abordat strategia asta ca sa-si complice operatiunile, e o treaba cat se poate de serioasa cand la mijloc sunt sume considerabile.

                        apai no, daca HTR nu-i in stare sa controleze ce fac Dealerii, pai sa facem treaba buna, escrow frate la toate tranzactiile si fara asta nu misca nica. dar asta sa fie politica de marca, asa cum e politica de acordare credite cand intri in oricare banca normala din RO. sa faca adica o politica de tranzactii sigure nu bullshit cu bolta.

                        Originally posted by KMR View Post
                        In cazul meu s-a intamplat asa: dealer-ul a platit-o la importator si mi-a vandut-o mie. Ceea ce am vrut sa zic era ca nu era o masina nevanduta, ramasa in stocul dealerului ci am ales eu una ( model, culoare, echipare ) si pe aia am cumparat-o.
                        pai da, Gabi, a platit dupa ce ai platit tu, nu? foarte normal cand vorbim de vehicule, asta-i mersul. dar cum faci sa fii 100% sigur ca iei ceva pentru banii aia? (btw, eu n-am ales culoarea, HTR nu m-a ajutat neam in directia asta, comandau ce le tuna!)
                        ramm
                        omu cu warnu'
                        Last edited by ramm; 26-03-14, 07:47.

                        Comment


                        • Originally posted by tokyodream View Post



                          nu am actiuni la HTR, la HACHI sau vreo functie pe hondafan.............. dar prea se LOVESTE in HONDA !!! si vad ca unii chiar se bucura .........


                          - lasa-o mai moale cu ANTI-RECLAMA Honda, loveste in cine vrei dar nu mai murdari numele HONDA. puteai sa faci o petitie online, o pagina facebook si acolo se spuna TOTI care au avut probleme, repet, 3-4 nu este egal cu 21 !!!



                          GO HONDA, GO HONDAFAN !
                          Poate sa posteze sau nu colegul tepuit, din acest moment numele HONDA este pe termen lung foarte terfelit.
                          Procedura pe care a ales-o Florin Nita sa o foloseasca in a se da la o parte da dovada de cea mai josnica si jegoasa participare prin negare.
                          Adica floarea retelei HONDA de vanzare si service, copilul minune, cu personal scolit la Bucuresti, indeplinind toate criteriile, aparand si recomandat pe toate site-urile, BRUSC, acum dispare overnight, si este sters de pe site-ul oficial HONDA?
                          Si indreapta pagubitii catre justitie?
                          Pai justitia, inclusiv prin onor Inalta Curte de Casatie si Justitie, prin complet de 7, nu mai poate pune numele HONDA sus acolo unde era.
                          De acum va ramane o firma cu o retea de vanzare si service penala, tepara, compusa SI din infractori cu coordonata de o entitate care da comunicate tip : "nici usturoi n-am mancat nici gura nu-mi miroase".
                          Pacat de masinile si de motocicletele alea facut bine. Ne-au disparut de la inima.
                          Noi, motociclistii nu vom sta cu mainile-n san. Am contactat si colegi din strainatate, si fiecare va avea cate ceva de spus catre HONDA TRADING CORPORATION, latura de comert a firmei.
                          Nu poti sa-ti bati joc de munca unei familii pe ani de zile, avand sigla HONDA pe cladire, pe facturi, pe halate si peste tot si sa nu porti responsabilitatea actelor tale.
                          ticker
                          Administrator
                          Last edited by ticker; 26-03-14, 09:48.

                          Comment


                          • Din punctul meu de vedere, ai greșit că nu ai luat motocicleta imediat cum ai plătit-o. Era a ta, o luai acasă, nu ți-o lua nimeni din fața blocului/casei. Nici acum nu īnțeleg de ce n-ai luat-o imediat ... Țeapa, dacă mai exista una, era īntre Hachi și HTR iar tu nu mai aveai treabă.

                            Corect să zic că și eu dădusem avansul la Asko īn februarie și a apărut povestea asta ... pānă nu m-am văzut cu mașina, am tremurat un pic. Susțin aici părerea lui primus, este de lucrat la capitolul siguranță. Cel mai sigur ar fi probabil un cont al cumpărătorului(sau neutru cumva?!) īn care se blochează suma pānă la un termen bine stabilit īn care fie se livrează marfa și se dă drumul la bani către dealer, fie cumpărătorul īși poate lua banii și caută alt dealer pānă poate face achiziția īn acest mod.

                            Īți urez multă baftă să-ți recuperezi banii sau motocicleta, dar te rog, nu acționa īmpotriva clienților mulțumiți, ca mine. Īți īnțeleg pierderea, dar nu poți condamna mii de clienți pentru o țeapă locală ...
                            '13 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Polished Metal Metallic

                            Comment


                            • Originally posted by primus
                              pai da, Gabi, a platit dupa ce ai platit tu, nu? foarte normal cand vorbim de vehicule, asta-i mersul. dar cum faci sa fii 100% sigur ca iei ceva pentru banii aia? (btw, eu n-am ales culoarea, HTR nu m-a ajutat neam in directia asta, comandau ce le tuna!)
                              Nu stiu daca au platit inainte de plati eu sau dupa ce am platit. Important este ca am platit in baza unei facturi fiscale in care era specificat bunul ( marca, model, culoare, echipare, serie sasiu) . Eu am platit bunul, nu avans, etc
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • @primus

                                V-a lamurit extrem de bine Doc pe la pagina 6-7 in care incerca sa-i explice lui Den1grator ideea dar... ori n-ati fost atenti, ori ati pierdut esenta pt ca dupa cum am spus - abordati problema strict emotional.
                                O sa incerc sa fiu mai sintetic de data asta.

                                La momentul actual dealerii din reteaua Honda nu detin proprietatea produselor in sine. HTR are un parc de masini luat din surse proprii de la HTR Europe si le pune la dispozitia dealerilor spre vanzare sub forma de imprumut / consignatie. Practic HTR este proprietarul tuturor bunurilor din showroom-uri, de aceea si-a si luat bunurile de la Hachi inapoi. Cate masini ati vazut voi in curte la dealerii Honda ??? Ati vazut stocuri de masini aliniate ca la alte marci ? La naiba, deschideti ochii.
                                Prin asta HTR a incercat sa ajute dealerii mai slabi financiari sa faca business, practic le-a oferit posibilitatea sa faca business pe banii lui... evident ca unii dintre dealeri au dat-o in marlanii si s-a ajuns la spete ca cel de fata. Circuitul e simplu si perfect legal (si nu doar la marca Honda... aruncati un ochi si la Dacia / Renault daca nu ma insel) : clientul merge la dealer / clientul plateste la dealer / dealerul plateste la HTR si astfel devine proprietar pe masina si i-o vinde efectiv clientului.

                                + si - ale acestei abordari :

                                + oportunitate pt dealeri de a se dezvolta fara necesitatea de a avea cash pt achizitia stocului de masini
                                + reprezentare locala. Catora dintre voi v-ar fi convenit sa veniti din alte zone din tara la Bucuresti ca sa faceti o revizie ca sa va puteti pastra garantia la masini ?!?!?! / Cati din voi ati fi venit la Bucuresti ca sa va luati o Honda ???
                                - dealerul nu are nici o presiune in a vinde mai mult Honda, atata timp cat isi scoate banii de intretinere lunara... = Honda vinde in Romania atat cat se agita dealerul, poate sa vrea HTR minuni ca tot la mana dealerului este din pct de vedere al unitatilor vandute
                                - posibilitate de frauda - si exemplul de fata este perfect

                                Ei bine HTR vrea sa schimbe foaia : vrea ca dealerii sa faca rost de surse de finantare sau sa vina cu cash-ul de acasa si sa-si faca stoc de masini (si ce sa crezi, au sarit in jos de bucurie) din doua motive :

                                - ca sa elimine lenea dealerului de a vinde. In momentul in care masinile din curte sunt ale lui fii sigur ca se va agita sa le vanda pt ca are banii blocati in ele sau plateste rate la banca (daca sursa este o finantare) pt ele. Astfel, teoretic, Honda se va vinde mai bine in Romania
                                - in momentul respectiv dealerul este proprietar exclusiv al bunului si orice teapa i se atribuie direct si nu mai are nici o implicare HTR

                                Cred ca foarte multi useri nu inteleg notiunea de importator. Importatorul este o entitate (poate fi persoana fizica, juridica su fizica autorizata) agreata de producator (adica Honda) si care promoveaza / vinde produsele producatorului in reteaua de comercianti locali (dealeri in cazul nostru) care la randul lor le vand clientului final. Importatorul HTR nu are nici o raspundere legala fata de clientul final pt ca nu el vinde masina catre clientul final. El raspunde juridic legal sau penal doar in relatia cu dealerul si atat. Dealerul este singurul raspunzator in fata clientului. Aaaaa... da bine, din pct de vedere uman si de imagine, HTR ar trebui sa fie alaturi de client, insa doar atat, nu are cum sa intervina in solutionarea juridica a problemei dintre client si Hachi.
                                Daca ai o problema cu laptopul te duci sa dai in judecata producatorul ? sau vanzatorul local ?

                                SIGURANTA nu exista, siguranta este doar o perspectiva proprie asupra unei spete in momentul in care iti sunt satisfacute anumite criterii personale. Nu o spun eu, o spun toate cartile de psihologie.
                                Crezi ca : BMW / Audi / Apple / Microsoft / Google etc... nu poate da teapa (oricum o fac zilnic sub diverse forme pe care le ignoram pt ca primim ce vrem) ?? Teapa este o alegere a celui care o da, nu o chestie pe care o putem controla noi. Da Primus, stiu ca nu e raspunsul pe care vroiai sa il auzi dar asta este adevarul . Se numeste ca tepuitorul a fost mai abil decat tine si nu l-ai mirosit.

                                Dupa cum am spus si in postul anterior (si dupa cum vezi am destul de putine posturi in 7 ani pt ca nu imi place sa bat campii sau sa alerg dupa posturi) : totul se reduce la Robert vs Hachi si ii doresc mult succes in rezolvarea problemei.
                                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                                "Binele o duce rau in Romania"

                                Comment

                                Working...
                                X