IONUT.BALASA: '08 Honda Civic Type R Race+AC, Alabaster Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Anul asta imi caut Nokian de iarna ... inainte am avut Dunlop WinterSport 3D (asa si asa) si Dunlop Wintersport M3 (f bune).

    Si eu confirm ca Pulimax e f bun.
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


    Comment


    • #47
      Eu m-as uita la un Continetal: http://www.anvelonet.ro/produs/anvel...2545R17VTS850X

      Dunlop 3D am avut eu pe 17 si am schimbat 3 pana acum din cauza galmelor (1 pe Casco si 2 pe banii mei).
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #48
        Eu din ce am folosit pana acum (Michelin Alpin, Dunlop WinterSport M3, Continental WinterContact) de departe cele mai bune mi s-au parut Michelin, in special pentru ca sunt ff bune pe carosabil uscat sau ud/ ploaie, ceea ce noi avem parte iarna mai mult decat de nameti etc. Dunlop M3 erau excelente sa te scoata din nameti, in rest cam slabe pe ploaie. De departe cele mai proaste - Continental (erau si pe 17) - nu iesem de nicaieri cu ele, unde era zapada de 5 cm, acolo impingeam eu masina... Repet, mai ales pt TypeR as merge pe Michelin Alpin sau chiar Pilot Alpin.

        Anul asta o sa folosesc pe R un set de Bridgestone Blizzakk LM25 - din review-uri par ff bune, vedem si testul real. Sunt pe 18 ca idee... Deci daca nu ma ajuta VSA/LSD, masina va sta in parcare la AFI... ))
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #49
          Si la mine masina in mare parte o sa stationeze in garaj in special atunci cand va fi zapada.
          Si eu am prieteni care au avut mari probleme cu galmele la Dunlop 225 40 18(cumparate 2 gume pe fata si intr-un an galma la aman2)...sunt predispuse rau galmelor. Nu recomand Dunlop

          Comment


          • #50
            Am avut si am Dunlop de iarna de 6 ani, niciodata n-am avut vreo galma; diferenta e ca la mine sunt pe 16, nu pe 18. E normal ca la 18 sa apara galme, in special la anvelopele de iarna, pentru ca sunt mai moi dpdv compozitie a cauciucului, decat cele de vara. Iti garantez ca daca pui pe 16, n-ai sa ai nici o galma pana o sa arunci gumele la gunoi.

            Cat despre gumele in sine, M3-urile au fost geniale, le-am tinut 4 ani (ierni) pana s-au uzat, n-am avut niciodata probleme cu ele pe zapada sau orice alte conditii de iarna. Singurul punct in minus era pe carosabil putin umed, unde tindeau sa alunece usor, in schimb daca era ud, erau f ok, fara probleme.
            Acum am Dunlop 4D, foarte multumit si de ele.

            Mai uita-te si la Continental TS850 (in teste ff bune) cat si Michelin A4 (le are un prieten, foarte multumit de ele).
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #51
              @Blackmagic. Ale mele sunt pe 17 nu pe 18. Si procentul de facut galme e de 43% (3 din 7 roti avute)
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #52
                Dunlop M3 pe 16" am si eu pentru iarna si sunt ca noi, dupa 4 ierni - m-au scos din ceva zapezi. Nu am avut galme de nici un fel.
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • #53
                  Dunlop am avut si eu o iarna, de departe cele mai slabe gume pe care le-am avut. Si mi-au facut si mie galme 2 din ele.
                  Iarna trecuta am folosit pirelli sottozero, nu stralucesc cu nimic, dar nici probleme deosebite nu am avut cu ele, per asamblu sunt multumit de ele si le mai tin si iarna asta cel putin.
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #54
                    Eu nu vad rostul rotilor pe 17 (nu mai zic 18) iarna, pe Hondele noastre, în condițiile în care carosabilul se umple de gropi astupate de apă, zăpadă, etc. Adică exact condițiile de a provoca gâlmele. Si sunt si mai scumpe...
                    Dar e doar părerea mea, desigur.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by BlackMagic View Post
                      Eu nu vad rostul rotilor pe 17 (nu mai zic 18) iarna, pe Hondele noastre, în condițiile în care carosabilul se umple de gropi astupate de apă, zăpadă, etc. Adică exact condițiile de a provoca gâlmele. Si sunt si mai scumpe...
                      Dar e doar părerea mea, desigur.
                      De acord. Am comandat deja jante pe 16 pentru iarna.
                      FN2-ul papa:

                      Comment


                      • #56
                        Iarna (si ma refer la mersul pe zapada) sunt indicate roti inguste si cu talon inalt.
                        Desi nu prea este cazul la o masina de oras, aceeasi situatie se impune la orice tip de teren greu.
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by BlackMagic View Post
                          Am avut si am Dunlop de iarna de 6 ani, niciodata n-am avut vreo galma; diferenta e ca la mine sunt pe 16, nu pe 18. E normal ca la 18 sa apara galme, in special la anvelopele de iarna, pentru ca sunt mai moi dpdv compozitie a cauciucului, decat cele de vara. Iti garantez ca daca pui pe 16, n-ai sa ai nici o galma pana o sa arunci gumele la gunoi.

                          Cat despre gumele in sine, M3-urile au fost geniale, le-am tinut 4 ani (ierni) pana s-au uzat, n-am avut niciodata probleme cu ele pe zapada sau orice alte conditii de iarna. Singurul punct in minus era pe carosabil putin umed, unde tindeau sa alunece usor, in schimb daca era ud, erau f ok, fara probleme.
                          Acum am Dunlop 4D, foarte multumit si de ele.

                          Mai uita-te si la Continental TS850 (in teste ff bune) cat si Michelin A4 (le are un prieten, foarte multumit de ele).
                          Sustin ideea, si eu tot M3 pe 16 am avut si totul a fost perfect, fara galme si super pe zapada sau gheata.
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • #58
                            Atunci e bine pe 16...ieftini si bun
                            Saptamana viitoare sper sa ajung la asko sa imi comand si eu cilindrul de la ambreiaj aveti idee cat dureaza si care este pretul? Scartaie in draci
                            ionut.balasa
                            Member
                            Last edited by ionut.balasa; 12-09-13, 13:37.

                            Comment


                            • #59
                              Stie cineva cum se da burduful de la schimbator jos?
                              Vreau sa il duc sa il imbrac piele (perforata cusatuea rosie)pt ca am inteles ca nu renteaza sa iau burduful OEM pt ca este de proasta calitate.
                              Am gasit pe iuliu maniu Pieleauto.ro la un pret super bun.

                              Comment


                              • #60
                                deschizi compartimentul ala mic de deasupra schimbatorului si bagi unghiile unde se imbina plasticul de la schimbator cu ala de la compartiment, tragi cu simt de el (are 2 cleme) si de-acolo totul ar trebui sa mearga de la sine.
                                Attached Files
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                                Comment

                                Working...
                                X