ZIDAN: '16 Honda Civic Type R GT Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gata și prima revizie la 10.800 km, iar pe bord îmi arăta că mai am 1500 km până revizia este obligatorie.
    Nu mi-a păpat ulei, spre deosebire de un prieten cu noul megane rs care îmi povestea că tot complectează.
    Costuri revizie 940 lei, din care numai uleiul a fost 360 lei (intră aprox 5 litri).
    Cu ocazia asta am aflat că uleiurile recomandate sunt 0w20, 0w30 și 5w30 pentru condiții foarte grele.

    Și am rămas dator cu un calcul de consum la drum lung: Lefkada-București 1070km, consum mediu total 8.55l/100km, medie de viteză totală 90.2km/h. În condițiile în care am avut între plinuri și media 109, dar Bulgaria e mai lentă 😅

    Deci per total sunt extrem de mulțumit, nu au existat surprize neplăcute nici la drum lung, nici pe autostradă la viteză mare, nici la revizie 😆
    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

    Comment


    • Vezi ca bulgarilor le plac multe Hondele. Ai grija pe unde o parchezi.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • Originally posted by Doc View Post
        Vezi ca bulgarilor le plac multe Hondele. Ai grija pe unde o parchezi.
        Fix că sunt așa fani nu parchez fără să văd mașina. Prefer să nu stau mai mult de o oră pe la ei 😂
        ZiDan
        Senior Member
        Last edited by ZiDan; 02-09-16, 18:43.
        Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
        Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

        Comment


        • Eu as fi mai relaxat, asta e un mit al celor care nu au fost in Bulgaria, dar se uita la televizor. La mine la hotel, langa un orasel de 2500 locuitori din sudul Bulgariei, erau la un moment dat trei CR-V-uri, un Accord american, un Legend, si o Acura MDX. Pe soseaua din fata, am vazut parcate toate felurile de Honde, inclusiv 5D de generatia 9, doua HRV-uri, doua civicuri sedan din generatia 8, un Insight, doua Jazz-uri si multe Accorduri. Ce nu am vazut, au fost Civicuri Del Sol. Cred insa ca ar fi avut alte masini de furat, pentru ca erau si Porsche Cayenne, si Infiniti, si ML-uri. Si ma indoiesc ca astea au mai putin succes la public decat Honda.
          Originally posted by ZiDan View Post
          Cu ocazia asta am aflat că uleiurile recomandate sunt 0w20, 0w30 și 5w30 pentru condiții foarte grele.
          Se pare ca Amsoil 5W30 merge foarte bine la turbo: http://www.prweb.com/releases/2016/08/prweb13613934.htm
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Originally posted by Delphi View Post
            Si ma indoiesc ca astea au mai putin succes la public decat Honda.
            Nu e totusi orice Honda, e un Civic Type R. Precis le face cu ochiul borfasilor. Numai buna de "go fast" pentru transportat prafane. Mai vad ocazional pe autostrazi pe aici cate o masina mai rapida care merge ghiulea, nu conteaza radare/politie. De astia care vin din Olanda spre Franta.

            In tari de astea mai dubioase nu merg decat cu masina inchiriata in vacanta. Inclus Spania/Italia. Nu creez oportunitati de business borfasilor.

            In rest pentru orice eventualitate, calatoresc cu un ditamai ciocanu' in habitaclu. Nu se stie niciodata cand am de reparat "ceva".

            Comment


            • Vezi ca din aia de ii mai vezi tu pe traseul ala de merg asa tare sunt asa-zisele GoFast-uri

              Sent from my SM-G920F using Tapatalk
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • Dacă am Service GSM intru în contact cu foarte multă lume, ba un telefon, un calculator, o actualizare de hărți etc și fiecare mai povestește și ce a pățit pe unde a mers...
                Printre care inclusiv asociatul meu în parcare plătită și-a găsit roata față tăiată pe interior...
                Deci nu e ceva de neglijat.
                Că nu am mai auzit la nimeni faze ca în anii '90 să îți pună cuie pe jos sau mai știu eu ce, asta e partea a doua. Dar de furat mașini și tăiat cauciucuri este de foarte mare actualitate. Este adevărat însă că am auzit în general despre Audi și BMW.

                De plătit amenzi, ce să zic, nu am plătit cu 1.8-ul sau type r-ul. Am plătit cu un mercedes vito plin ochi cu 93km/h în tunel în condițiile în care vitezometrul indica sub 90... și asta acum 5 ani
                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                Comment


                • Salut Zidan,

                  S-o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente.
                  Intrebare: ce benzina folosesti (cand stai in Romania, ca am vazut ca ai fost plecat destul de mult...)?

                  Comment


                  • Originally posted by Bigbibi View Post
                    Salut Zidan,

                    S-o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente.
                    Intrebare: ce benzina folosesti (cand stai in Romania, ca am vazut ca ai fost plecat destul de mult...)?
                    Salut, mersi frumos.
                    Din experiența anterioară doar evo 100 de la MOL.
                    În afară 99% a fost Shell 97 și 100
                    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                    Comment


                    • Vă vine să credeți în 2016 să îți găsești mașina cu scuipat pe capotă?
                      Parcată la trotuar regulamentar...

                      Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                      Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                      Comment


                      • Hateri.

                        Sent from my Absolut bottle.
                        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                        https://www.instagram.com/iamrusu/

                        Comment


                        • Oameni de nimic.
                          Dacă îl prindeam se termina urât.
                          Ieșisem să fac asta:
                          - instalat waze
                          - instalat es explorer

                          ZiDan
                          Senior Member
                          Last edited by ZiDan; 11-09-16, 21:28.
                          Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                          Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                          Comment


                          • Super tare.
                            Singurul lucru pentru care mi-as pune ceva aftermarket in masina mea este Waze-ul .
                            Congrats.

                            Sent from my Absolut bottle.
                            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                            https://www.instagram.com/iamrusu/

                            Comment


                            • Originally posted by iAmRuSu View Post
                              Super tare.
                              Singurul lucru pentru care mi-as pune ceva aftermarket in masina mea este Waze-ul .
                              Congrats.

                              Sent from my Absolut bottle.
                              O să bag un scurt tutorial mâine pentru cine este interesat de puțin hacking pentru a putea instala softuri pe honda conect cu android 4.0.4
                              Dacă vă vine să credeți... Honda blochează apk-urile deși are funcție de install apk. Nu bagă market ca să instalezi ce vrei, nu bagă mai multe aplicații în marketul lor (ai doar Aha radio, weather forecast și ceva legat de benzină). Ai Mirror link 1.1 care de fapt este 1.0 și compatibil cu telefoane de acum 3 ani.
                              Și ce se chinuie ei? Să scoată update-uri care blochează instalarea de apk-uri aftermarket. Adică nu primează experiența utilizatorului în a folosi produsele honda, ci interesul lor de a nu veni cu mașina în service.
                              Mă întreb cum ar reacționa la un proces în UE pentru reclama mincinoasă că suportă Mirror link 1.1 și de fapt este 1.0
                              O mizerie de aftermarket de nici 100$ este capabilă de toate funcțiile de mai sus, dar unitatea lor Fujitsu nu. Și cât costă fujitsu? 800-1000€?
                              Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                              Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                              Comment


                              • Originally posted by ZiDan View Post
                                Vă vine să credeți în 2016 să îți găsești mașina cu scuipat pe capotă?
                                Parcată la trotuar regulamentar...

                                Uite http://mobil.tion.ro/#!mobilenews/detail/1611301, m-am numărat printre victime. Imi taiasera un singur cauciuc începând cu masina mea care era parcata regulamentar dar altora le-au tăiat patru lăsând mașinile pe butuci.
                                Retarzii au fost prinși datorită faptului ca masina mea era parcata regulamentar in direcția unei camere de supraveghere, si totusi, nimeni nu și-a recuperat cel putin o parte din daune si inca nu mai stim nimic despre evoluția dosarului. Un grad de dementa la fel de avansat si prin Neamț (http://stiri-neamt.ro/doi-tineri-fil...r-din-garcina/)... Asta e Romania in 2016? Da dom'le.



                                Sent on the go thumb type. iApologize

                                Comment

                                Working...
                                X