ZIDAN: '16 Honda Civic Type R GT Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by BlackMagic View Post
    Foarte fain drumul prin Shipka, eu am avut ocazia sa-l fac prin 2011 si l-am prins gol. O incantare.

    ZiDan, cu mustele de pe capota cum mai e ? Tot acolo sunt?
    Recomand cu mare incredere o protectie ceramica peste vopsea. Eu am aplicat si pe actuala masina, si la o zi dupa, dupa un drum de autostrada, mustele cad doar atingandu-le cu mana.
    Culmea e că pot spune că în 3000km nu am mai adăugat la cele existente. Când o să am puțin mai mult timp liber o să încerc să rezolv și problema asta.
    A trecut mai bine de o lună și nu am încă nici un răspuns de ls Asko și Honda România.

    Mă întreb cum ar arăta o reclamă pe facebook (nici nu ar trebui mai mult) cu masina honda de aproape 40k € care nu rezistă nici cât o Dacie la atacul malefic al insectelor din câmp.

    Cred că dasta în Turcia, pe unde nu erau cu tractorul, pe câmp erau cu câte dacie 1310 😅
    Sau ca să continuăm gluma, poate dasta la dezinfectarea de 3€ din vama turco-bulgară la Honda se insistă mai mult, că au văzut că transportă mai mult material biologic periculos!
    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

    Comment


    • )))))))))))))))))))) made my day cu postu asta )

      Sent from my SM-N910F using Tapatalk
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • Salutare membrilor Hondafan

        Felicitari pentru masina, e superba. S-o folosesti cu placere!

        Am gasit forumul cautand informatii despre Type-R FK2. S-ar putea sa schimb masina si Type-R FK2 e una dintre optiuni(printre primele ).

        1 Referitor la protectia vopselei ma gandeam sa o invelesc in folie transparenta de la inceput. Pe masina curenta am aplicat inca de noua Wolfgang deep gloss paint sealant 3.0. Creeaza un strat gloss, mai rezistent decat ceara si tine cam 3-4 luni. E pe baza de polimeri de silicon. Masina arata superb, precum cele de la salon, sare in ochi, zici ca e nou nouta. Plus factorul de protectie - insectele, praful sunt mai usor de dat jos. Stratul de lac(de pe vopsea) e protejat si el de micro zgarieturi. Nu-i indicata aplicarea pe suprafete poroase (plastic,cauciuc) deoarece pateaza. In schimb isi face treaba pe tabla, plastice gloss, faruri, geamuri.

        @ZiDan
        2 - ai idee cat costa un set de roti/cauciucuri de iarna pentru Type R?
        3 - cauciucurile de vara cam cati km ar tb sa duca, folosind masina doar pe drumuri publice?
        mike2005
        Senior Member
        Last edited by mike2005; 31-07-16, 09:43.

        Comment


        • Ar trebui sa te grabesti. Cica vor opri productia de Type-r pe motiv ca si-au indeplinit obiectivul.

          Comment


          • Un set de iarnă Nokian a fost 3900 lei pentru jantele stoc, iar cele de vară nu știu cât țin. Am aproximativ 8500 km și încă rezistă ok. În UK zic oamenii că i-au ținut 2500-5000 mile.
            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

            Comment


            • Originally posted by kawamoto View Post
              Ar trebui sa te grabesti. Cica vor opri productia de Type-r pe motiv ca si-au indeplinit obiectivul.
              Vorbeam cu dealer-ul din Benelux si spunea ca ar continua productia de Type-R si anul viitor in paralel cu noul Civic (inodor, incolor insipid dp meu de vedere). Nu stiu ce sa cred. Inca sunt in tratative cu jumatatea mea . Altfel pentru mine the deal is sealed.

              Originally posted by ZiDan View Post
              Un set de iarnă Nokian a fost 3900 lei pentru jantele stoc, iar cele de vară nu știu cât țin. Am aproximativ 8500 km și încă rezistă ok. În UK zic oamenii că i-au ținut 2500-5000 mile.
              Multumesc de raspuns. E decent pretul. Ai idee cumva cat e un set de jenti stoc?

              Comment


              • Mai vedem noi cu Brexit ce vor continua si unde. Eu unul nu voi plati vama pt o masina pe motiv ca e Honda. Tot asa pot sa merg si cu altceva din punctul A pana la B.
                PS: Viitoarea va fi aleasa cu capul si nu cu inima.

                Comment


                • Originally posted by mike2005 View Post
                  Multumesc de raspuns. E decent pretul. Ai idee cumva cat e un set de jenti stoc?
                  Erau scumpe de tot la dealer, iar team dynamics erau 1300-1500 lei bucata. Era pe forum cineva care avea 5 bucăți, dar erau toate atinse/ciobite și le dădea parcă 350€ bucata.
                  Până acum sunt bucuros că ale mele sunt impecabile. Măcar astea rezistă, dacă nu și lacul pe partea din față.
                  Jențile sunt vopsite doar la exterior. Maxim de economie din partea producătorului.
                  Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                  Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                  Comment


                  • Cum sa scoata TypeR-ul din productie? Cel putin 2 ani n-ar trebuie sa fie probleme cu vama.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Il vor scoate doarece au dovedit ce au vrut. Ei financiar probabil merg pe minus cu fiecare Type-R produs. Am mai zis si mai zic ca a fost o strategie de a dovedii cea ce pot si doar atat. Au inca 5 recorduri pe 5 piste diferite la categoria ei.
                      PS: Cat de nebun sa fi sa nu pui discuri ventilate pe spate ca cantaresc cu 1,7 kg mai mult. Astia au calculat temeinic toate aspectele.

                      Comment


                      • asta cu "merg pe minus" suna in cazul acesta a super vrajeala

                        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Daca erau pe minus costa mai putin decat un Megane RS.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Honda pare că au o politică foarte interesantă de-a "îngropa" tot ceea ce construiesc bun.
                            Partea cu "mers pe minus" e atât de clișeu, încât devine o scuză penibilă. Nu vorbim de GT-R, Lambo sau alte minunății, e doar un hot-hatch.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • La prețul ăla nu prea ai cum să ieși pe minus. E o caroserie veche, un interior folosit ( ma refr la design, nu la scaune, etc) pe modele care fac volum.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Daca tot poluam thread-ul omului... unde s-a anuntat ca Honda va inceta productia noului Type R ? Nu de alta dar ma bate un gand si nu vreau sa raman batut .
                                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                                "Binele o duce rau in Romania"

                                Comment

                                Working...
                                X