MARIO: '02 Honda Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Sant OZ Racing de pe masina lui Aurelian Andronache, sub 9kg.

    Dumnezeule si ce telescoape sa pun???nu vreau coilovere....no asa confuzie nu am avut demult.
    KMR tu ce zici? pe cuvant ,sant in ceata totala. Un prieten de la Craiova tot cu EP3 i au crapat Bilstein B16 parca tot joc in ax....tre' sa merg la NASA sa faca un set de telescoape in mintile lor? ))
    Astept niste sfaturi din experienta voastra. Nici la Dacie nu am avut asemenea probleme in 3000 km.
    Ce ma enerveaza cand muncesc ca prostu si nu tine ceva macar un schimb de ulei )) le am dat jos si sant varza se simte jocul in tije la mana pe dreapta mai grav.Maine pun altele noi de 2 lei pana ma decid la ceva mai sanatos.....imi vine sa merg pe OEM dar parca vad ca si alea sant facute intr un sopru.

    De mult nu m am enervat asa rau.
    mario
    Senior Member
    Last edited by mario; 06-03-17, 22:40.
    Civic EP3,Civic FN2
    După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

    Comment


    • #62
      La EP3 suspensia OEM e mai comfy asa, daca te dai tare cu masina merita un upgrade.

      Cred ca cel mai simplu e sa cauti pe forumuri pe afara (UK) sa vezi ce si-au cumparat oamenii, review-uri, pareri vis a vis de fiabilitate etc.

      Si ei au cam aceleasi probleme ca si noi - drumuri relativ proaste, pasiune pentru track sau mers tare etc. Mai repede te bazezi pe niste comentarii din astea zic eu, aici e putina lume cu EP3, probabil si mai putina cu suspensie non-OEM.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #63
        eu as zice sa verifici ceva probleme de incompatibilitate elemente suspensie sau poate montare. 3k km mi se par prea putin pentru orice calitate de amortizor ar fi, asta in conditiile in care n-ai mers doar pe macadam. eu am tein care are peste 60k km si functioneaza inca foarte bine. daca altii stiu ca s-a schimbat calitatea asa o fi, eu pentru ep3 prin uk nu tin minte sa fi vazut reviewuri negative pe tein cel putin nu la prima lor tinerete. In schimb iti recomand Meister, modelele noi sunt de calitate foarte buna si cu design gandit sa fie ok si pe drumuri nu chiar drepte.

        suspensia oem e ok pentru calitate in timp, vezi ca pentru fata gasesti pe cox si ai scapat de griji.
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • #64
          Multumesc de ajutor....chiar imi prinde bine, ca eram confuz rau de tot!
          Civic EP3,Civic FN2
          După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

          Comment


          • #65
            Eu am citit de mulți care se plâng de Tein, pe EP3, pe S2000, pe ATR. Am citit de combo bun pe EP3 de amortizoare OEM cu arcuri Eibach Pro kit.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #66
              Si eu am auzit pareri mixte despre Tein, cel putin despre SuperStreet. Flex sunt altceva. Nu legate de fiabilitate, ci ca ar fi prea bumpy asa etc. La ATR culmea cele mai recomandate sunt BC Coilovers, Meister, XYZ, adica firme de mana a doua teoretic. Tein, KW sunt cumva in plan secund, pentru ca sunt nepotrivite pentru drumurile lor.

              Nu am utilizat insa ca sa pot emite o parere obiectiva, de aia cred ca e mai important ce zic cei care le-au utilizat - Kinky Boy de ex. sau altii de pe forumuri din afara.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #67
                KMR,eu am deja Eibach pro kitul pe masina,macar atat . Cred ca voi merge pe OEM de pe Cox preturile par in regula si daca zici ca aceasta combinatie e in regula probabil am gasit solutia.E tare greu sa faci experimente pe bani si mai ales multa munca...plus nervi.Cu Kyb a fost ceva neinregula pretul extrem de mic,chiar jenant si nu am verificat jocul in ax inainte de montare.Acum am montat 2 Jakoparts noi, dar la magazinul unui prieten unde a adus si un set de Nipparts care la verificarea mea "paranoica" aveau deja joc si a ramas si el uimit,era minor dar era acolo. Am ales temporar Jakoparts sa nu mai troncane si sa nu distrug pneurile dar cu prima ocazie(si bani) ma lipesc de grup buy pe Cox.Acum 5 minute am venit de la unghiuri si am discutat cu cei de acolo si au zis ca 100% a fost o problema de fabricatie....in 3000 de km si coborata doar 15 mm trebuia sa ies la arat pe camp sa le distrug atat de grav.

                Oricum va multumesc pt. idei si e a naibii de important un sfat, mai ales cand nu mai stii incotro sa o iei.Poate sant si eu exagerat,recunosc dar totusi 3000 de km nu sant nici macar un schimb de ulei.
                Am mai citit si pe alte forumuri despre Kyb si sant situatii cand au dat fail pe masini mult mai linistite. Inclin sa cred ca multe produse vandute in Romania nu sant beton....aici pot vorbi despre manacare ca medic veterinar dar o dau in balarii si santem pe forum de Honda nu de carnati si branza Asa am experimentat ,batut capul cu uleiul si am gasit solutia dupa 6 luni.Nu mai cred in fise reclame...motorul nu stie sa minta si concluzia este ca sursa de unde il cumperi e cea mai importanta pe o piata unde peste 30% din uleiuri sant contrafacute. Cum va ziceam cred ca imbatranesc accelerat si dau in paranoia

                Inclin sa cred ca exista mai multe clase de calitate la piese si o confirma un prieten care lucreaza la CTC la SNR Sibiu (rulmenti).Rulmenti beton care merg in uzine pe masini noi si cele care sant in limita de tolerante dar totusi nu sant perfecti, acestia mergand in service si in magazine ca piese de schimb. De ce nu s ar vinde si loturi foarte proaste pe pietele din est la preturi modice asa cum am patit eu ,ma repet chiar am fost surprins de pretul extrem de mic,adica la jumatate fata de un Kyb probabil in mintile lui.
                Civic EP3,Civic FN2
                După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                Comment


                • #68
                  Pai si nu ne spui si noua uleiul magic?

                  power of dreams
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Nu vreau sa fac reclama si sa dau in flame-uri despre ulei.
                    Civic EP3,Civic FN2
                    După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                    Comment


                    • #70


                      Comment


                      • #71
                        Hai salut,
                        Eu asta-vara mi-am pus pe fata Nipparts (nu stiu ce a fost in capul meu, petarde mai mari nu cred ca pot exista pe piata) in combinatie cu Eibach pro.. si m-au tinut in jur de 2000 (!!!) km.
                        Acum am KYB dar au venit din Germania.. nu mai stiu magazinul, si scrie pe ele Made in Japan... nu stiu ce sa zic daca e pe bune "Japan" sau nu, am deocamdata vreo 4000 km cu ele si inca sunt ok, sa vedem cat o sa mai tina. Eu sper la cifre SF.. gen 30.000 km
                        CIVIC EP2 30th ANNIVERSARY Milano Red

                        Comment


                        • #72
                          Vizitam lebedele din Fagaras

                          Sa continuam povestea cu munca.Am fotografiat lantul vechi comparativ cu cel nou si diferenta e evidenta la 150k km on board.E schimbat acum si intinzatorul si pot sa spun clar ca motorul tarage mai bine. Semnele la distributie au puscat din prima si dupa n rotatii la rece ceea ce cu el intins era imposibil.Am schimbat semeringul de palier din capacul de distributie(OEM) si un semering de planetara pe dreapta tot cu OEM pt ca incepuse sa curga.
                          Comandate ieri telescoapele OEM de pe Cox ca m am saturat de experimente asa ca am mers pe mana sfaturilor de aici de pe forum(multumesc tuturor care s au implicat!).De pe Tegiwa comandata bara stabilizatoare spate cica JDM, mai groasa, sper maxim saptamana viitoare sa fie la Sibiu inclusiv filtrele de aer tot de pe Cox la 15 lire bucata, un pret mai mult decat decent.Am tot citit de siliciu ,quartz prin motor si am decis sa raman cu cutia de filtru stock doar modata.In rest merge bine si am decis sa merg pe ideea de stock fara modificari la motor si restul masinii asa ca voi tine cu dintii de o intretinere exemplara.Cred ca are putere suficienta iar costurile pentru 20-30 de cai nu cred ca se justifica pt. tara noastra mai ales ca vreau sa o tin a la long si nu o sa merga curand pe track.
                          Nu mai am foarte multe de facut asa ca o sa incep sa ma uit la detalii poate nesemnificative. Am uitat, a primit si un set de ceasuri:temperatura ulei, presiune ulei si voltmetru care culmea , am reusit sa le montez usor cu senzori cu tot.
                          E o reala placere cand ma urc in ea, ca in prima zi si deja are un an de cand imi ocupa timpul in mod foarte placut. E o masina pe cinste!
                          Attached Files
                          mario
                          Senior Member
                          Last edited by mario; 04-04-17, 14:38.
                          Civic EP3,Civic FN2
                          După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                          Comment


                          • #73
                            De curiozitate, ce ulei a fost folosit în motor anterior? Lanțul vechi e binișor întins, aș zice.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #74
                              Poza asta cu diferenta dintre lanturi m-a cam panicat. Exista vreo metoda prin care sa-l verific si eu pe al meu fara prea mari batai de cap (desfacut pe la motor, etc) ?
                              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                              "Binele o duce rau in Romania"

                              Comment


                              • #75
                                Teoretic există o fereastră de vizitare, practic nu știu cât de bine poți observa, locul fiind destul de strâmt.
                                Alungirea e compensată de întinzător, tocmai ăsta îi e rolul, dar empiric, mi se pare destul de mare diferența între cele 2 la nr de km, de aici și întrebarea ce ulei a fost folosit.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X