VladTNS: '01 Honda Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Foarte buna alegerea pentru anvelope, chiar azi ma uitam la ele si-mi faceam niste calcule

    Pe Civic am Michelin PSS si sunt extraordinare, cand va veni vremea sa schimb anvelopele la S2K (momentan am Potenza RE 050A ca si noi) voi lua ori PSS ori Pilot Sport Cup 2.
    Rares
    Senior Member
    Last edited by Rares; 27-01-16, 16:50.
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #47
      Da,sunt foarte bune si PSS. Greu de ales
      '01 Honda Civic Type R EP3

      Comment


      • #48
        PSS sunt niste all-roundere fenomenale din pricina faptului ca sunt moi, bune pe ud si rezista foarte bine.

        La aderenta pe uscat cred ca astea sunt in alta liga. Abia astept sa ne spui de ele.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #49
          Iaca ca a venit si momentul asta. Mi-au venit anvelopele in sfarsit. Este vorba de 215/45R17 Michelin Pilot Sport Cup 2. Astazi ce am reusit sa le montez. Din pacate nu am nici un feedback momentan, dar o sa revin imediat ce imi fac o parere. Am atasat si o poza cu o comparatie fata de Toyo R888. Ma amuza foarte mult ca profilul acestor anvelope nu zice multe(nu par asa performance),dar asa este Michelin :P.
          Attached Files
          '01 Honda Civic Type R EP3

          Comment


          • #50
            Nu m-aș baza așa tare pe notele din review-uri. Tot după aceleași review-uri mi-am luat Pirelli Sottozerro Winter și nu a fost mare lucru de capul lor, adică nu mi-aș mai lua niciodată.
            Aștept un feed-back de la tine
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #51
              @Vlad Sunt super anvelope de circuit (presupun ca pentru asta le-ai si luat) cu omologare de strada, n-ai cum sa dai gres cu ele, good choice!

              Comment


              • #52
                Sunt semi slick-uri si ar trebui sa se comporte ca atare. Ai grija pe ploaie ca poti iesi in decor destul de usor. Deci va trebui sa strangi un pic din fund cand ploua. Eu am de gand sa iau slick-uri hard pentru circuit si pe strada sa incerc Cup 2.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #53
                  VladTNS: '01 Honda Civic Type-R EP3, Nighthawk Black

                  @KMR : Da stiu ca nu ma pot baza pe reviewurile alea dar nah, Doamne ajuta! )

                  @dinoc : da, sunt si pentru strada si pentru circuit. Merci frumos!

                  @Doc : Eh oricum nu prea merg pe ploaie cu Ep3ul(folosesc CAI),dar daca prind o ploaie stiu ce ma asteapta.

                  PS : de Cup3 nu am auzit pana acum. Poate Pilot Sport 3.
                  '01 Honda Civic Type R EP3

                  Comment


                  • #54
                    Daca sunt cel putin egale cu R888 ai castigat, daca sunt mai bune este pe plus.
                    Eu am folosit R888 ca anvelope de antrenament pe Ford Fiesta si au tinut cu succes un sezon intreg.
                    In plus daca a stat ploaia (ud dar nu siroaie de apa), te tine admirabil pe trasa.

                    Comment


                    • #55
                      ce baiuri sunt cu CAI la ep3? eu am mers cu CAI pe civic 7 ani fara nici o problema. am prins inclusiv ploi torentiale de parca eram cu barca pe apa. incinta in bara fn-ului pare foarte ok si mi se par griji exagerate. e ep3-ul altfel?
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Nope. Same thing, am avut CAI 4 ani pe ep3 fara probleme de genul. In cel mai rau caz se poate umezi putin filtrul dar sub nici o forma nu hydrolock.


                        Sent from my iPad using Tapatalk

                        Comment


                        • #57
                          Da,nu e mare scofala cu CAI-ul pe ploaie. Dar din moment ce nu e un daily prefer sa nu merg pe ploaie. Mi-e scarba sa merg pe ploaie cu ea.
                          '01 Honda Civic Type R EP3

                          Comment


                          • #58
                            Revin cu un update referitor la Michelin Pilot Sport Cup 2. De o saptamana tot merg cu masina si am observat ca sunt muuult mai silentioase fata de Toyo R888. R888 suna ca si cum ai avea rulmentii de la roti dusi,cu Cupurile 2 nu se aude chiar asa, seamana mult zgomotul cu cel facut de niste anvelope de iarna. Anvelopele cand sunt reci reci au un grip mai slab fata de Yokohama Parada(anvelopele vechi),dar cand mergi putin cu masina si apuci sa le incalzesti gripul lor nu mai are limite. Sunt excelente. Ceea ce e putin enervat(dar nah,semi slickuri domne nu ai ce sa faci) este ca se lipesc de ele toate pietricelele atunci cand le incalzesc. O sa revin cu un update si cand vin de pe circuit,dar pana acum am ramas cu gura cascata. Sper sa stea bine si la capitolul uzura in timp. Oricum, m-am reindragostit de masina, sta ceas pe curbe. Recomand aceste semi slickuri, se pot folosi si pe strada fara sa deranjeze. Am apucat sa merg si pe ploaie cu ele si se comporta chiar foarte bine(mai bine ca Parada Spec 2),nu am luat inca vreo balta sa vad daca acvaplanarea este ca cea de la R888(adica dezastroasa),dar totusi nu cred ca se vor compara cu ele.
                            '01 Honda Civic Type R EP3

                            Comment


                            • #59
                              Parca ai descris PSS. Probabil sunt la alt nivel, dar caracteristicile sunt fix astea.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • #60
                                O galagie filmata de la etajul 13

                                https://www.youtube.com/watch?v=UfkcRj6oIN4
                                '01 Honda Civic Type R EP3

                                Comment

                                Working...
                                X