TOKYO_EXPRESS: '02 Honda Accord Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Acum depinde si de la ulei la ulei. 300V Power 5w40 imi papa si mie Accordul peste 1l la 10.000km. Si aveam 20.000km cu el la vremea aia, nici urma de problema la motor.

    Dupa am schimbat pe Eneos 5w30 si nu papa deloc. Sa vedem acum - am pus Redline 0w30.

    Stiu ca Motul e cel mai papat fiindca se plangea si cineva din TM ca la S2000 ii mananca 1l la 2-3mii km.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #62
      Originally posted by Xander View Post
      Acum depinde si de la ulei la ulei. 300V Power 5w40 imi papa si mie Accordul peste 1l la 10.000km. Si aveam 20.000km cu el la vremea aia, nici urma de problema la motor.
      Ca o paranteza, e foarte gros 300V 5-40, de aceea e si mancat foarte mult/repede in K20/K24.

      La ATR, stiam ca din fabrica vine cu 5-40.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #63
        Eu am 300V 5/40 si in 3 ani nu a papat deloc, in sensul ca nu a fost nevoie de adaos, cu schimb facut anual, aproximativ din 20k in 20k de km.
        Referitor la consum, mie mi se pare foarte bun pt. motorasul ala...atat a papat a mea de noua...si in continuare tot cam atat.
        2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
        2007 Jazz CVT - Blue
        “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
        sigpic

        Comment


        • #64
          As vrea sa incep cu o vorba de-a lui Yula care zice asa: "Honda nu arde uleiul, il foloseste".
          Cred ca este perfect valabil pentru ATR, unde Honda nu prea s-a gandit sa fie o masina eco, ba dimpotriva.
          Consumul de benzina pare unul destul de mare (eu am scos si mai mult in afara localitatilor fata de 8,5-9,0 ), dar nu depaseste foarte mult ce da producatorul: 7,8 extern, 12,9 urban, 9,6 mixt.
          Asadar, chestia cu consumurile trebuie luata ca un pret ce trebuie platit pentru a conduce aceasta masina ce iti ofera foarte multe satisfactii.
          Diferenta dintre mine si tokyo_express este ca la mine nu-i o masina de zi cu zi, ceea ce ma scuteste sa dau atentie prea mare la micile neajunsuri gen consum, zgomot, etc.
          Sa te bucuri de ea in continuare!
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #65
            Semeringurile si garnitura de la solenoid le-a schimbat Doc acum un an. Motorul a mai fost segmentat la 60 000 km. Acum una din doua: ori ma consolez cu gandul ca "asa face toate", ca asa a fost conceput motorul asta si ca Honda nu consuma ulei, ci "il arde", ori inginerii de la Honda fac motoare care trebuie segmentate la fiecare suta de mii de km, caz in care ar trebui sa faca o vizita de lucru la colegii lor de la Dacia sa mai invete cate ceva, ca nici motorul de 1310 nu trebuia segmentat asa des.
            Inclin spre prima varianta, tinand cont ca masina a fost bine intretinuta de ambii proprietari anteriori, servisata la timp si cu consumabile de calitate si nu a fost folosita ca masina de circuit, deci nu vad motive pentru care motorul sa fie uzat la 165 000 km.
            Problema cu turatia la relanti sper sa se rezolve dupa o curatare a EGR, IACV si clapetei de acceleratie.
            Restul sunt chestii de obisnuinta.
            tokyo_express
            Senior Member
            Last edited by tokyo_express; 08-05-13, 14:48.
            I've Gotta Get a Message to You...

            Comment


            • #66
              Si pe forumurile din afara sunt multe discutii legate de consumul de ulei la type R. Mi-au placut astea :

              "VTEC burns oil. I don't care if your is brand new, it will burn oil. That's why R owners have to keep their eyes on it. Otherwise you'll end up like that dumbass who rased his R with an oil light on and popped it. Keep a Mobil 4.4 in the your trunk and add when necessary. Check it at least once a week or just before and after the track. "

              "Jon D, so you are telling me when in VTEC my car isn't consuming oil?

              Yeah right.. explain the nice blue puffs of smoke comming out of my tailpipe @ 8500 shifts. "

              " It is considered industry standard for a engine to burn a quart every 1800 miles. A type R is not a stardard car, basically a racing engine in a production car. So just follow the owners manual. "
              I've Gotta Get a Message to You...

              Comment


              • #67
                E clar ca e normal sa arda ulei motoarele astea, doar ca consumul tau mi se pare cam mare. Da tu stii mai bine ca o conduci zilnic, probabil sa nu fie nici o problema. Iar consumul de benzina ala e , n-ai ce face decat sa te bucuri de masina cat poti de mult.
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                Comment


                • #68
                  Originally posted by tokyo_express View Post
                  Semeringurile si garnitura de la solenoid le-a schimbat Doc acum un an. Motorul a mai fost segmentat la 60 000 km. Acum una din doua: ori ma consolez cu gandul ca "asa face toate", ca asa a fost conceput motorul asta si ca Honda nu consuma ulei, ci "il arde", ori inginerii de la Honda fac motoare care trebuie segmentate la fiecare suta de mii de km, caz in care ar trebui sa faca o vizita de lucru la colegii lor de la Dacia sa mai invete cate ceva, ca nici motorul de 1310 nu trebuia segmentat asa des.
                  Inclin spre prima varianta, tinand cont ca masina a fost bine intretinuta de ambii proprietari anteriori, servisata la timp si cu consumabile de calitate si nu a fost folosita ca masina de circuit, deci nu vad motive pentru care motorul sa fie uzat la 165 000 km.
                  Problema cu turatia la relanti sper sa se rezolve dupa o curatare a EGR, IACV si clapetei de acceleratie.
                  Restul sunt chestii de obisnuinta.
                  Segmentata la 60.000 km Cred ca nu e foarte de bine. De atunci au mai trecut 100.000. Crezi ca segmentii originali, din motor, au fost prosti si cei pusi dupa 60.000 km au fost mai buni? Cred ca te "paste" o segmentare...
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #69
                    @KMR: a fost segmentata in garantie. Probabil primul proprietar s-a speriat si el de consumul de ulei (conform prejudecatii ca un motor care consuma ulei e terminat) si fiind client "platinum" a insistat si obtinut de la Honda segmentarea in garantie. Cel putin asa imi imaginez eu ca a fost situatia. Daca e cazul ii fac si o segmentare, ca nu e o avere, dar nu inainte de a vedea daca consumul de ulei e fiziologic sau patologic. Sper sa gasesc o vascozitate la care consumul sa devina rezonabil.

                    @Den1GRator: multumesc de urare, incerc sa ma bucur de ea cat pot de mult ca de asta am luat-o, ca sa profit de ultimele zile ale motoarelor aspirate "nesimtite". Oricum vom ajunge cu totii in cativa ani sa conducem daca nu masini 100% electrice, atunci cu motoare de aspirator de 500 cmc tri-turbo.
                    I've Gotta Get a Message to You...

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by tokyo_express View Post
                      @KMR: a fost segmentata in garantie. Probabil primul proprietar s-a speriat si el de consumul de ulei (conform prejudecatii ca un motor care consuma ulei e terminat) si fiind client "platinum" a insistat si obtinut de la Honda segmentarea in garantie. Cel putin asa imi imaginez eu ca a fost situatia. Daca e cazul ii fac si o segmentare, ca nu e o avere, dar nu inainte de a vedea daca consumul de ulei e fiziologic sau patologic. Sper sa gasesc o vascozitate la care consumul sa devina rezonabil.

                      @Den1GRator: multumesc de urare, incerc sa ma bucur de ea cat pot de mult ca de asta am luat-o, ca sa profit de ultimele zile ale motoarelor aspirate "nesimtite". Oricum vom ajunge cu totii in cativa ani sa conducem daca nu masini 100% electrice, atunci cu motoare de aspirator de 500 cmc tri-turbo.
                      cred ca primul propietar era habarnist platinum
                      prima oara cand aud de vreun motor Honda sa fie segmentat la 60k ...

                      Comment


                      • #71
                        Masina a fost intretinuta la Carpati Motors de primul proprietar, la renumitul Stelica. Nimeni nu s-a atins de masina, in afara de acest mecanic. Ca este bun sau nu, ramane de vazut pentru ca eu nu am l-am incercat. Consumul de ulei este normal, dar poate creste daca masina sta foarte mult in vtec. Eu de exemplu, daca mergeam linistit si pana in 4500RPM cu acceleratii moderate consuma foarte putin ulei si benzina. Depinde de sofer in mare, de exemplu acelasi Colt pe traseu matinal Popesti-Leordeni-Viilor-Panduri-Timisoara-Iuliu Maniu-Asko mi-a scos 6.4l/100km. In rest, consumul oscila intre 7.5-8.5l/100km in functie de talpa. Cateodata am piciorul moale si consumul este unul sub medie, iar alta data se intareste si consumul creste.

                        Segmentarea a fost facuta la 60.000km la insistentele proprietarului, dar ultima verificare de compresie am facut-o eu la 150.000km si nu avea pierdere pe niciun cilindru. In plus, nu scoate fum albastru si nu miroase. Cablul cred ca ar trebui sa il schimbi. Orice incercare de curatare si gresare, nu cred ca va tine mult. Ai putea sa schimbi duzele de la stropitoare cu unele de generatie nou, care pulverizeaza apa.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #72
                          Daca la tine consuma foarte putin ulei de ce i-ai inlocuit simeringurile, pentru ca asa am inteles din posturile anterioare? Cat despre compresie, este irelevanta pentru ca de obicei problema vine de la segmentii de ungere. Am trecut cu HRV-ul prin toata povestea asta si pana nu i-am facut segmentarea la Carpati nu am rezolvat problema. Eu cat am avut Accordul Type R nu tin mimte sa fi umblat cu bidonul de ulei dupa mine iar la S2000, unde amintirile sunt mai proaspete, nu am completat niciodata intre revizii.
                          ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                          Comment


                          • #73
                            Daca la tine consuma foarte putin ulei de ce i-ai inlocuit simeringurile, pentru ca asa am inteles din posturile anterioare? Cat despre compresie, este irelevanta pentru ca de obicei problema vine de la segmentii de ungere. Am trecut cu HRV-ul prin toata povestea asta si pana nu i-am facut segmentarea la Carpati nu am rezolvat problema. Eu cat am avut Accordul Type R nu tin mimte sa fi umblat cu bidonul de ulei dupa mine iar la S2000, unde amintirile sunt mai proaspete, nu am completat niciodata intre revizii. Si apropo de ulei, niciodata nu am folosit alt ulei decat Mobil 1 5W40.
                            ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                            Comment


                            • #74
                              N-am zis ca are consum mic de ulei, ci doar ca variaza cantitatea consumata in functie de talpa. Daca o tii foarte mult in VTEC atunci consumul de ulei este mai mare, la orce model de Honda. La fel de bine, consumul poate varia de la un ulei la altul. Am inlocuit semeringurile pentru ca imi era cel mai la indemana, ieftine si au intrat intr-un transport cu piese din US.

                              O segmentare ar trebui sa il coste undeva la 300-400 euro, dar ma intreb pentru cat timp va fi mai mic consumul de ulei? Nu uita ca s-a mai facut o segmentare la Carpati in garantie si consumul de ulei nu a scazut, cel putin asta mi-a confirmat fostul proprietar. Si FN2-ul luat de nou, consuma 1-1.5l de ulei la 7000-8000km.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #75
                                Problema e ca nu pot sa stabilesc o functie intre frecventa intrarii vtec si consumul de ulei. In perioada in care mi-a consumat 1,3 L ulei (2800 km) pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori am intrat in vtec. Au fost 2 drumuri la Onesti cu mers economic (110-120, maxim 140 km/h pe distante scurte si fara depasiri in forta) si restul drumuri prin oras, nici prea scurte nici prea lungi, cu mers tot la consum. Concluzia e ca motorul consuma ulei indiferent de regimul de turatie, nu doar in zona vtec. Cel mai mult am forjat motorul in primele zile in care am luat-o (deci inainte sa-i schimb uleiul), mergand cu prietenii si aratandu-le cum trage un type R la 7000 rpm, si la ultimul drum acum de Paste cand am mers mai tare si am facut cateva depasiri in rampa intre Campulung si Brasov si in pasul Oituz, dar asta se intampla dupa ce am observat consumul si am completat.
                                I've Gotta Get a Message to You...

                                Comment

                                Working...
                                X