Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by KMR View Post
    Dar am avut o lungă discuție pe forum cu unul (nu mai știu cine e) care zicea că a vopsit sute de seturi și sunt ok.
    ...din cate imi amintesc are "Heliport" baiatul, adica e hondar cu acte in regula, nu stiu cine are dreptate in discutia asta, dar parca ar merita sa fie numit pe @username cel putin[emoji41] .
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

    Comment


    • #77
      Păi am zis că nu îmi amintesc cine este, nu că nu vreau să zic cine e. Dreptate are fiecare: la mine s-a topit vopseaua și la el nu. Repet, nu mai știu cine este, altfel aș fi scris. Scrie, te rog, cine este, dacă știi, și îl menționez în postare.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #78
        @Spoon……
        ...si heliportul pentru cine n-a inteles
        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post510214
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #79
          Astazi e operata pe cord deschis masina. Sa imi tineti pumnii!

          LE: Nu mai e cazul sa imi tineti pumnii, rulmentul de volanta buclucas, cel care lipsea din pachetul initial si a fost retrimis nu este bun, este mai mic!!

          Nici nu stiu ce sa mai zic despre englezoii astia, pacat de cunostintele lor. Masina e iar la pastrare...
          Xander
          Senior Member
          Last edited by Xander; 21-12-15, 14:13.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #80
            Am ridicat jantele de la SRZ. Aveam ceva emotii, dupa toate discutiile de aici.

            Vreau sa va spun sincer ca au iesit perfect. Sablarea, culoarea, luciul sunt de nota 10. Am vopsit vreo 2 seturi de jante la pistol si desi mi se parea atunci ca au iesit foarte bine, cand ai cu ce sa compari, parca nu mai esti asa de sigur.

            De asemenea, butucul interior nu a fost vopsit, doar sablat, astfel ca nu exista riscul sa nu se mai aseze corect la strangere. Am fost cu ele la vulcanizare, sunt perfect drepte, nimic schimbat in rau, ba chiar una dintre ele, care era stramba cand am dus-o, a fost indreptata de ei.

            O singura problema de care m-am lovit - este imposibil de vopsit electrostatic capacul de plastic din mijloc... Trebuie colantat si lipit H-ul rosu. Daca ma poate ajuta cineva cu o firma care face asta si cu un desen vectorial al emblemei H de la roata, mi-ar fi super util. Multumesc!
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #81
              Cauți pe net .cdr și Honda sau direct la cei cu infoliere, știu ei ce să facă. Dacă nu îți trimit eu deseară când ajung acasa

              trimis prin telepatie
              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

              Comment


              • #82
                Asta e bine. Pana la urma toata lumea invata din greseli. Se ne spui si daca se topeste vopseaua de la caldura etrierilor.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #83
                  @decaliber: Multumesc, astept sa imi trimiti tu daca nu iti este peste mana.

                  @Doc: Nu prea ma prind ce vrei sa zici, inteleg ca e ironic postul. Ai avut si tu probleme cu ei?
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #84
                    Am vopsit si eu la ei, coafura de pe ele rezista, e a doua iarna.
                    Singura problema a fost la echilibrat, unde au intrat mai multi plumbi, probabil don cauza distributiei inegale e vopselei.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #85
                      oare nu e nici o sansa sa fie de la anvelopa?
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment


                      • #86
                        Pai aceleasi anvelope erau si inainte. Si toate 4 deodata?
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #87
                          Exista foarte multi stomatologi cu zeci de ani experienta si totusi nu stiu meserie, mai exact mult dintre ei au lipsit la orele de fizica.....tind sa cred ca si in atelierele de vopsit jante se intampla acelasi lucru. Multi "gigei" nu prea stiu fizica dar sunt convinsi ca pot vopsi …ei cred plumbul rezolva totul.
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 29-12-15, 16:00.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by octi_b View Post
                            Pai aceleasi anvelope erau si inainte. Si toate 4 deodata?
                            E foarte posibil sa fie de la cauciucuri. Tu cand le-ai montat din nou, evident le-ai pus in alta pozitie - si cauciucuri vis-a-vis de jante (fiindca evident nu mai distingeai care jante a fost pe fata etc.), cat si cauciucul rotit fata de vechea pozitie pe janta. Astfel, daca janta era din fabrica usor dezechilibrata intr-o zona prin adaos de material etc, la fel si cauciucul, poate prima data le-ai nimerit de asa maniera incat se anula dezechilibrul, sau era minor, acum insa poate s-a agravat.

                            Eu am avut un soc la jante noi + gume noi (Enkei Yamato si Michelin PSS) cat plumb a fost necesar la echilibrare pe FN2. Cand le-am desfacut din nou, situatia a fost mult imbunatatita, desi am pastrat ordinea FS/FD, SS/SD.

                            Ideea e ca e teama puternica vis-a-vis de tipul asta de vopsire si cel putin pana acum, in opinia mea, e fara motiv. Vedem mai incolo. Pe alte forumuri am gasit review-uri bune si la tehnica de vopsire in general, si la SRZ in special.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by octi_b View Post
                              Pai aceleasi anvelope erau si inainte. Si toate 4 deodata?
                              Originally posted by Xander View Post
                              E foarte posibil sa fie de la cauciucuri. Tu cand le-ai montat din nou, evident le-ai pus in alta pozitie - si cauciucuri vis-a-vis de jante (fiindca evident nu mai distingeai care jante a fost pe fata etc.), cat si cauciucul rotit fata de vechea pozitie pe janta. Astfel, daca janta era din fabrica usor dezechilibrata intr-o zona prin adaos de material etc, la fel si cauciucul, poate prima data le-ai nimerit de asa maniera incat se anula dezechilibrul, sau era minor, acum insa poate s-a agravat.
                              exact; ar fi trebuit sa stii care guma pe care janta vine, sa faci semn la toate gumele unde vine valva si sa notezi cat plumb ai avut pe fiecare; altfel, vorbe goale, dam vina pe vopsitori
                              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                              Comment


                              • #90
                                Sau sa te duci la un baiat la vulcanize care stie ce sa faca si sa aiba chef de munca.
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X