Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nici eu nu stiam ca premierul e ultimul ep3 produs in 2006. o editie speciala
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Xander View Post

      [ATTACH=CONFIG]54701[/ATTACH]


      Ce ,,The Guns Of Navarone,, are KMR la spate! Ar fi faine si la tine.
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 10-05-17, 11:07.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • Nu-i da idei, că mi le fură ))
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Haha, daca iti fur tobele, o sa fie mai rapid ATRul. ))

          Lasand gluma la o parte, cand am facut pozele ne-am jucat un pic cu masinile si am ramas surprins de cat de bine de tine ATRul de S2000. Nu a fost ceva organizat, clar si de necontestat, doar feeling asa la ochi, mai ales in treptele superioare (3 si 4) e acolo cu S2000-ul. Sigur ca Gabi nu a apucat inca sa se obisnuiasca cu el, probabil nu scoate untul din masina, dar oricum mi s-a parut interesant. Poate candva vedem exact cam care e diferenta (in favoarea S2000-ului, nu insinuez altceva).

          Eeeh si uite asa a trecut un an si jumatate de cand am deschis topicul asta. Aproape 70k view-uri, sunt flatat. Continuam, dar fiindca masina e deja in stare foarte buna, o sa mai domolim putin ritmul, anul asta se vor efectua putine operatiuni asupra masinii.

          Fiindca a fost ocazia asta speciala (1.5 ani de topic), am utilizat ATR-ul ca daily car incepand de sambata. Zi de zi cu ea, indiferent de conditii. Si o sa continui sa fac asta macar pana in WE. Mercedes-ul e spalat si sta cuminte la subterana.

          Gumele Dunlop SportMAXX RT incep sa ma sacaie, deja pe ploaie nu prea mai poti sa tragi deloc de masina... Banuiesc ca se simte si varsta lor (DOT 2013), altfel sunt in stare buna. In fine, la anul punem YOKO AD08R. Pana atunci sa le distrugem pe astea zic.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • Se tine mai bine decat FN2-ul?

            Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
            Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
            1000 Locuri de vizitat in Romania

            Comment


            • Ceva mai rapid decat un FN2 cu Hondata Group N si admisie cred. Pe atunci ATRul nu avea nici decat. Dar diferenta intre masini era mica, din mers.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Putem face o iesire, si eu sunt curios
                Acum 2 ani pe Cheia, la INH, S2000-ul gri (Doggz) nu pleca din fata mea pe accelerare. Dar nu erau portiuni prea lungi
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment


                • Eu am catalizator dar am admisie AEM V.2 și finalele schimbate. Īn schimb ambreiajul nu e īn cea mai bună formă. Oricum, nu pentru liniuțe sau īntreceri am luat eu S2000 dar puteți īncerca să vă țineți după mine
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Nu este nimic de demonstrat, doar curiozitate. S2000-ul este Honda cu care se compara toate celelalte Honde, indiferent ca ajungem sa comparam mere cu pere.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Acum ceva timp spuneam de aparitia unei carti despre istoria Honda Type R. Se pare ca e din ce in ce mai aproape de realitate, in cateva luni urmand a fi livrata celor care au comandat-o deja (ma numar si eu printre fericiti).

                      Proiectul il gasiti aici ( https://www.ulule.com/type-r-livre/ ), iar despre el a scris si Taz pe topicul sau: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post574474

                      Ca sa va faceti o idee despre ce veti gasi in carte, atasez cateva poze de pe pagina oficiala de FB.

                      Click image for larger version

Name:	30.jpg
Views:	1
Size:	98.9 KB
ID:	723965Click image for larger version

Name:	25.jpg
Views:	1
Size:	73.4 KB
ID:	723973Click image for larger version

Name:	22.jpg
Views:	1
Size:	100.1 KB
ID:	723972Click image for larger version

Name:	20.jpg
Views:	1
Size:	35.2 KB
ID:	723971Click image for larger version

Name:	19.jpg
Views:	1
Size:	59.0 KB
ID:	723970Click image for larger version

Name:	12.jpg
Views:	1
Size:	46.0 KB
ID:	723969Click image for larger version

Name:	9.jpg
Views:	1
Size:	54.3 KB
ID:	723968Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1
Size:	76.7 KB
ID:	723967Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	66.6 KB
ID:	723966Click image for larger version

Name:	26.jpg
Views:	1
Size:	79.3 KB
ID:	723974
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Sunt efectiv mirat de cat de ok este ca si daily car. Am deja 10 zile de mers cu ea indiferent de conditii si nu mi s-a parut nimic dificil, greoi, dubios, chiar si prin comparatie cu Mercedesul.

                        Azi dimineata din neatentie am vrut sa iau dreapta mai larg sa intru cu fata intr-o parcare laterala (de pe band a 2-a) si nu am observat ca venea un Santa Fe tare pe banda 1 (de langa parcare). A avut frane bune, altfel ma prindea din lateral si cred ca faceam pilaf ATRul... Am scapat neatins. Tot timpul am sustinut ca accidentele se intampla din neatentie si cumul de factori, niciodata cand esti 100% concentrat si ii dai tare. Azi dimineata eram adormit asa, cu gandul la sala si era sa o comit grav.

                        Din bucuriile utilizarii ei ca daily am aflat si de ce stropitoarele de parbriz (care sunt noi si sunt tip "mist" sau pulverizare, de Jazz) arunca asa lenes apa. Furtunasul care vine catre ele are o imbinare la un moment dat la jumatatea capotei si respectiva imbinare era sparta si pierdea presiune si apa pe acolo. Am desfacut-o si am rupt-o de tot, trebuie sa comand piesa OEM (e un plastic de 2 lei) si daca tot ma apuc, le schimb pe toate, cu tot cu prinderi si furtunase, sa scap de o grija.

                        ATR-ul are 2 pompe de stropit - una pentru parbriz si una pentru faruri, aparent merg bine amandoua. Initial ma gandeam ca presiunea proasta e de la pompa.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • https://www.facebook.com/Honda-Accor...2482590453656/

                          Pagina de facebook Accord Type R Romania. A fost facuta de Doc (care a postat o serie de poze cat a avut ATR-ul pe mana), apoi am primit si eu drepturi de admin, iar incepand de astazi o sa o "intretin" cu poze, filmulete si alte chestii interesante despre ATR-ul meu si despre ATR-uri in general.

                          Un LIKE la pagina e ce trebuie, imi e mult mai usor sa urc filmulete acolo!
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Bine ca ai observat ca esti admin. Ti-am dat drepturi de admin de mult timp si ma miram ca nu ai facut nicio miscare.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Povestea restaurarii continua.

                              S-au comandat TOATE componentele OEM ale delcoului electronic (inclusiv igniter, capac, rotor, o-ring-uri, suruburi etc), toate furtunasele, prinderile si imbinarile sistemului de spalare parbriz OEM, precum si o-ring-urile OEM ale injectoarelor, pe care urmeaza sa le curat cu ultrasunete si sa le match-uiesc, sa fim siguri ca sunt OK.

                              De asemenea, am optat pentru fise electrice noi, Magnecor KV85 Racing de 8.5 mm. Am inteles ca ar fi un upgrade fata de cele originale, de aceea le-am ales.

                              Cu astea rezolvate, as incheia si partea de aprindere. Caut de imi iese pe nas prostia aia de senzor de autoreglaj Xenon... Eu cumparasem unul si il si platisem, doar ca englezoiul mi-a dat teapa si am ramas cu buza umflata...
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Ce fel arată senzorul respectiv, ai o poză? Eu am găsit un AM care l-am pus pe CL și funcționează impecabil, și era și mult mai sensibil/reactiv decāt OEM-ul.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X