Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina a fost ieri din nou in service-ul UTA Expert - caseta de directia abia refacuta incepuse sa picure, mai agresiv decat inainte de a umbla la ea...

    Motivul a fost a bucsa principala (nu stiu care e aia), care aparent din cauza tempraturii ridicate la care a ajuns lichidul de directie (Honda PSF) a devenit casanta si a crapat. Sisteml de directie merge perfect, nu exista probleme la pompa etc, deci temperatura de functionare este cea corecta, pur si simplu bucsa respectiva nu a fost aleasa corect...

    In fine, ca si feedback pozitiv, s-a remediat totul pe garantie, cu tot cu demontat-montat in service-ul UTA (desi initial eu am demontat si montat caseta la ASKO), bucsa a fost inlocuita cu una din material dur, rezistent, sper sa nu mai am probleme. Omul a fost cooperant si per total l-as recomanda, trist ca a fost nevoie sa fac operatiunea din 2 bucati...

    In plus, mai am costuri de acoperit - geometrie ca s-a dat jos cadrul motor, schimb lichid PSF (s-a reutilizat cel "vechi" - avea maxim 2000 km, dar nu sunt impacat cu asta) etc.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • https://www.youtube.com/watch?v=_rORk0-8JU8
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Legat de geometrie, nu găsesc reperul pe puntea spate, brațul prin care se face reglajul geometriei.
        Mi s-a spus ca am brațul înțepenit. Am cerut oferta de preț de la Autoklass din Timisoara si mi-au spus să-l aleg din următoarea poza ca ei nu își dau seama.
        E vorba de Accord 4D - 2.0 - CL7 - SE - K20Z2 - 2006.
        Attached Files

        Comment


        • Dacă nu mă înșel, ar trebui să fie numărul 11.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Dar ai idee de unde sau cum ajustezi capul brațului?


            Sent on the go thumb type. iApologize

            Comment


            • Este un sistem de reglaj cu excentric, în partea de prindere pe cadrul spate.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Incerc sa ma documentez si eu zilele astea ca as vrea să-i dau de capăt să-mi comand brațului. Sincer, nu imi dau seama ce îmbârligătura inginereasca o fi dar daca si cei din service dau din cap si ma pun pe mine sa aleg e clar. [emoji4]


                Sent on the go thumb type. iApologize

                Comment


                • Te-a ajuta cu placere, dar chiar nu cunosc aceste informatii.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Am de vanzare un set de injectoare de S2000, le luasem pentru ATR, dar m-am decis sa nu le mai folosesc. Sunt in stare foarte buna, daca e cineva interesat, PM si gasim o varianta avantajoasa sa le primeasca.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Tot la capitolul garage sales, mi-a ramas un cauciuc Continental Sport Contact 5, dimensiunea 255/35/18, 94Y XL. Este in stare perfecta, DOT 2014 daca nu ma insel. Am reusit sa il tai pe celelalt la Mercedes si le-am schimbat pe amandoua pe spate. Poate este pe aici un proprietar de masina nemteasca caruia ii prinde bine. Sunt scumpe ca naiba noi si din pacate modelul asta de Continental este slab, in sensul ca tai foarte usor peretii, flancurile sunt foarte moi. Am reusit performanta asta de 2 ori intr-o luna, o data la al meu, o data la un alt C Coupe, modelul nou... De fiecare data aceeasi marca de anvelopa...
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Am primit asta cadou. Arata bine, inca ma gandesc daca sa il tin sau nu. E de la ea de acasa.

                        Click image for larger version

Name:	20160924_170800.jpg
Views:	1
Size:	45.9 KB
ID:	722981
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • daca o tii trebuie sa ajungi acolo
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Mai bine pui unul cu Adancata. Nu ai venit astazi sa dam niste ture. Am reusit sa-mi imbunatatesc timpul, dar am ceva probleme cu discurile de frana.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Ce "frâne" mai aveti? La CL7, jante 16" OE merg USR Ø300 sau sa raman la Ø280?
                              De asemenea, combinația USR+Green cum vi se pare?


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • @Doc: Exista cu Adancata sticker? De unde il iau? S-au nimerit toate foarte prost vara asta, m-au prins numai plecat, chiar imi doream sa mai ajung de cateva ori la track... Asta e, poate la primvara vin mai pregatit (AD08R, coilovers si bracing) daca anul asta nu mai prind vreme buna.

                                @TTD: 300mm incap la limita pe jante de 16'', trebuie probat sa vezi exact. In plus, daca vrei sa schimbi discurile cu unele mai mari, trebuie alti etrieri, deci e bataie mare de cap + cheltuiala. In unele cazuri fericite se poate sa mearga cu aceeasi etrieri, schimband doar prinderile din fata etrierului. In opinia mea, mai bine pui niste discuri mai bune + placute si lichid de frana serios si ramai la dimensiunea OEM. As pune Turbogroove + yellowstuff daca ai posibilitatea asta, am folosit pe Accord CL7 si sunt top.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X