ALINA_JAZZ: ´07 Honda Jazz 1.3 LS M/T, Sirius Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ Alicia: are

    Originally posted by Alina_Jazz View Post
    nu da si tu din casa
    Nu din casa, din masina
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • Da, m-a lamurit Dacian: cele manuale au. A noastra (cu CVT) nu are. Stiam eu ceva, dar nu stiam tot.
      "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

      Comment


      • Originally posted by Alicia View Post
        Poate imi amintesc eu gresit, dar stiam ca Jazz-urile noastre nu au VSA. Modelul nou are.
        si voi tb sa aveti, doar cutia difera.
        Carpe diem!
        Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

        Comment


        • nu stiam acest aspect aveam brosura de prezentare si la a voastra, dar nu o mai gasesc...
          Carpe diem!
          Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

          Comment


          • O am eu, o pastrez cu sfintenie, bag o poza diseara. Oricum , felicitari pentru excursie, e superb la vulcani, am fost si noi in 2008, doar ce-o luasem pe hondy. Chiar se merita sa vezi vulcanii noroiosi, e ceva deosebit. Plus ca e si drumul foarte bun.
            "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

            Comment


            • da, f frumos, doar ca am fortat eu un pic sa vad/ fac cat mai multe, in stilu mi caracteristic, de am ajuns sa fac 500km intr o sg zi
              Carpe diem!
              Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

              Comment


              • Jazz-urile mai vechi (-2005), cu VSA?

                Salutare,

                Din cate am citit eu printre cele spuse de voi aici, sa inteleg ca toate Jazz-urile mai vechi de 2006-2007 au VSA incorporat, desi nu este nici un buton anume in bord? la al meu nu am gasit vreun astfel de buton, insa pe spate am discuri cu placute de frana... prin asta se vede ca are VSA?
                Multumax.

                Comment


                • Ar trebui sa ai un buton pe bord in stanga volanului pe care scrie VSA (off - parca). E destul de mare, imposibil sa nu-l vezi.
                  Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                  2 roti

                  Comment


                  • La mine nu e decat butonul de reglaj al oglinzilor laterale; altul nu mai am langa volan; am cautat destul de bine; poate e VSA automat... fara sa fie si cu optiunea de OFF;

                    Comment


                    • s ar putea sa nu ai, fiind model mai vechi. dar daca exista aceasta optiune pe masina, obligatoriu trebuie sa fie butonul VSA OFF pt dezactivare, in stanga volanului.
                      Carpe diem!
                      Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                      Comment


                      • caut cel mai bun raport calitate/pret la consumabile pt JAZZ (filtre - aer, polen, ulei; ulei; lichid de frana), in contextul in care se apropie revizia de 3 ani. astept sugestii, timp in care dau si eu peste cap net-ul pt identificarea celei mai bune variante
                        Carpe diem!
                        Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                        Comment


                        • Iti recomand sa le iei din US, fie de pe eBay, fie de pe Amazon. Te pot ajuta cu o legatura, am pe cineva care iti face parcel forwarding pentru 5% comision, iar transportul e maxim 30USD cu tracking inclus; TVA nu platesti, ca le declara ieftin.

                          Evident, filtrele si ce mai este iti recomand sa le iei de acolo, iar uleiul sa il cumperi din RO (nu prea ai alternative)..

                          Cauta dupa Honda Fit pe Amazon sau eBay US, ca asa se numeste Jazz-ul din State.

                          Sper sa-ti fie de folos sugestia..

                          Comment


                          • Cateodata, mania asta cu ebay e dusa la extrem.
                            Pai cu banii dati pe transport si comision, ajungi la acelasi pret cu piesele luate de aici! Ideea este sa nu te duci la un Augsburg sau Al Padrino, unde preturile sunt pe masura lantului de magazine. Sunt atatea magazine online care comercializeaza piese auto.
                            L.E: Filtru de ulei +
                            o parte din banii câştigaţi din aceaste vânzări vor merge spre anumite acţiuni ce se vor organiza de către Hondafan.
                            Corbu'
                            Senior Member
                            Last edited by Corbu'; 20-09-10, 00:18.
                            The things you are scared of, are usually the most worth while...
                            If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                            Comment


                            • Originally posted by Corbu' View Post
                              Cateodata, mania asta cu ebay e dusa la extrem.
                              Pai cu banii dati pe transport si comision, ajungi la acelasi pret cu piesele luate de aici! Ideea este sa nu te duci la un Augsburg sau Al Padrino, unde preturile sunt pe masura lantului de magazine. Sunt atatea magazine online care comercializeaza piese auto.
                              L.E: Filtru de ulei +
                              Corbule, hai sa iti zic eu de mania mea pe eBay, sa vezi daca nu merita...
                              1. Anul trecut, cand am fost in Belgia, trebuia sa imi cumpar uleiul de revizie pt masina. Costa 22EUR/l si aveam nevoie de 4l. Nu am gasit nicaieri in tot Bruxelles-ul mai ieftin de atat... asa ca am luat 4 litri de pe eBay din Germania. Am platit 7.5EUR/litru x 4 + shipping 10EUR. Nu am facut afacere?
                              2. Camera video de pe Priusul meu a costat 130USD, fabricata de Toyota. Am cumparat-o tot de pe eBay US, de la un salvage de Priusuri. La reprezentanta era 2800RON+TVA. A doua afacere reusita!
                              3. Am avut nevoie de 4 baterii de lanterna 123A, la noi nu gasesti sub 20RON/buc. Le-am luat de pe eBay UK cu 2.5GBP (adica 10RON) bucata, si inca 2GBP transportul pana in Romania (10RON, adica). Alti bani pusi la pusculita.. adica 30RON economisiti. Pachetul mi-a venit chiar la servici, la receptie.. la nasul meu.
                              4. CIREASA DE PE TORT: Prietenul meu care are in familie 2 Priusuri (unul pe GPL ca si al meu si unul cu fata troznita, accidentat), si-a comandat prin mine de pe eBay (eu am facut plata prin PayPal):
                              -un MOTOR DE PRIUS cu 17.000 mile, pe care a platit doar 400USD. Avea nevoie doar de baia de ulei care era sparta la Priusul lui, dar a preferat sa ia tot motorul
                              -capota fata+planetara dreapta+far dreapta+far stanga+radiator+bara metalica fata = inca aprox. 5-600USD.
                              -atentie, pe transportul pana in Romania a platit 1250RON cu feribotul, fara nicio alta taxa (accize, vama sau TVA)!!! E o firma romaneasca ce i-a transportat pana in fata usii 4 pachete de aprox. 150-180Kg, pachetul a sosit in 3-4 saptamani. Rezonabil!

                              Pe Priusul troznit omul a platit 1500EUR... iar piesele astea l-au costat undeva in jur de 2000USD cu tot cu transportul din US pana in Romania. Si le monteaza singur... deci omul are Prius functional cu piese luate de pe eBay. Piesele i-au sosit saptamana trecuta, le-am vazut cu ochii mei.

                              Acum, cred ca intelegi de ce vad eu eBay-ul o sursa buna de redus cheltuielile si luat lucruri bune...

                              Revenind la Jazz-ul Alinei:
                              -filtrul de ulei costa 10USD: http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_no...da+fit&x=0&y=0
                              -filtrul de aer din compartimentul pasagerilor costa 9.5USD: http://www.amazon.com/TYC-800093P-Ho...937118&sr=8-15
                              -celalalt filtru de aer din compartimentul motor mai costa inca 10USD.. nu stiu cum ii zice.
                              -transportul pana in Romania costa inca 15-20USD.

                              Personal, mie mi se pare afacere... La urmatoarea revizie, o sa-mi iau piesele de Prius de pe Amazon US sau eBay.
                              mandrei83
                              Senior Member
                              Last edited by mandrei83; 20-09-10, 01:03.

                              Comment


                              • Man, ce mi-ai insirat tu, stiu si eu ca sunt afaceri, eu nu vorbeam de alea.
                                Eu ma refer la mizerii, gen filtru de aer[ala de la motor], filtru de polen si de ulei.
                                Uite, de exemplu, ce preturi sunt pe autokarma pentru Jazz
                                Filtru ulei Purolator 24,34 lei
                                Filtru polen Jako 56,67 lei
                                Filtru aer Jako 37,53 lei
                                Total Romanica: 118,54 lei/3,2369[curs 20.09]= 36,62$
                                Optiunile tale: 10+9.5+10+15[transp]= 44.5$

                                Repet, nu ma refer la produse care sar de 4-500 de lei, unde e rentabil sa le cumperi de afara.

                                Alina, preturile care le-am pus sunt pentru HONDA JAZZ II (03.2002-) 1.4 (61 / 83; 1339; L13A1), daca al tau e Jazz III, intra pe link-ul de mai sus si alege. Oricum, preturile mi se par mai mult decat ok.
                                [Disclaimer: nu fac reclama la firma respectiva, doar stiu ca au preturi ok]
                                The things you are scared of, are usually the most worth while...
                                If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                                Comment

                                Working...
                                X