ALINA_JAZZ: ´07 Honda Jazz 1.3 LS M/T, Sirius Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • baieti, merci, hai ca ma orientez eu.
    Carpe diem!
    Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

    Comment


    • Originally posted by Alina_Jazz View Post
      baieti, merci, hai ca ma orientez eu.
      Succes!

      Apropo, vezi ca sunt filtre de aer/polen care se spala la robinet si nu trebuie inlocuite la fiecare revizie. Eu cred ca o sa cumpar un astfel de filtru, am vazut ca e aprox 30-50USD unul, fata de 10USD cat e unul aftermarket.

      Mai ai inca o varianta: du-te cu filtrele la o vulcanizare si zi-le alora sa le dea o presiune cam de vreo 7 atmosfere, sa le sufle. Se curata impecabil, dupa care le poti da cu un spray dezinfectant (sunt astfel de spray-uri in comert)..

      Filtrele mele vechi erau albe ultima data cand au fost schimbate, dar le-am pus de-o parte ca sa le curat si sa le pastrez pt revizia urmatoare. Daca nu folosesti clima prea mult (cum fac eu), e chiar pacat sa cumperi alte filtre noi.. Ambele costa vreo 200RON la mine la Toyota si sunt doar 2 cartoane amarate..

      Comment


      • Filtre Jazz 2005

        Salutare baieti si fete,

        Am vazut ca ati creat o discutie vis-a-vis de consumabilele de la Jazz; intervin si eu si va precizez ca, intradevar preturile difera de la un magazin la altul, insa eu am gasit piese si consumabile ieftine pe 24car.ro; verificati si acolo si cereti-le o cotatie de pret; cred ca sunt mai convenabili decat si cei de la autokarma; parerea mea...

        In ceea ce priveste uleiul, eu i-am pus Castrol Edge 5W-40 TDI; nu stiu daca e cel mai bun (sau optim), insa masinuta merge fara probleme; am un consum in oras de 5.5-5.6%;

        In schimb, filtrul de aer si cel de polen (habitaclu), dupa cca 7.000-7.500 km erau varza, frate, pline de aer...

        Pe cel de aer l-am suflat cu un compresor si arata mult mai bine, aproape ca nou (ca sa nu mai spun ca in interiorul cutiei de filtru era praf la greu...), insa pe cel de polen l-am inlocuit cu altul, pt. ca era de nerecunoscut...

        Multa bafta in continuare.

        Comment


        • Sti ca uleiul de turbodiesel nu e tocmai ce trebuie, da?
          Cred ca Edge simplu era mult mai indicat si probabil si mai ieftin!
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • Originally posted by Raptor View Post
            In schimb, filtrul de aer si cel de polen (habitaclu), dupa cca 7.000-7.500 km erau varza, frate, pline de aer...
            De aer?
            Iar uleiul ala e pentru motoarele TDI PD, tu ai benzinar. Mai bine il schimbi si ii dai o palma peste ceafa cui ti-a vandut asa ceva.
            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
            2 roti

            Comment


            • Personal, as merge pe Mobil 1 5W20, stiu ca asta e uleiul care e potrivit pentru Jazz-ul tau. Au cei de la Mobil 1 gama Ultimate Protection, modelul Mobil 1 Extended Performance 5W-20 - e full sintetic.

              Nu e recomandat sa pui altceva afara de 5W20, mare grija!

              Comment


              • Originally posted by ramm View Post
                De aer?
                Iar uleiul ala e pentru motoarele TDI PD, tu ai benzinar. Mai bine il schimbi si ii dai o palma peste ceafa cui ti-a vandut asa ceva.
                Scuze, de praf si de mizerii....

                Intreb si eu ca scolaru': d c nu e bun uleiul pt. TDI, ce diferenta este intre cele pt benzina si cele pt diesel? scuze...

                Comment


                • Pai in primul rand daca nu ar fi diferenta nu ar fi doua diferite

                  In al doi-lea rand, cele de turbodiesel sunt speciale pentru regimuri de mers in ture foarte mari si asigura o lubrifiere suplimentara a turbinei drept urmare proprietatile lor de ungere au eficienta mai mare la temperaturi si ture mai inalte specifice unei turbine (atentie nu unui motor diesel de presiune joasa)..

                  La motoarele diesel, raportul de compresie este ceva mai mare decat la benzinare deci au nevoie etansari diferite deci si ungeri diferite..

                  Intra si tu pe carbible si gasesti acolo tot ce trebuie sa sti despre uleiuri
                  ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                  ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                  Comment


                  • Multumesc pentru ajutor;

                    M-am documentat in ceea ce priveste uleiurile, astfel ca eu optez tot pentru Castrol, insa 5W-30, pt. benzina; m-am uitat si in manualul de Jazz 2009, unde Honda recomanda 5W-20... pe la noi nu am vazut asa indicativ;

                    Oricum sapt. viitoare trebuie sa ii schimb "sangele"...

                    Bafta in continuare!

                    Comment


                    • [QUOTE=Raptor;367260]Multumesc pentru ajutor;

                      M-am documentat in ceea ce priveste uleiurile, astfel ca eu optez tot pentru Castrol, insa 5W-30, pt. benzina; m-am uitat si in manualul de Jazz 2009, unde Honda recomanda 5W-20... pe la noi nu am vazut asa indicativ;
                      .........
                      /QUOTE]

                      Tot n-am inteles.. daca in manual si din recomandarile producatorului scrie 5W20, de ce ii pui 5W30?

                      Comment


                      • Scuzati greseala...

                        Asa este, va trebui sa ii pun 5W-20; am gasit deja de la Mobil 1 Ext. perf., cel de care spuneai... scuzati ca am persistat in idee;
                        Merci.



                        [QUOTE=mandrei83;367264]
                        Originally posted by Raptor View Post
                        Multumesc pentru ajutor;

                        M-am documentat in ceea ce priveste uleiurile, astfel ca eu optez tot pentru Castrol, insa 5W-30, pt. benzina; m-am uitat si in manualul de Jazz 2009, unde Honda recomanda 5W-20... pe la noi nu am vazut asa indicativ;
                        .........
                        /QUOTE]

                        Tot n-am inteles.. daca in manual si din recomandarile producatorului scrie 5W20, de ce ii pui 5W30?

                        Comment


                        • am gasit un calculator la MOTUL care indica ce tip de ulei e potrivit...

                          http://www.motul.de/oelberater/auto/...17&id_kfz=3677
                          Carpe diem!
                          Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                          Comment


                          • Eu unul m-as chinui prea tare in germana, asa ca-l folosesc pe asta
                            The things you are scared of, are usually the most worth while...
                            If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                            Comment


                            • Ca sa facem putin ordine in lucruri (si sper sa nu se supere lumea pe mine), va dau urmatoarele informatii:

                              2007 Honda Fit Online Reference Owner's Manual (dati "Open in new tab" sau copiati link-ul in Firefox/Safari/Opera sau ce folositi, nu functioneaza cu un simplu click)
                              Iata si tipul de ulei recomandat si folosit in Honda Fit 2007, e 5W20 toata ziua, de dimineata pana seara..

                              V-am atasat si doua print screen-uri la tipurile de ulei folosite in Honda Jazz 2007 si 2009 (noul model). E 5W20 pentru ambele modele.

                              Haideti sa nu mai inventam roata si sa inducem lumea in eroare.. Nu va mai luati dupa diverse site-uri de care n-a auzit nimeni, iar cel mai bine ar fi sa verificati chiar pe site-urile producatorilor de uleiuri: Mobil1, Castrol etc.. pt ca acesti producatori au recomandari pe site-ul oficial, pentru fiecare tip de masina in parte. La fel am gasit si pentru Prius, exact ceea ce recomanda si in manualul de utilizare: am nevoie la masina mea de 5W30.

                              IMPORTANT:
                              Cele 2 poze cu uleiul folosit in Honda Jazz sunt luate din manualul service, original Honda.. incerc si eu sa nu vorbesc prostii si sa imi argumentez corect informatiile..
                              mandrei83
                              Senior Member
                              Last edited by mandrei83; 29-09-10, 14:21.

                              Comment


                              • la mine la revizie s a bagat honda 5w40
                                Carpe diem!
                                Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                                Comment

                                Working...
                                X