CEREVELU: '16 Honda CR-V 4WD 2.0 i-VTEC A/T Special Edition Navi Winter Pack, Lunar Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am mai scris de cateva luni - pentru ca totul a fost OK.
    Am depasit 40k in cei 2 ani de cand o am.
    Masina merge perfect, impecabil, si imi place foarte foarte mult.
    Absolut totul este bine si imi creeaza o satisfactie incredibila la volan, mai ales pe zapada si pe gheata de acum.
    Bun, consumul e alta discutie... e MARE... dar asta e... un motor aspirat cu cutie clasica automata si un cazan de 2 tone bagat in circulatia infioratoare a Bucurestiului, nu au cum sa consume putin.
    Imi pare rau de ce au patit colegii cu alte masini ca impresie de condus si ca fiabilitate cu alte Honde - la mine e al doilea CR-V, am in total 130k cu CR-V ( 90K cu o diesel si 40k cu benzinara) si nu am avut absolut nici o problema ( un martor de filtru de particole aprins la diesel nu se pune ca nu era ceva grav) - iar sentimentul de satisfactie a fost complet.
    Atat de complet ca acum ma gandesc la CR-V hibrid... sa mai vedem teste si pareri prin presa, e totusi suspect cat de putin s-a vorbit de masina asta.
    Daca hibrida nu consuma foarte putin nu merita luata, raman la benzinara pentru ca si motorul asta aspirat este pentru mine foarte bun.
    O tin pana ii trece garantia si apoi pun gaz si aia e.
    Este anotimpul perfect pentru CR-V.
    Se incalzeste in cam 4 minute, nu se abureste absolut de loc ( aerul conditionat pe Auto si pe 25 de grade)
    Siguranta cu care mergi pe gheatza si pe polei este incredibila.
    Deci, merge.
    Deci, imi place enorm.
    Cam asta-i.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Consumul cat de MARE este????

      Comment


      • Originally posted by Legionaru' View Post
        Consumul cat de MARE este????
        Acum, depinde de sistemul de referinta.
        Daca setez consumul referitor la trip B care la mine sunt cam ultimii 10k km facuti in ultimele 6 luni, ar fi per total in medie 11l la suta de Km, cu autostrazi, munti, tari civilizate.
        Daca ma uit la trip A, care ar fi ultimii 1000 km in Bucuresti, se apropie de 20 l la suta de Km.
        SI daca ma uit la consumul setat pentru o strabatere in diagonala a mandrei noastre capitale, cand fac o ora de la Victoriei la Unirii, e grav.
        Am trimis amicilor cerevisti poze cu afisajul care indica 40l/suta si peste.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Sa o conduci cu plăcere in continuare!

          Subscriu la tot ce ai scris, cu excepția consumului, poate, in cazul meu. Apropo de încălzirea habitaclului, la cea diesel pe care ai avut-o nu se încălzea la fel de ușor? Mie mi se pare ca a mea începe sa bage caldura in interior fel de repede ca cele 2 civiciuri anterioare pe benzina, deși ma așteptam la o durata mult mare fiind diesel...
          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
          Ex:
          2014 Honda Civic Executive
          2011 Honda Civic GT

          Comment


          • Originally posted by bacu View Post
            Apropo de încălzirea habitaclului, la cea diesel pe care ai avut-o nu se încălzea la fel de ușor? Mie mi se pare ca a mea începe sa bage caldura in interior fel de repede ca cele 2 civiciuri anterioare pe benzina, deși ma așteptam la o durata mult mare fiind diesel...
            La cea diesel aveam cutia automata fara padele, cea in care puteam sa tin masina in auto complet sau doar in viteza 1, sau 1-2, sau 1-2-3. Puneam pe 1 si mergeam cu motorul mai turat ( nu foarte turat si nu brusc, sa zicem maream turatia doar dupa 3-4 minute ca sa nu fie uleiul foarte rece) - si se incalzea incet incet, in 10 minute era chiar bine. Am avut o perioada si incalzitor WEBASTO la diesel si cu ala era boierie maxima, se incalzea instantaneu... a trebuit sa il scot pentru ca facea aburi si nu puteam lasa masina ca apareau isterici care spuneau ca a luat foc masina si chemau pompierii.
            Dar totusi benzinara se incalzeste mai repede. Nu fulgerator de repede dar semnificativ mai repede decat aia diesel. Poate ma insel dar asta e senzatia mea.Probabil ca cine poate merge turat in sarccina cu motorul diesel o incalzeste mai repede, eu in oras nu am sansa asta.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Cat mai multi km fara probleme in continuare!

              Consumul, DA, subscriu...in Bucuresti este o "placere", momentan am 19l/100km in ultimii 100km de cand a revenit zapada. INSA, senzatia pe care o ai cand peste tot e zapada si tu trebuie sa iesi cu masina...de nepretuit Asta asteptam de cand am luat masina in Iunie anul acesta.

              Cand am dat comanda imi parea putin rau ca iau modelul asta desi se stia ca urmeaza sa ajunga si in RO noul CR-V. Acum, citind problemele care persista la motoarele 1.5 pe CR-V (desi in showroom mi s-a spus ca au primit o informare ca s-a remediat problema, nu dau nume ), ma felicit pentru alegerea facuta, chiar daca am consumul mai mare. Prefer asta decat vizite interminabile in service, motiv pentru care am si schimbat fosta masina.

              Comment


              • Originally posted by cerevelu View Post
                Am avut o perioada si incalzitor WEBASTO la diesel si cu ala era boierie maxima, se incalzea instantaneu... a trebuit sa il scot pentru ca facea aburi si nu puteam lasa masina ca apareau isterici care spuneau ca a luat foc masina si chemau pompierii..
                Plin de isterici... am mai vazut o faza pe youtube, ma gandesc ca trebuie sa lasi un afis mare in parbriz in situatii de genul.

                https://www.youtube.com/watch?v=Ne13JbB5vGA
                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                Comment


                • cerevelu
                  Senior Member
                  cerevelu sunteti cumva domnul din clipul lui Buhnici de pe youtube?

                  Comment


                  • Originally posted by Danielsportivu View Post
                    cerevelu
                    Senior Member
                    cerevelu sunteti cumva domnul din clipul lui Buhnici de pe youtube?
                    Aaah da. A fost o intalnire absolut intamplatoare. Dar este adevarat ca sunt indragostit de masinile japoneze in general si de Honda in special. Astept sa vand benzinara asta minunata si sa iau o hibrida dar nu am acum finantele necesare. Oricum cu benzinara am peste 40k km care au fost cei mai fericiti din viata mea. As dormi in Honda, noaptea, in loc de hotel, asa de mult imi place. La drumuri lungi este o masina exceptionala. Si am condus peste 20 de marci de auto si de microbuze.
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • M-am prins de la faza cu condusul pana la Viena, ca ati spus-o si pe aici si in clip
                      Asa este, de o luna sunt posesor de CRV si chiar ma fascineaza, e superba la condus.

                      Comment


                      • Originally posted by Danielsportivu View Post
                        de o luna sunt posesor de CRV si chiar ma fascineaza, e superba la condus.
                        Minunat! Multi Km fericiti si fara probleme, sa va simtiti extraordinar si sa faceti calatorii fabuloase!
                        Daca aveti putin timp ar fi grozav sa deschideti o pagina cu pareri si senzatii si sfaturi aici pe forum.
                        In alta ordine de idei...Vedeti ca cerevistii (nucleul dur) ne intalnim o data pe luna la cate un restaurant sa mai dezbatem probleme mecanice, sa facem planuri, sa ne simtim bine. E un topic cu detalii in acest sens.
                        Am facut si drumuri in Grecia impreuna si am facut si actiuni caritabile si ne plimbam si cu bicicletele... un grup minunat, absolut minunat.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • Sa marcam si aici frumoasa aniversare, cu urari de drumuri bune, satisfactii maxime cu masinile Honda, oricare ar fi acelea..!😊
                          La multi ani maestre..!ðŸ¾


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          ro861
                          Senior Member
                          Last edited by ro861; 15-02-19, 07:05.
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • La Multi Ani nene Dinu ...daca stai un pic pe loc in vreo 2 ani te ajung din urma....
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                              La Multi Ani nene Dinu ...daca stai un pic pe loc in vreo 2 ani te ajung din urma....
                              Sa ma ajungeti! Sa ajungem doi biciclisti batranei care sa ne uitam la Honde cu placere si sa ne povestim cum faceam ambreiajele praf pe coclauri la pescuit sau cum ne luau shuvoaiele pe sosea! Hai ca avem deja multe amintiri fenomenale cu grupul CR-V si cu Hondele din dotare.Multumesc mult!
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • Hopa! La multi ani Dinu! Sper sa ajungem in situatia de a ne plimba in gasca si cu ceva choppere Honda! Pana una alta, tineti stindardul sus! Multa sanatate si la cat mai multe calatorii placute alaturi de Honda din dotare

                                Comment

                                Working...
                                X