Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by jules_k View Post
    Si sa fac o mentiune legata de AC-ul asta automat.
    Automat inseamna ca isi regleaza singur modul de funtionare, inclusiv viteza. Ceea ce nu face. Nu vad unde e automatul in functionarea AC. Poate doar umbla la variatia temperaturii pe care o sufla, dar e totusi cam ciudat.
    Sau poate nu stiu eu ce vorbesc? Se mai intampla. La fost masina varia singur viteza ventilatoarelor si foarte rar umblam la el. La CRV parca umblu mai mult. Dar na, fiecare sistem cu avantaje si dezavantaje.
    Avantajul in ne-reglarea vitezei ventilatoarelor e ca nu-mi bate in fata.
    Dezavantajul e ca pe gurile laterale (alea mari) baga mereu putin aer. Si uneori e stresant.
    Gurile laterale sunt gandite sa bata spre geamuri si sa dezghete iarna geamurile din fata, cred. Le indreptati foarte lateral si nu mai deranjaza.
    AC este automat, adica micul japonez dinauntru masoara cantitatea de lumina ( daca este soare compresorul merge mai mult) si temperatura interioara si cea exterioara, si regleaza in asa fel aerul incat sa fie in habitaclu in jumatatea comandata temperatura programata. Viteza aerului e fixa si se stabileste manual. Deci AC automat hotaraste daca sa raceasca sau sa incalzeasca interiorul si cu cat, la o valoare constanta a ventilatorului insa. Personal prefer sa setez eu viteza aerului.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Inca cateva impresii de care uitasem.

      Motorul a devenit mai galagios sau doar conduc eu la ture mai ridicate putin. Nu e bai, nu e deranjant. Dar, din experienta, toate motoarele pe benzina sunt super silentioase initial, dupa care devin mai zgomotoase.
      La viteze de peste 90 km/h cam aud suieraturi de la vant. Asta e usor neplacut pentru mine. Dar se rezolva cu ceva muzica. Banui ca din cauza ornamentelor de la chedere care nu par a fi foarte bine aliniate.

      Inca ma enerveaza treaba cu mers 30 de kilometri cu consum de 7% si cum ajung in oras si mai fac fix 3 km, consumul creste pe la 9%.

      Comment


      • Originally posted by jules_k View Post
        Inca cateva impresii de care uitasem.

        Motorul a devenit mai galagios sau doar conduc eu la ture mai ridicate putin. .
        Adica mergeti din padele sau il lasati pe auto complet? Pe auto complet ar trebui sa fie OK.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Rar folosesc padelele. Nu prea simt nevoia. Merg doar pe auto si in general la accelerari se aude mai tare.

          Si sa nu uit, cand incui masina si tin apasat butonul de blocare portiere se rabateaza si oglinzile. Foarte misto chestia ca de obicei le rabatez.

          Comment


          • Originally posted by jules_k View Post
            Si sa nu uit, cand incui masina si tin apasat butonul de blocare portiere se rabateaza si oglinzile. Foarte misto chestia ca de obicei le rabatez.
            Ar fi la fel de interesant de stiut daca se inchid si geamurile automat, (in cazul in care e vreunul deschis) in acel moment. Uneori e utila si chestia asta.

            Comment


            • Se inchid.
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • Si geamurile, bineinteles.

                Comment


                • "Motorul a devenit mai galagios sau doar conduc eu la ture mai ridicate putin".....sa te iau cu mine in masina "la ture" sa vezi cum se aude..e o placere sa vezi si cum trage si cum se aude.....mai ales cand intra Vtec'ul.....
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Sa nu treaca saptamana fara vreo impresie.
                    De data asta despre cutia AT.
                    IN general schimba lejer si m-am obisnuit cu ea. Imi place ca are niste chestii dragute gen accelerez puternic si retrogradez din padela cu minus. Aproape imediat dupa trece singura pe D inapoi si imi convine.
                    Uneori, daca doar schimb in jos, sta pe manual mai mult. Cumva am ajuns sa ne intelegem mai bine.
                    Ce nu-mi place insa e ca inca prefer sa tin mana pe schimbator. Si as fi preferat schimbatul secvential din schimbator. Pentru ca acum sunt obligat sa tin mana stanga pe volan la ora 9 ca sa am mereu la deget padela cu minus. Si nu sunt obisnuit cu pozitia asta inca.
                    In alta ordine de idei Econ e folosit tot mai rar. Cruise controlul la fel. Pentru Econ am motivul ca uneori ma enerveaza functionarea cutie la plecatul de pe loc unde parca schimba foarte repede in vit 2. SI e lenesa rau. Dar in trafic bara la bara il mai pun.
                    Cruise controlul il folosesc mai rar pentru ca cumva tot pe acolo ies cu consumul si ca am inceput sa ma obisnuiesc bine cu dozajul acceleratiei.
                    11.000+ kilometri parcursi pana acum.
                    Ma gandesc ca daca o sa fie nevoie sa plec din tara o vreme, ce o sa fac cu masina Probabil o sa o duc la parinti sa se bucure si taica-meu de AT. Nu o vand.

                    Comment


                    • Se pare ca va trebui sa montez un carlig de tractare pe masina.
                      Care din astea e mai recomandat? Acum am vazut ca unele vin fara priza.
                      https://www.pieseauto.ro/carlig-remo...172907655.html

                      Comment


                      • Asa ceva:
                        http://www.carlig-remorcare.ro/honda...crv/crv-2012--
                        Sau aici:
                        https://www.carligeauto.ro, de la astia mi-am luat eu o alta mufa electrica, cealalta fiind crapata si oxidata si marfa mi s-a parut ok.
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Eu mi-am luat unul Galia și a venit cu instalația electrică pentru 7 pini . Ca ăsta: https://www.pieseauto.ro/carlig-remo...937771319.html
                          Cu el am tras o platformă cu o altă mașină pe ea, vreo 800 km.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Tras Gabi, dar spune-i omului ca e vorba totusi de un diesel...!
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Așa e, dar ziceam de cārlig că e īn regulă și rezistă
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Carligul sigur rezista, eu de masina imi faceam griji...!
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X