TAMANGO: '15 HONDA CR-V 4WD 1.6 i-DTEC A/T Executive Connect+Sensing, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    eu folosesc bidoane de 8-10 lei de la selgros sau hornbach. nu am avut niciodata vreo problema
    nici la -10

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • #92
      Am luat Jet Xpert sau cum naiba se scrie. -30 grade scrie pe punga, afara erau numai -3. Instalatia goala, masina calda. Am umplut cu noul lichid si am actionat spalatoarele fata/spate. Am facut treaba asta de cateva ori ca sa ma asigur ca ultimele picaturi din lichidul vechi sunt eliminate si vine doar Jet Xpert pe teava. La haion nu a venit nimic... pe faruri a stropit OK iar pe parbriz a inghetat instant. Multumit ca am dezghetat parbrizul cu aer cald iar spalatoarele de faruri au revenit la normal am plecat dracului de la Mall injurand si Jet Xpert-ul de 23 lei/4 litri care a inghetat la fel ca ala de 6 lei/5 litri. Acum sunt interesat daca si unde gasesc un lichid care sa nu inghete macar pana la -5 grade, indiferent cat costa. Sa intreb si la Asko, poate au ei ceva.
      Verdictul final referitor la Jet Xpert il dau maine. Bine macar ca masina e OK si de vina sunt lichidele de rahat din comert.

      Comment


      • #93
        ProX. Made in Ro. Preturi decente, cam 10lei/5l, de -20. Il gasesti in Dedeman. De cand am aflat de ei, doar produsele lor le folosesc, vara/iarna. Niciodata n-am avut probleme iarna cu el, iar vara e singurul lichid pe care l-am gasit care chiar functioneaza pt insecte.

        http://pro-x.ro/produse/lichid-spalare-parbriz/

        Ca o solutie de urgenta(pus peste lichidul de vara), sau pentru temperaturi extreme (acum 2 ani am avut -33grade la baza Transfagarasanului de revelion) folosesc alcool utilitar(parca asa ii zice), 2lei bidonul de 1l.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #94
          Morning update: -5 grade. Am probat cu farurile stinse, nu mai am chef de surprize. Spalatoarele de parbriz functioneaza, cel de pe haion, nu. Ce ma intriga insa e faptul ca, dupa ce trec stergatoarele peste parbrizul stropit, pojghita foarte subtire care ramane ingheata in 2-3 secunde, la fel ca toate urmele de Jet Xpert. Probabil ca in mers, cu parbrizul cald, nu se va mai intampla insa tot ma mir ca ingheata si lichidul asta. Astept primavara sa mi se dezghete si conductele de la haion.

          Comment


          • #95
            Ar fi bine sa o bagi intr-un garaj undeva sa se dezghete, sa nu o lasi asa pana in primavara.

            Comment


            • #96
              @dragostan, alcool tehnic e denumirea exacta.
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • #97
                Originally posted by chipson78 View Post
                @dragostan, alcool tehnic e denumirea exacta.
                Sau palincă....[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #98
                  Ieri am facut un drum de cca 120 km si dupa vreo ora de mers am actionat stropitorul de pe haion. A functionat, probabil deoarece aveam si o sticla de palinca in portbagaj
                  Se pare ca e totusi OK lichidul vietii Jet Xpert. Totusi surpriza placuta a zilei a fost comportamentul exemplar al masinii pe polei, chiar si intr-o panta destul de accentuata.

                  Comment


                  • #99
                    Am mai adaugat zilele astea 1000 km si asa am trecut binisor de 22000 km. Pe 30 dec. circulam pe viscol intre Constanta si Mangalia, am trecut apoi in Bulgaria unde vremea s-a facut si mai rea pe coasta M Negre. Pentru cine stie zona, am mers in tre Shabla si Kavarna, unde tarmul e inalt si drumul in camp deschis. Desi era alunecus, zapada depusa pe gheata formata pe asfalt, nu am avut absolut nicio emotie. La un moment dat nu mai vedeam nici drumul.
                    Am vazut mai multe masini derapand in conditiile astea - bine, zic de niste bemevele si de niste Audi, poate si alte marci dar toate mai vechiute si nu AWD. Intr-o alta zi din astea am iesit pe la niste lacuri in zona respectiva si am urcat pe niste dealuri inzapezite, la fel, fara nicio problema. Am lanturi in portbagaj, talpici si centuri antiderapante dar nu a fost nevoie sa le scot.
                    La mia asta de km consumul mediu a fost de 6.9, facand atat la dus cat si la intors A2, nu spun cu ce viteza , doar precizez ca parcurgerea A2 in felul asta mi-a ridicat semnificativ consumul.
                    Si nu vreau sa pierd ocazia de a indrepta gandurile mele bune catre familiile, dar mai ales mamele soferilor de sararite care circulau pe A2 in data de 30 dec, in jur de ora 14.00, in plin viscol, cu 110 kmh, imprastiind sare cu nisip si pietricele. Rulam prin viscol moderat si a trebuit sa trec pe langa cel putin sase echipaje din astea care, cu toate eforturile mele de a sta la distanta de ele m-au improscat iar azi la spalatorie am descoperit si urmarile: vopsea sarita in cateva locuri.
                    In rugaciunile mele deci o sa ii pomenesc si pe sefii lor care le permit sa faca de-astea, alaturi de tot neamul lor.

                    Comment


                    • De cand a inceput sa ninga am inceput sa folosesc si eu C-RV-ul in oras. Am facut deja cateva sute de km in ultima saptamana pe ninsoare, alunecus, zloata etc. Nu am avut niciun moment de emotie in trafic si am parcat in locuri de unde unii ieseau tractati. Intru si ies din curte fara probleme trecand peste valul de zapada pe care astia cu plugurile insista an de an sa il lase pe parte mea de strada, wtf. In anii trecuti eram deja rupt de spate de la lopata facandu-mi loc prin troiene de fiecare data cand ieseam/intram din/in curte.
                      Consumul mediu la oras a fost undeva intre 7 si 8 l/100 kmh dar nu stiu cat de relevant e la cat am rulat. Scaunele incalzite, desi lenese comparativ cu ce mai am prin curte, isi fac bine datoria iar climatizarea este excelenta in habitaclu, conduc imbracat lejer, in tricou.
                      Sunt foarte multumit deci in continuare de masinuta.
                      A, sa nu uit: cei cu senzori de parcare pe fata, experimentati aceleasi chestii cu detectie a obstacolelor aiurea, la distante nefiresti de mari sau chiar in lipsa acestora? Stiti, momentele acelea cand e masina plina de zapada si e multa gheata pe bara fata/spate...
                      Si fiindca veni vorba, simt (nu foarte acut ) lipsa unui parbriz incalzit si de asemenea, luneta se dezgheata si dezabureste cam greu. Am masini mai vechi carora nu le ingheata stergatoarele in mers.

                      Comment


                      • Fiind un asiduu utilizator de CRV, fie iarna fie vara, iti raspund si eu cu cateva impresii:

                        De acord cam cu toate cele expuse de tine (capabilitati, confort, consum, etc.), masina se comporta admirabil, chiar si pe ninsoarea asta grea de azi..!

                        Scaunele incalzite la mine au doua viteze, "low" si "high", asa ca nu am simtit ca sunt lenese, daca le-am pus pe "high".
                        Eu nu folosesc senzorii de parcare, decat arareori prin parcarile de moll, asa ca aici nu stiu ce sa spun, insa in principiu, am observat ca isi fac treaba.

                        Si eu as fi fost amator de un parbriz incalzit, caci in situatii de ninsoare abundenta (cum am avut azi dimineata...), sau ploaie de gheata, nu o scot la capat cu stergatoarele si cu gheata care se formeaza, decat greu, cu jetul de aer cald in parbriz. Iar luneta se dezgheata repede (curatata insa de gheata groasa, inainte)
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Legat de senzori, da. Insa trebuie sa tii cont ca senzorii laterali au o raza de detectie de aproximativ 30 de cm. Cei din fata, de pe interior ar cam la 50 cm.
                          Daca ai zapada pe vreo unul, ghinion. Iti tiuie pana ii dezactivezi. Trebuie sa cureti si senzorii.
                          Insa eu personal nu prea am incredere in ei. Uneori mi se pare ca lucreaza aiurea. Sunt buni pentru parcari si cam atat.
                          Dar legat de emotii, incep sa observ si eu ca le am doar ca sa le simt. Aparent nu sunt foarte fondate.

                          Comment


                          • Acum daca stau sa ma gandesc bine, nu-s chiar sigur ca erau senzorii sau vreun laser/radar de pe la Sensing. Anyway, o fi din cauza zapezii depuse pe unul din senzori, de ce natura o fi el.
                            Si eu am tot doua pozitii la incalzirea din scaune dar si pe "high" tot greu se incalzesc fata de, sa zicem, Passat B6. La fel si luneta, la Passat imediat se dezgheata sau dezabureste.
                            Gheata care se depune pe stergatoare in conditii de ninsoare e insa singura chestie care ma deranjeaza intr-o oarecare masura.
                            @jules_k - mie mi se par foarte precisi senzorii, atunci cand functioneaza. M-am invatat cu ei si ma ajuta destul de mult la parcari, dar ii las activi si in trafic pe aia din fata.
                            Dar, din nou, cel mai mult imi place cum trec prin zapada cu dihania... zambesc si in somn dupa ce o conduc ziua.

                            Comment


                            • Despre incalzire in scaune nu stiu ce sa-ti spun. E prima daca cand am si nu-mi trebuie La fosta masina ar fi fost de vis. Dar na. Am folosit-o fix o singura data pentru mine doar sa vad si de cateva ori pentru jumatatea semnificativa.
                              Cat despre degrivare luneta si oglinzi, cred ca e la fel ca la passat. Eu am avut un vw touran inainte si stiu ca era rapid. Si la mine aparent tot pe acolo e ca viteza de "reactie". Ma declar multumit de ele.
                              Senzorii sunt foarte buni la parcari, corect. Dar mi se pare ca reactioneaza greu. Asta inca impresia mea.

                              Eu inca am cauciucurile all season pe ea din diverse motive. Urmeaza sa bag unele mai serioase curind. Oricum circul doar local, pe camp zilele astea. Si inca nu am ramas aiurea desi am fost putin aproape.

                              Comment


                              • Vezi la CASCO sa nu zică ceva si de anv de iarnă. Sunt in stare, in caz de ceva sa zică ca nu ai avut anv de iarna. Ma gāndesc...nu stiu sigur dacă poate exista vreo clauză de genul asta...da' poți sa stii...


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X