DANIDANI: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC Elegance, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Asta asa este. Bine eu daca merg cu 100 km/h pe autostrada am un consum de 5-5.5 l%. In oras ma duc undeva pe la 10... Oricum consumurile astea date de producatori nu tin seama de faptul ca masina mai e si rece, mai are si trafic, etc. Cand e frig dimineata si plec de la stop in Bucuresti consumul instantaneu se duce la 20l% si cred ca daca indicatorul de bord ar putea indica mai mult ar avea ce sa indice

    Comment


    • #62
      ...plus ca sunt cam tampitei producatorii fiindca nici acum nu au aflat ca romani au cel putin 2 nr. la pantof peste restul...apropos, cine merge doar cu 100 pe autostrada ????
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
      http://www.hotelcehov.ro/

      Comment


      • #63
        [QUOTE=ryloy;435482...apropos, cine merge doar cu 100 pe autostrada ????[/QUOTE]

        Eu merg cu mare placere cu 100... consumul e minimal si siguranta grozava si zgomotul, inexistent, pot asculta Paganini ca la Ateneu... fiecare cu placerile lui. La 140 consumul ( la CR-V cel putin, care nu e monument de aerodinamicitate) e dublu. La 6 lei si ceva litrul, se aduna.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #64
          Cerevelu, asa e, pun pilotul pe 100 sau 110 si trec pe un concert adevarat, e un vis !....recunosc ca uneori, rar, pun pilotul si pe alte viteze, nu intru in amanunte !!
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • #65
            sunte-ti niste domni...zau ca aproape imi este rusine ca eu nu reusesc sa fiu asa echilibrat ca voi...bine , cred ca si masina are ceva, imediat sare la 140...iar pe autostrada sub 160-180 sta doar cand vede masina politiei...cu pilotul automat m-am certat si nu mai vb de 2 ani, din cauza consumului...
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
            http://www.hotelcehov.ro/

            Comment


            • #66
              Subscriu in totalitate, atat in ceea ce priveste dublarea consumului cat si in ceea ce priveste Paganini Pe distanta Bucuresti-Drajna diferenta de timp intre 100km/h si 130km/h este ridicola in comparatie cu diferenta de costuri.

              Comment


              • #67
                Cu pilotul automat am inceput si eu sa ma cert, il doare pe el la basca de portofelul meu, uneori e mai calculat, alteori arunca cu benzina ceva de speriat ca doar n-o plateste el, am inceput sa apelez la el, sa-l monitorizez si sa-l trimit sa faca nani cand vad ca o ia razna !!
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • #68
                  Cred ca pilotul automat isi gaseste cu adevarat sensul doar la cutiile automate, pentru ca acolo se jongleaza si cu cutia, nu numai cu turatia motorului. Eu nu am facut acelasi drum cu si fara pilot ca sa stiu exact ce se intampla, dar e asa de comod la drumurile lungi pe afara, unde nu sunt asa multi nervosi pe sosea ca la noi, sau daca sunt sunt domoliti de legi care chiar se aplica...toata lumea merge in croaziera ordonat si masina se conduce practic cu degetu`, nu mai ating frana sau acceleratia ore si ore, e super grozav. La pante in jos schimba viteza automat si franeaza la viteza stabilita, la pante in sus iar schimba viteza si daca trebuie tureaza... foarte foarte comod. Cu consumul nu am stat sa vad exact, dar mergand legal pe afara ( aaaa...30 la ora in multe sate...asta e norma mai ales in Elvetia... 50 prin orase si 100-110-120 pe autostrada) media la mine e pe la 6,5-7 cu pilotul... nu e chiar rau pentru o cutie patratoasa dar spatioasa. Pilotul nu merge la 30... asta e.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #69
                    Daca pilotul automat jongleaza si cu treptele de viteza pe AT inseamna ca si-a gresit grav vocatia pe MT drept pentru care merita pensionat (si cu pensia redusa , asa "a la boc").
                    Il mai folosesc, rar , pe autostrada.
                    Autostrazile de afara sunt un calvar pentru mine (chiar daca faci 1200 km pe zi linistit) datorita faptului ca MOR de plictiseala (nici peisaje, cata naibi muzica sa asculti, etc). Cand intru in romania (spre deosebire de majoritatea care vede numai mizerie, gropi, mojicie, etc(...si nu zic ca nu e adevarat...)mie imi revine cheful de condus. Putem dezvolta subiectul, este interesant.
                    Sistemul audio , chiar daca este bun, nu este chiar asa de tare incat sa fiu dat pe spate.
                    Diferenta de bani/consum da care vorbiti este ridicola. Pentru 2-4 litri de motorina sa ajung frustrat la mare? Exclus ! Din punctul meu de vedere. Imi place sa cred despre mine ca nu sunt un mitocan pe sosele si incerc sa nu deranjez sau sa PROTEJEZ(pe cat posibil) pe ceilalti soferi, dar incet NICIODATA.Si nu tolerez oligofrenii, soferii cu carnet de pitesti si handicapatii mintal la volan(nu este o referire la ce ati postat voi mai sus ca mergeti linistiti, lucru pe care il invidiez) .Si asta este un subiect pe care propun sa-l tratam separat.
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                    http://www.hotelcehov.ro/

                    Comment


                    • #70
                      Draga ryloy, cand m-apuca cheful de viteza.....n-am masina sa ma satur, da' merge si CR-V-ul cat de cat, nu-mi sta nimeni in drum, poti sa faci si cu el multe ghidusii, det de radar bunicel sa fie !!!
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #71
                        Hai domnu Willy, chiar nimeni nu va sta in drum ....ce ma ofticati cu intalnirile astea lunare, la Sibiu n-ai cu cine domne, n-ai cu cine.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #72
                          pai te asteptam pe 21 in bucuresti
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Den1GRator View Post
                            Hai domnu Willy, chiar nimeni nu va sta in drum ....ce ma ofticati cu intalnirile astea lunare, la Sibiu n-ai cu cine domne, n-ai cu cine.
                            Tu esti in Bucuresti ca acasa, pe 21.03. 2012 e. n. 18.30. la Anatolia in Tei esti asteptat cu drag, orice hondar e binevenit, dar tu in special....dincolo de gluma, daca ai drum prin cacapitala chiar ar fi frumos,....noi, CR-V-istii, ne-am propus sa ne intalnim lunar, la inceput a fost doar o idee, dar iata ca am materializat-o, ...si ce desteapta si utila e...cred ca drepturile de autor ii apartin lu' Florinelu' ...nu te mai gandi mult si sari in schema...stii ca viata e ca scara de cotet-vorba pilotilor militari de vanatoare-bombardament-scurta si plina de rahat...hai s-o mai lungim/parfumam (cu arome placute) noi !!
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #74
                              Click image for larger version

Name:	IMG_0937.jpg
Views:	2
Size:	45.9 KB
ID:	711392
                              Pe site-ul Asko, varianta 2.2 DTEC Executive M/T este data asa: urban - 8.0, extraurban - 5.6, combinat 6.5.
                              Mie, pe o varianta mai veche 2.2 CDTi Executive M/T, imi da combinat 7.1
                              Nu mi se pare mare diferenta teorie/practica.
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • #75
                                Si eu m-am jucat saptamana trecuta si am mers ca un pensionar sa vad cat reusesc sa scot in oras. Cu motorina de la Mol am reusit sa scot in oras 8,1 fara acceleratii bruste si scos din viteza din timp inainte de a junge la semafor. Saptamana asta am bagat motorina de la Rompetrol si am coborat deocamdata la 8,3 si am mers la fel de incet. Mai am jumatate de rezervor pana voi vedea finalul. Oricum diferenta fata de cea data de producator nu e chiar asa de mare.
                                "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                                Comment

                                Working...
                                X