FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
    Hai las-o !, nu te cred ! e prea rozalie !!...convinge-ma !!
    Cand voi ajunge in bucuresti vin cu dovada(pozele) ... chiar nu am nici un interes de a le face lobby. Am facut revizia la ei si am fost placut suprins de cadou....
    Pentru o operatiune de schimbat oglinda pe casco+ alte operatiuni tinichigerie ce urmeaza, am mers la Asko si voi merge Asko(in urma feedbackurile de pe forum).
    I don't care about other cars , i just love my Honda

    Comment


    • Mi-au desfacut cutia de viteze.....discul e la nituri....bine am facut ca am decis sa-l schimb...multa'm ro861 si celor care mi-au sugerat aceasta miscare. Trebuia sa-mi pun un semn de intrebare din momentul in care am observat ca la demaraje ceva mai in forta nu se mai aprindeau pe bord becurile de la VSA si ABS, asa cum facea cand era noua si nu permitea demarajul cu scartait de roti.
      Mai am nitel de asteptat nu am inca piesele...mi-au trimis gresit cei de la care am cumparat, de fapt nu ei ci furnizorul extern. Asta e rezultatul sesiunilor de off road si altele Este clar ca nu e facuta pentru asa ceva. La anu' daca imi merge bine incerc sa-i fac vant si sa iau una cu diferential blocabil.....diesel si nu HONDA....nu e o masina care sa corespunda la ceea ce-mi doresc eu. Nu ca nu e o masina buna dar a inceput sa toace bani. Am mai vazut una la ASKO tot 2006 si tot benzina cu axul cardanic terminat...vibra in mers...mi s-a spus ca tot de la off road i se trage avea undeva la 90 de mii de km..e 1700 euro unul nou.....cu toata caldura de afara am simtit un fior rece pe sira spinarii......
      Bun ASKO...chiar daca sunt ei cam departe . Va recomand un mecanic de acolo ALIN..nu ca restul nu ar fi buni, insa omu' e alta treaba. Cand ne'om vedea face to face am sa expun si motivele care ma fac sa spun asta.
      FLORIN CRISTEA
      Senior Member
      Last edited by FLORIN CRISTEA; 23-08-12, 05:31.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • Originally posted by YoZ View Post
        Eu am primit pachetul de asistenta rutiera europeana de la Carpati Motors moca(acum 6-7luni) si venisem si cu produsele de acasa (ulei, filtre)....
        Tot ce este posibil.....sa stiti ca nici CARPATI nu este un service rau....au mecanici buni...piesa lor de rezistenta este STELICA el este de baza din cate am vazut. Nu ma indoiesc de ceea ce zice YoZ. Masina lui Wylly fiind tapetata cu stickere ASKO este normal sa ridice din spranceana....
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • Florinelee, din cate vad eu deja ai tras cateva concluzii, dar simt ca trebuie sa mai adaug si eu cateva:
          1. Asa cum bine spuneai, masina ta nu este de facut off road cu ea, decat fortuit, si atunci se descurca onorabil, dar nu se poate face o practica din asta,
          2. Trebuie de asemenea sa accepti ca este totusi o generatie mai veche, desi produsa 2006, este conceputa mai de mult si asta se simte cam la toate capitolele mecanice ( cele electrice-electronice sunt mai usor de upgradat)
          3. Tipul de transmisie m/t cu ambreiaj mecanic clasic, la o masina destul de grea, aduce o uzura mai mare si mai rapida atunci cand masina (transmisia) este mai solicitata, cum ar fi mersul in oras sau asa zis-ul off road, asa ca desi pare ciudat la 70k km sa faci o asemenea reparatie, uite ca se intampla. Cred ca acum te-ai convins ca tranmisia automata e cea mai potrivita pentru masina asta...!
          Ca o concluzie la toate astea: poarta-te frumos cu ea cat o mai tii, dar nu mai astepta prea mult, ca apar si alte probleme mai grele (citeste costisitoare).
          Succes!
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • @ro861
            1. Nu pot sa-ti garantez - avand in vedere pasiunile mele - ca nu va mai vedea nisip....noroi....pante...nameti de zapada si alte alea. Dar voi avea grija sa o manevrez altfel.

            2. Fiind o generatie mai veche are un singur defect...E MAI BUNA DECAT ALE VOASTRE ORICUM......ESTE HONDA "ACEEA" CUM BINE SPUNEAI...............diferenta este ca voi aveti mai multe butonase si un bord mai colorat de la beculete.....

            3. Legat de T/A ai perfecta dreptate. Eu am gresit...am vrut sa o iau cu T/A dar nu au avut...trebuia sa fac stanga 'nprejur si sa caut alta masina, dar ..asta a fost.

            Oricum trebuia sa trec si prin asta..sper sa ma tina mai mult asta nou. Spun asta fiindca masina acum este echipata cu anvelope corespunzatoare pentru ceaa ce vreau eu.
            FLORIN CRISTEA
            Senior Member
            Last edited by FLORIN CRISTEA; 23-08-12, 12:24.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
              Tot ce este posibil.....sa stiti ca nici CARPATI nu este un service rau....au mecanici buni...piesa lor de rezistenta este STELICA el este de baza din cate am vazut. Nu ma indoiesc de ceea ce zice YoZ. Masina lui Wylly fiind tapetata cu stickere ASKO este normal sa ridice din spranceana....
              Florinelu, n-am niciun avantaj....e vorba de simpatie si de faptul ca masina a fost a lor !...legat de asistenta stiam conditiile, de-aia m-am mirat, asa o fi, e foaaarte bine !!
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • Stiu.


                Sent from my iPhone4 Vtec using Tapatalk
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Rezolvat....ambreiajul e nou ..pompa e noua...merge uns... ma acomodez cu noua cursa a pedalei mult diferita fata de ceea ce a fost inainte.
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Felicitari! ai facut o treaba deosebita, stilul tau, esti perfectionist si nu risti...mai ales in noile conditii....inca o data drum bun, chiar nu exista motive pt un altfel de drum....s-auzim numai de bine !
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • Pompa de ambreiaj adusa de mine este aceiasi cu cea din fabrica ... acelasi producator NISSIN parca. Ambreiajul de pe masina era muci....daca plecam cu el cred ca in mod sigur as fi avut problema. Placa deja are urme pe suprafata de contact cu discul. Deci se impunea aceasta schimbare. Am sa va pun si niste poze .


                      Sent from my iPhone4 Vtec using Tapatalk
                      FLORIN CRISTEA
                      Senior Member
                      Last edited by FLORIN CRISTEA; 25-08-12, 08:50.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • Dar zgomotul acela suparator, ai scapat de el? Te-ai lamurit de unde vine, era de la pompa, sau era vorba de alta piesa?
                        De disc si placa am inteles ca erau uzate , dar altceva? Adica era si pompa uzata, rulmentul cum se prezenta?
                        Te intreb pentru ca si eu am m/t si probabil ma voi confrunta si eu la un moment dat cu aceasta problema.
                        Desi, eu tin cat se poata piciorul departe de pedala de ambreiaj si sper ca ruland mai mult la drum intins sa utilizez mai putin ambreiajul.
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Originally posted by ro861 View Post
                          Dar zgomotul acela suparator, ai scapat de el? Te-ai lamurit de unde vine, era de la pompa, sau era vorba de alta piesa?
                          De disc si placa am inteles ca erau uzate , dar altceva? Adica era si pompa uzata, rulmentul cum se prezenta?
                          Te intreb pentru ca si eu am m/t si probabil ma voi confrunta si eu la un moment dat cu aceasta problema.
                          Desi, eu tin cat se poata piciorul departe de pedala de ambreiaj si sper ca ruland mai mult la drum intins sa utilizez mai putin ambreiajul.
                          Indiferent cat esti de bun ca sofer, intr-o zi ambreiajul ti-o va "trage", de-aia recomand A/T, e altceva, suntem in 2012, plus ca avem si noi o varsta, nu ?!!
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                            Indiferent cat esti de bun ca sofer, intr-o zi ambreiajul ti-o va "trage", de-aia recomand A/T, e altceva, suntem in 2012, plus ca avem si noi o varsta, nu ?!!
                            Frate, da' nu te poti abtine sa nu te dai mare cu transmia ta a/t...!
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • oare invers ar fi fost la fel?
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Originally posted by ro861 View Post
                                Frate, da' nu te poti abtine sa nu te dai mare cu transmia ta a/t...!
                                Pai, daca are dreptate... are... asta e... Stiu, e mai barbatesc sa dai la mamaliga si sa stai cu coada de la lingura toata ziua in mana decat sa stai comod si sa fluieri cu ambele maini pe volan, dar cine conduce cateva sute de KM o Honda cu AT nu mai vrea altceva... daca analizeaza la rece... mii de scuze...
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X