FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si totusi ..trebuie sa schimb pompa de ambreiaj....SACHS 550 lei....sunt foarte bucuros....cu ce-o mai fi manopera....
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Cand pleci...cand te intorci ?
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • 30.08 - 17.09 - vreo 5000 - 5500 km
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • Aha !...atentie la jegul ala de ambreiaj, la urmatoarea treci pe A/T, ai si tu o varsta, noi batranii preferam A/T !!...drum bun !
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • 1. Sper sa nu se intample nimic.
            2. A/T am vrut sa iau de la inceput dar nu aveau.
            3. Nu batrani...... doar mai copti....
            4. Multumesc...mai am pana plec....
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
              Aha !...atentie la jegul ala de ambreiaj, la urmatoarea treci pe A/T, ai si tu o varsta, noi batranii preferam A/T !!...drum bun !
              Subscriu, Florine.

              Comment


              • Pompa..

                Am primit-o astazi.....Click image for larger version

Name:	POMPA AMBREIAJ CRV II 003.jpg
Views:	1
Size:	76.1 KB
ID:	712451Click image for larger version

Name:	POMPA AMBREIAJ CRV II 004.jpg
Views:	1
Size:	70.9 KB
ID:	712450Click image for larger version

Name:	POMPA AMBREIAJ CRV II 002.jpg
Views:	1
Size:	60.7 KB
ID:	712449Click image for larger version

Name:	POMPA AMBREIAJ CRV II 001.jpg
Views:	1
Size:	37.4 KB
ID:	712448Click image for larger version

Name:	POMPA AMBREIAJ CRV II 005.jpg
Views:	1
Size:	80.4 KB
ID:	712452Click image for larger version

Name:	POMPA AMBREIAJ CRV II 006.jpg
Views:	1
Size:	51.7 KB
ID:	712453.
                Curios este faptul ca este ambalat de SACHS dar e japoneza....
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Asta e...
                  Attached Files
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Nisin is ok dar curios de ce scrie sachs...probabil foarte simplu, se numeste externalizare.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Am sa o montez..miercuri cred. Sunt curios ce s-a intamplat in cea care o am pe masina acum..in martie a pocnit o data de am zis ca s-a rupt ambreiajul, cu masina pe loc am apasat ambreiaj si cand a troznit.....urat de tot.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • Pocnitura metalica ( gen tija, imbinare) sau de instalatie (teava, pistonas) ?
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Originally posted by ro861 View Post
                          Pocnitura metalica ( gen tija, imbinare) sau de instalatie (teava, pistonas) ?
                          Pocnitura de ceva metalic tensionat...foarte aproape de zona pedalierului..nu din motor. Asta ma face sa cred ca la pedala..pompa a fost ceva. Am sa vad dupa ce vor da pompa jos. Am sa incerc - cu toate ca va fi un efort financiar - sa fac rost si de chitul de ambreiaj pana miercuri. Dupa parerea mea ambreiajul e usor subdimensionat pentru masina asta..nu stiu zic si eu. Zilele astea am mers destul de des nu pot sa zic ca nu "trage" sau ca ambreiajul ar patina.Dimineata la prima plecare cand cuplez treapta I..se aude un pac infundat...ca la barca cu motor cand il bagi in sarcina....dar in rest e ok....
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • La ambreiajele clasice, cum sunt cele de pe M/T, ai trei mari zone de lucru:
                            1. Zona de actionare, adica pedala si toate mecanismele aferente, cu pese metalice gen pedala, tije, imbinari,
                            2. Zona pompei, incepand cu tija de actionare, pistonas si conducte,
                            3. Zona mecanismului propriu zis, cu rulment ( si tija lui de actionare), placa de presiune si disc.
                            Zgomotul pe care il auzi cam de unde crezi ca vine?
                            Pentru ca tot metalic e si zgomotul de la tija si rulmentul de presiune, si asta deja e mai grav.
                            Eu am patit asa ceva de curand la Renault, dupa un zgomot metalic (pocnitura) mi s-a blocat in mers pedala si nu am mai putut actiona ambreiajul. apoi am schimbat complet kit-ul iar rulmentul era varza. Dar dupa 220k km.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Nu stiu ce sa zic.....am luat pompa in prima faza..sa vedem ce va fi dupa ce o schimb. La ASKO cand am fost la revizie , Alin, un mecanic de exceptie, mi-a dat jos pedalierul ..pedala ambreiaj...in ideea ca nu e gresata...i-a dat cu ceva vaselina..sau stiu eu ce i-a facut. Inainte de operatiunea asta pedala scaratia nasol de tot.....dupa gresare a mai disparut zgomotul...dar tot se mai aude...ceva mai infundat si nu tot timpul, numai dupa ce se incalzeste motorul, si numai in prima zona de cursa a pedalei..la inceput..inainte se auzea pana ajungeam jos cu ea.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • In principiu, daca s-a umblat la pedalier si tot restul angrenajului, iar pompa inca rezista ( la cate curse face in mers, daca era ceva pana acum se agrava), dupa parerea mea ramane doar rulmentul de presiune si/sau sistemul sau de actionare.
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X