FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Una peste alta, e lipsa crasa de meserie sau dezinteres sau chestie romaneasca, las` ca merge si asa. La urma urmei, de fapt, nu ar trebui acceptat. Se vede diferenta? Sa o refaca. La o masina vopsita pe bucati nu ar trebui sa se vada nici o diferenta intre lucrari. Punct. ALa care facu chestia ar trebui dat afara, e o porcarie sa isi bata joc de oameni, e o porcarie sa livreze asa o masina. Incalificabil. Ar trbui sa existe pe undeva diferentele fotometrice si spetrometrice admisibile si date cu ele in capul vinovatilor. Este inadmisibil.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Am sa incerc luni o discutie cu cei in cauza....dar nu pun multa baza pe un rezultat favorabil...n'or avea sculele necesare....
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • Am mai constata una astazi...nici macar suportii oglinzi nu sunt vopsiti ca si cum nu ar face parte din portiera.
        Pacat ca ASKO, caci despre ei este vorba, sunt o firma pe care o apreciam ca si calitate a lucrarilor efectuate.
        Sa nu ma intelegeti gresit nu bagam toata lumea in aceiasi oala.
        Pe parte de tinichigerie vopsitorie nu am mai avut de'a face cu ei pana zilele trecute....acum m-am vindecat....in materie de vopsit....sunteti subtirei fratilor...rau de tot...eu pe la voi nu mai calc chit ca veti ramane numai voi cu vopsitorie auto...o fac acasa cu spray..imi pare rau ca trebuie sa o spun...
        In afara faptului ca se pare ca nu stiti sa vopsiti decat alb negru sau de la cutie...mai aveti si altele, am mai vazut niste "scapari"....
        Cu asta am incheiat acest capitol.
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • Mda, pacat. Sper sa fie doar asta singurul lor minus. Umbla vorba ca pe vopsitore, Toplac stau foarte bine. Iar owner-ul ar fi un hondar...
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Eu am crezut ca ai rezolvat-o tu cu pensula, de a iesit in halul ala....Asko, iata, mai "da cate-o chifla"...dincolo de vopsea masina ramane simpatica !...si proprietarul !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • Nu chifla...paine....vopseaua e bine data...da ce folos ca nu e culoarea.....acolo e problema....mai sunt ele si altele dar nu f importante....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • Inteleg sentimentul ... Inca mai am pe masina o usa si capota care au iesit o nuanta mai inchisa decat restul panourilor. Ce am aflat si eu de pe ici-pe-colo: anumite coduri de vopsea au mai multe "versiuni", daca le pot spune asa. Un mic exemplu: NH-700M (Alabaster Silver Metallic - culoarea Civic-ului meu) are 3 sau 4 variante - una fabricata in Canada, una in Japonia, etc. Nu stiu alta modalitate prin se poate determina ce varianta e pe masina in afara de mostrar - in fine, eu nu am experienta in domeniu. Un vopsitor bun va sti exact ce si cum.

                PS: Revin asupra postului #702, referitor la spray-ul de lant pentru moto si utilizarea lui la gresarea pedalei de ambreiaj. A inceput sa click-aie din nou. Sunt 2 posibile explicatii: 1. Nu am pus suficient (in parte de teama sa nu fac vreo boacana pe acolo) sau 2. Nu e eficient in astfel de operatiuni. Daca n-ai apucat sa cheltui banii pe spray pana acum, recomandabil sa n-o faci nici de acum incolo.
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • E o unsoare speciala made by Honda care rezolva problema asta. Dar nu mai stiu cum se numeste, era pe e-bay disponibila.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • @Wagner & BMagic..sa lasam treaba cu vopseaua....
                    @ Wagner...pentru gresat trebuie vaselina HONDA special pentru "locul" ala....adica asta...http://www.ebay.com/itm/HONDA-GENUIN...-/221013752249
                    Daca ai rabdare eu am sa o comand si-ti dau si tie....
                    Din pacate se livreaza numai in USA..eu am cum sa o comand cu livrare in Ro....daca nu ai rabdare, vezi ca este cineva care face comenzi USA pe forum...http://www.hondafan.ro/forum/showthr...A&goto=newpost
                    FLORIN CRISTEA
                    Senior Member
                    Last edited by FLORIN CRISTEA; 22-07-12, 00:47.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • Sau poti merge la Asko, au si ei acum din asta. De cand mi-au gresat pedala cu zmacolina asta, de vreo 2 luni, scartaitul se mentine in cote acceptabile. Adica 0.
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • Pai daca au ..mie de ce nu mi-au rezolvat problema. ..??? mi-au zis ca trebuie sa dea jos cutia...etc...etc....ca nu au acces la locul respectiv.La masina ta o fi mai usor accesul la locul cu pricina.
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Vorbeste cu Alex, el stie. La mine e foarte simplu sa ajungi la acel cilindru. Se poate sa fie si cum zic ei, desi nu prea cred, totusi CR-V este facut pe platforma de Civic.
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • La mine nu e simplu..au incercat mecanicii..nu au acces pana la angrenajul respectiv. Am fost langa ei cand au incercat...tot ce au putut sa faca a fost sa-i dea cu spray cu vaselina. Am vorbit si cu Alex ....
                            O sa mai incerc acum la rev de 70 de mii sa vedem, mai ales ca ma asteapta un drum de vreo 5000 de km...
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                              @Wagner & BMagic..sa lasam treaba cu vopseaua....
                              @ Wagner...pentru gresat trebuie vaselina HONDA special pentru "locul" ala....adica asta...http://www.ebay.com/itm/HONDA-GENUIN...-/221013752249
                              Daca ai rabdare eu am sa o comand si-ti dau si tie....
                              Din pacate se livreaza numai in USA..eu am cum sa o comand cu livrare in Ro....daca nu ai rabdare, vezi ca este cineva care face comenzi USA pe forum...http://www.hondafan.ro/forum/showthr...A&goto=newpost

                              Multumesc mult de intentie. Am reusit sa rezolv ieri cu ocazia reviziei. Sunt curios cat va tine - au dat cu aceeasi vaselina folosita pentru gresarea amortizoarelor spate. Din ce mi-a povestit Alex, pana acum nu au fost nici un fel de probleme.

                              Recipientul din link-ul de mai sus iti va ajunge pentru mult timp de acum inainte (inca vreo 3 Honde de acum incolo).
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • Si am facut-o si pe cea de 70 de mii. Si mai nou....trebuie sa schimb ambreiaj-ul..placa & disc..si pompa de ambreiaj care scarataie. Apreciez in mod deosebit tenacitatea unui mecanic de la ASKO..Alin parca il cheama . A incercat tot ce se poate incerca treaba pentru care-i multumesc in mod deosebit si vi-l recomand . A demontat pedalier in ideea ca va gasi hiba....plus altele si altele...exceptional omu'. Sper sa nu se intample nimic neplacut pe drumul pe care il am de facut..vreo 5-6 mii de kilometri. Mi s-au dat asigurari ca nu am motive de ingrijoare.
                                Ca si materiale :
                                Ulei Motor : VALVOLINE SYNPOWER MXL 0W30 - 650 lei 5 litri ( 4,2 pusi in motor)
                                Ulei Cutie Viteze: AMSOIL de la Tudor din Alba Julia - 150 lei 2 litri ( 2 litri refill la cutie)
                                Filtre aer+ulei : MANN - 95.48 lei
                                Filtre polen carbon activ: ZAFFO Italia de pe forum "rooth"- 75 lei setul 2 bucati
                                Curea agregate : CONTY - 91,58 LEI
                                Ulei diferential : HONDA de la Asko - 131.4 lei 1,5 litri
                                Placute frana spate :PAGID - T3017 - 86,49 lei set spate
                                Garnituri : Asko - 20,46 lei
                                Manopera :Asko - 453,75 le cu discount 10%
                                S-a mai facut un test de frane fiindca s-a intervenit pe spate la placute..schimbate.

                                In mare cam asta este....sa vedem ce va fi mai departe.
                                Asko are un angajat de la PORSCHE..pe care il cheama chiar PORSCHE......
                                Sa nu uit.... pe cei binecunoscuti domni Alex & Razvan.....
                                FLORIN CRISTEA
                                Senior Member
                                Last edited by FLORIN CRISTEA; 09-08-12, 10:30.
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X