FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buc - Sibiu - Buc...8,9 -9 % mers legal....
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • vezi ca se poate?
      civic 2.2 5D FK3
      CR-V 2.2 AT RE6

      Comment


      • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
        Buc - Sibiu - Buc...8,9 -9 % mers legal....
        Pe CB, in relitate este 10

        Comment


        • Si 10% e bun....fata de 13-14%.....
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • Am vopsit-o .....

            Masina a iesit 80 % ok...nu am ce reprosa vopseaua nu e scursa..nu coaja de portocala ...ce n'a iesit 20%...nuanta, ceea ce e cel mai neplacut.
            As vrea sa pricep un lucru imi este "neclar" ...poate nu ma pricep ,cu toate ca eu zic ca nu's asa de aerian...
            Daca se vede ca masina a mai fost vopsita si exista o diferenta de nuanta..chiar nu se poate face nimic....????
            Ce vreau sa spun ,stiu ca in momentul de fata exista posibilitatea sa faci din amestec orice fel de nuanta de vopsea...am lucrat in service auto deci sa nu ma contraziceti. Exista palete de culori si se poate face..la mine nu s-a putut..se poate vedea si in poze. S-a facut masina in culoare HONDA de origine sau cum vreti sa-i ziceti. La ultima vopsitorie totala, masina a fost vopsita cu o nuanta mai inchisa de gri metalizat..nu m-a deranjat fiind vopsitorie totala. Acum oare chiar nu se putea inchide un pic culoare sa fie la fel cu ce am pe masina..sau undeva mai aproape. Daca nu era f sesizabil poate nu ma deraja si nu faceam acest comentariu. Masina mea trebuie sa arate impecabil nu vopsita in 2 culori.
            Acum am doua solutii ..ori colantez partile diferite la culoare, respectiv bara fata, capota, plafon, usa spate & bara spate - aceasta operatiune ma costa 800 lei cu negru carbon - fie le vopsesc in culoarea " de origine"...actiune care nu stiu cat m-ar costa.Dupa calculele mele nu ar trebui sa fie mai mult de 1000 lei, e o suma scoasa prin diferente. Intr-un fel sau altul trebuie sa fac.
            Aici este o "jmecherie" specifica natiunii noastre, facuta in numele sloganului hai sa ne pastram clientul sau mai bine zis hai sa-l obligam sa vina numai la noi.
            1. Service-ului unde am facut vopsitoria totala nu-i pot reprosa decat ca nu a respectat culoarea initiala, dar fiind vorba de vopsit total...e pardonabil. Masina a iesit impecabila.
            2. Service-ul de acum..ori nu au stiu cum se face ori nu au vrut sa faca. Nici pe ei nu-i pot acuza " noi nu vopsim decat in culoarea originala HONDA" mi s-a si spus , nu neg, dar nu pot sa cred ....noi nu stim altceva.....sau culoarea originala o fi gata preparata ..si apoi de ce sa mai muncim noi sa-i facem astuia masina...cine l-a pus sa-i schimbe nunata...????.
            In ambele cazuri nu a fost problema de bani. Nu stiu cu cat ar fi fost mai scump sa faci nuanta care o am pe masina.
            Nu dau numele celor 2 unitati service.....nu-mi ajuta la nimic,nu ma cert cu nimeni, dar in mod sigur pe mine unii sau altii ma pierd 100% de client in ceea ce priveste vopsitoria.Uitati-va un pic la poze si va rog cateva impresii si daca aveti alte solutii va rog....
            Salutes...
            Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 001.jpg
Views:	1
Size:	78.3 KB
ID:	712221Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 002.jpg
Views:	1
Size:	80.8 KB
ID:	712222Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 003.jpg
Views:	1
Size:	59.5 KB
ID:	712223Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 004.jpg
Views:	1
Size:	58.9 KB
ID:	712224Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 005.jpg
Views:	1
Size:	50.8 KB
ID:	712225Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 006.jpg
Views:	1
Size:	48.7 KB
ID:	712226Click image for larger version

Name:	HONDA VOPSITA 007.jpg
Views:	1
Size:	60.9 KB
ID:	712227
            FLORIN CRISTEA
            Senior Member
            Last edited by FLORIN CRISTEA; 15-07-12, 09:55.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • Problema vine de la vopsirea totala, ca nu au respectat culoarea initiala. Era de asteptat astfel ca la urmatoarea vopsire cu culoarea originala, sa se vada diferentele. Deci in cazul asta service-ul nr. 2 are circumstante atenuante.
              In cazul in care vopsirea totala era in culoarea Honda OEM, trebuia avut grija doar ca la vopsirea altor elemente sa se tina cont de factorul de vechime atunci cand se prepara noua vopsea, pt. a preintampina diferentele de culoare.

              Solutia acum pe care as vedea-o e vopsirea si a celorlalte elemente ramane nevopsite, pentru a ajunge la o culoare uniforma. Mai degraba, decat colantarea lor.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • La multe service pt vopsit, le e mai usor sa vopseasca in culoarea originala ( au reteta, etc ). In cazul in care vopsesti intr-o culoare custom, se poate reproduce: exista spectofotometru pentru vopsea, se analizeaza culoarea actuala si se reproduce . In opinia mea, asta este varianta corecta deoarece, si in cazul unei revopsiri partiale, in culoarea originala, vor fi diferente de nuanta, data de trecerea timpului. Nu costa mai mult nuanta ta de culoare fata de culoarea standard, nu are de ce. Nici culoarea originala nu vine gata facuta.
                Solutia ce mi se pare cea mai corecta : revopsirea elementelor vopsite acum, intr-un atelier ce are aparat de masurarea culorilor. Oricum, cei ce ti-au vopsit-o acum, in opinia mea, au fost magari. Ei au mostrar de culoare si ar fi vazut foarte usor ca este diferenta intre culoarea ta de pe masina si cea originala.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • Total de acord cu kmr. Diferenţa de nuanţă se vede clar. Dacă erau profi, ori îţi făceau nuanţă care trebuie ori spuneau că nu au aparatura necesară să o potrivească. Mi se pare bătaie de joc ce au făcut.

                  Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
                  My cars:
                  2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                  ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                  Comment


                  • Si eu am avut o experienta asemanatoare, iar explicatia celor din service a fost ca diferenta vine de la lac. E posibil asa ceva? Nu ma mai duc la service-ul ala pentru vopsire, asta e clar. Am mai avut dupa aia o situatie ce a necesitat vopsirea unor elemente, m-am dus la alt service (non Honda) iar aia au nimerit nuanta, lacul, tot, nu se vede diferenta. Deci, se poate.

                    Comment


                    • Una din cauzele aspectului diferit poate fi intr-adevar de la lac. Lacul de pe masina e supus tuturor factorilor care actioneaza asupra masinii - praf, apa dura, etc. In timp se va degrada - cat de repede si in ce masura tine si de felul in care este intretinuta masina. De aceea intre un panou vopsit/lacuit proaspat si unul cu care nu ai avut nevoie de asa ceva va fi o diferenta. Daca cei de la service (indiferent care) au fost un pic mai inteligenti si au facut o usoara corectie (polish, daca vrei - dar executat profi') a celorlate panouri ale masinii, diferenta de care vorbeam va fi diminuata pana aproape de 0 - lucru care nu mi se pare imposibil, mai ales daca au fost vopsite mai multe elemente.
                      Am revopsit si eu cateva elemente de pe masina mea si au iesit ca .... Nici nu s-a respectat reteta originala si stratul de lac a fost dat in mod sovietic (las' sa fie). I-am intrebat de ce e diferenta asa de mare si mi s-a raspuns ca se va estompa in timp, lucru care nu s-a intamplat in doi ani. Acum am de revopsit unul dintre elementele cu pricina si sunt foarte curios care va fi rezultatul. Primul lucru de care m-a intrebat vopsitorul a fost codul exact de culoare al vopselei de pe masina.
                      Wagner
                      Senior Member
                      Last edited by Wagner; 15-07-12, 13:15.
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • KMR are dreptate cu fotospectometrul, dar nu ar fi fost nevoie de el daca prima vopsire ar fi fost ok. Insa, asta nu scuza cu nimic cea de-a doua vopsire, care ar fi trebuit adaptata culorii initiale. Nu cred ca acolo unde s-a vopsit masina nu exista posibilitatea prepararii custom a vopselei ?! - altfel doar asa s-ar explica afirmatia "vopsim doar cu vopsea Honda" - adica o primesc gata preparata.
                        Si daca aveai masina vopsita custom, ce-ar fi facut? Stricau culoarea?

                        Nu exista diferente de nuante date de lac in sine, ci doar de actiunea factorilor de mediu asupra vopselei vechi vs. cea proaspat aplicata. De aceea in retetarul vopselei cand se creeaza amestecul pentru vopsire, se foloseste optiunea de factor de vechime a vopselei existente pe masina.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • @KMR, El_Hakim, WAGNER asa cred si eu ca se putea face...daca aveam numai o portiera...??? sau numai o aripa...????? cum iesea..???..cum a iesit acum...belalie.
                          Prima vopsitorie a fost excelenta, dovada felul in care s-a mentinut, cel mai bine se vede pe usa din spate dela portbagaj careia nu i-am facut poza.
                          Capota si plafonul au fost protejate de aceea arata impecabil, nu au fost batute de soare sau intemperii..a fost colant peste ele.
                          Am vazut masini vechi de 2 -5 ani aduse la vopsit - numai elemente, nu total - si iesite impecabil....deci nu exista ca nu se poate face...trebuie numai sa stii si sa vrei.
                          @BLACK MAGIC tu stii de la ultima intalnire despre ce service nr. 2 este vorba, de fapt nici nu este greu sa-ti dai seama .... . Iar ca sa ma apuc iar sa o duc la vopsit cred ca ies mai scump decat colant....
                          Oricum in urmatoarele 2-3 luni voi circula cu ea asa cum este.
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • Nu exista vopsea gata facuta in codul de culoare. Fiecare producator de vopsele are retete pentru culorile originale ale producatorilor auto, adica stiu sa o prepare ( cat sa amestece din fiecare culoare ). In cazul vopselei custom, cineva trebuie sa le spuna reteta.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Una peste alta...se putea, face totul e sa stii si sa vrei. Asa se intampla si cand nu asculti..eu am fost avertizat ca s-ar putea sa mi-o fur daca vopsesc masina la service 2...mai ales ca e vorba de vopsitorie partiala..da nu am vrut sa ascult...si uite rezultatul.
                              Ce s-ar fi intamplat daca eu schimbam culoarea in roz sa zicem si ma duceam cu ea la vopsit partial..mi-o faceau culoare custom HONDA pentru ca e HONDA..???
                              Oricum in urmatoarele 2-3 luni voi merge cu ea asa cum este, banii au alta destinatie..Olanda.....educatia copilei care este mult mai importanta decat ce culoare are tomberonu lu' tata. Vorba e sa se invarta roata....
                              Daca voi avea bani sa colantez o voi colanta..daca nu la anul dupa ce o voi reasigura , voi vedea ce voi face.
                              Sunt curios daca service-ul va avea vreo reactie vis a vis de comentarii..... vom vedea.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • Originally posted by KMR View Post
                                Nu exista vopsea gata facuta in codul de culoare. Fiecare producator de vopsele are retete pentru culorile originale ale producatorilor auto, adica stiu sa o prepare ( cat sa amestece din fiecare culoare ).
                                Perfect adevarat. Dar service-ul nr. 2 probabil le primeste gata facute de la furnizor, oricare ar fi el.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X