ALEXME24: '18 Honda Civic Sedan 1.5T CVT Executive Burgundy Night

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Felicitări!

    Al meu Civic a facut si face in continuare fata la 2 zuze. Acum daca vrei sa duci 2 cărucioare e mai greu.

    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Felicitări! Doi copii am și eu, 5 și 3 ani.

      Vin de pe un golf ca și mașina familie pe civic sedan.

      Spațiu în spate foarte mult și 520L portbagaj, fac mașina chiar potrivita pentru familiști.

      Comment


      • Multumesc. Inseamna ca trebuie sa imi gadnesc bine organizarea in portbagaj. )

        Comment


        • Felicitari.
          Decat superb mai.bine honda. Mie imi place civicul sedan . Am avut una o zi pe mana in care am facut 300 km cu ea. Misto masina.
          As da CrV pt una, insa pierd foarte mult la pret si inca nu se merita.

          Comment


          • Felicitari!!! Vezi sa iti faci bine temele. Nu prea cred ca o sa ai 2 carucioare, ci mai degraba unul dublu si astea sunt de fff multe feluri si dimensiuni, asa ca te-as sfatui sa te uiti putin la dimensiuni si sa incerci sa-ti faci ceva masuratori prin portbagaj. Teoretic, ai 520 litri, ceea ce e un portbagaj chiar mare, deci cu putine calcule ar trebui sa te incadrezi. Si da, cum au confirmat si colegii de mai sus, incapi cu 2 copii in civic

            Comment


            • Multumesc domnilor. Si voua va doresc numai bine. Incep usor usor sa imi fac temele. In Primul rand incep prin infolierea geamurilor fata, peste 2 saptamani. Am inceput si documentarea despre carucioare,scaune etc...chiar imi trebuie cateva zile numai pentru asta. Trebuie sa masor exact si portbagajul sa vad cum as putea sa fac un tetris pe acolo cu toate cele necesare. Ma cam incurca firele de la boxe si stopul 3, ca nu prea sunt acoperite cu niciun plastc sau proectie, dar cu atentie, nu le voi rupe. O sa revin si cu info pe parcurs ce ma mai documentez.

              Comment


              • N-am rezistat pana la urma tentatiei si mi-am comandat luminile ambientale pt usi. Acum sper sa fie chiar plug and play cum apare in anunt si video. Singura frica va fi la scosul fetelor de usi, dar am vazut ca e chiar relativ simplu. Trag americanii aia de ele si nu au nici pe naiba, dar preventiv imi voi lua si niste clipsuri de rezerva.

                Nu stiu momentan de unde naiba vine zgomotul de greiere dim bord, e din ce jn ce mai mai accentuat. Am verificat plasticele si orice element poate sa il produca, dar nu ii dau de cap).

                Comment


                • Se aude din partea centrala, la vreo 1800 rpm, usor metalic?

                  Comment


                  • Da, fix acolo). cumva sub difuzorul central.

                    Comment


                    • O posibilitate este sa fie o vibratie produsa tevile de la AC (cum e cazul la CRV). Rezultatul este similar.

                      Comment


                      • Multumesc de hint. Poate dau zilele astea o fuga la nord, dar nu stiu cum sa le ,,arat" sunetul, pt ca nu face mereu:-<. Parca Aurelian avusese pe crv problema asta si a fost de la conducte.

                        Comment


                        • Nu am mai reusit sa ajung din pacate la nord sa verific tevile dar va urma pentru ca deja dupa un drum la munte weekendul trecut, mi-a scazut numarul de zile pana la revizie de la 200 la 120. Ca si km am in total 14000 in bord si doar 5000 de km de la ultima revizie. Problema e ca urmeaz sa plec in concediu in septembrie , ce va implica un drum de 2000 km si nu stiu daca trebuie iar sa fac revizia( ceea ce nu ar fi preferat) sau sa trag de ea asa si poate nu depasesc termenul afisat de masina.

                          Revin si cu intrebarea daca mai experiemnteaza cineva la franari bruste, iar apoi eliberare pedala, o smucitura violenta de la cutie, ca si cum ai da drumu la ambreiaj repede. Incerc sa imi dau seama daca asa e proiectat sa functioneze sau e simptom de o problema. Multumesc.

                          Comment


                          • Si la mine nu urca mai mult de 160 de zile. Iar dupa 2000 km mi a scazut la 70 zile.
                            un rahat de sistem, gandit prost.

                            Comment


                            • Daca mergi o distanta mai mare in timp scurt scade numarul de zile, cand ajungi in oras si te plimbi iar 20-30km pe zi va creste inapoi. Si eu m-am suparat initial cand am vazut.
                              Curios e ca nu vor sa-mi seteze calculatorul inapoi in KM ramasi pana la revizie. Cica honda a zis blabla..

                              Cat despre smucit, asa face CVTul. La mine se manifesta mai ales cand franez sa ma opresc pe loc si in ultima secunda ma razgandesc.

                              Comment


                              • aco
                                Junior Member
                                aco dar chiaar asa violent sa smuceasca? O mai tin sub urmarie. Una peste alta, azi am observat ca am pierdut un element de la usa soferului si anume fix in coltul geamului sus inspre stalpul B. Daca nu imi cadea si cel de la pasager azi nici nu il observam..)) deci vedeti sa aveti grija sa nu il pierdeti si voi. Nici nu stiu cat costa, dar nici nu se observa lipsa lui))

                                Comment

                                Working...
                                X