HUSKYUK (No.2):' 16 HONDA Civic Sedan ES 1.8 i-VTEC A/T, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Fiecare alege cun dorește. Insa in momentul in care conduci in trafic/oras in cea mai mare proporție, automata e the real deal.
    In alta ordine de idei nu e ca si cum Civic ul asta e vreo racheta care are nevoie de indemanarea unui sofer pentru a scoate maxim de putere.
    Ce o sa faceti peste 10 ani cand o sa conduceti electrice? Alea nu au ce vreti voi, nu trepte de viteze, totul de la 0 la maxim liniar si continu fara intreruperi, kick down.
    Eu conduc de muuulti ani si am avut numai manuale. Acum sunt la a 6 a masina, prima automata. As fi luat o pe a 5 a automata, dar Renault Megane nu avea asa ceva in dotare.
    In schimb am condus diverse automate si nu am nici cea mai mica indoiala cu privire la automata.
    Inteleg parțial sa ti iei automata daca optezi pt Type R. Altfel...

    Comment


    • #92
      Luati-o si asa: cel mai mare avantaj pe care il vad eu acum e ca scapati de scartaitul pedalei de ambreiaj Honda nu o sa faca nici peste 1000 de ani o pedala de ambreiaj la Civic care sa nu scartaie

      Comment


      • #93
        Subscriu! Si la CR-V scartaie ambreiajul la 45.000 )) e boala lor. La automata scartaie doar franele un pic


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #94
          151.000 km si nu scartaie decat gumele pe viraje.

          Comment


          • #95
            Salut oameni buni, am posibilitatea sa intru în posesia unor jante pe 17, pe care vreau sa montez cauciucuri de iarna...acum ideea e ca nu știu ce naiba dimensiuni de cauciucuri sa iau .... știu ca este cam off-topic...dar na...bag și eu o fisa cu întrebarea asta.....

            Trimis de pe al meu SM-G928F folosind Tapatalk

            Comment


            • #96
              Eu as pune iarna pe jantele de 16" si vara pe cele de 17". Iarna ai nevoie de anvelopa mai moale pentru aderenta, si pentru a amortiza ghetusul... parerea mea.
              Ca sa afli dimensiune echivalenta, joaca-te aici:
              http://www.willtheyfit.com/#isPage=1


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #97
                Si celelate 2 tractorase din familie, intalnire la ceas de seara (bine, cea noua e vtec, nu e chiar tractoras)





                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #98
                  Noile becuri de pozitie/DRL!
                  Sunt ceva calitate mai buna, si spre deosebire de celelalte, au 2 faze, pe 5w si pe 21w. 17$ pe Aliexpress. Sunt exact aceeasi culoare ca si xenonul.
                  Celelalte nu aveau, aveau doar ceva intermediar, indiferent daca faza scurta era aprinsa sau nu, care nu luminau extraordinar ziua, nu erau foarte vizibile.
                  Pe cele vechi le donez unui doritor, pe principiul primul venit primul servit!








                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #99
                    Deci care sunt alea buna? Sa le comand si eu...

                    Comment


                    • Si cum comuti intre cele 2 faze?
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • Si astea trebuie lipite cu adeziv in soclu?

                        Comment


                        • Astea sunt cele bune:
                          https://www.aliexpress.com/item/2x-H...504837438.html

                          La cele vechi NU comuti intre cele doua faze. Indiferent de putere 21W / 5W (zi/noapte) ele au aceeasi intensitate.

                          Lipite cu adeziv in soclu?! De ce ai face asa ceva? Si apoi cum le mai scoti de acolo?
                          Nu, in soclu intra prin apasare, se aude un click atunci cand sunt pe pozitie.

                          Comment


                          • Nu deranjeaza rau pe cei din fata? Ma gandesc ca la 80W cat zic ei ca au si, puse intr-un soclu de lumini de pozitie, care nu focalizeaza cat de cat pe o directie, ai cam toate sansele sa fii injurat in trafic.
                            Daca sunt ok totusi, m-ar tenta si pe mine, chit ca legale mai mult ca sigur nu sunt.
                            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • Originally posted by huskyuk View Post
                              [ATTACH=CONFIG]53464[/ATTACH]
                              Oricum, atentie mare la toate LED-urile chinezesti, puse mai ales in faruri!
                              Ca sa evitati treaba asta extrem de enervanta (foto) recomandarea este sa le intariti cu ceva adeziv serios (Bison, Loctite) la imbinarea intre socul de plastic si radiatorul metalic. Eu asa am facut la toate!
                              De asta intrebam de adeziv...

                              Comment


                              • LED-urile acestea cu 2 intensitati pe pozitii nu se potrivesc decat la gen a 9-a de Civic. La cele mai vechi, inclusiv Accord, soclul este T10 (5W5).

                                Comment

                                Working...
                                X