BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu as pune suport de telefon pe aerator. Pare destul de firav, si e posibil sa se rupa sub greutatea telefonului.
    Eu mi-am montat asa ceva:
    https://www.aliexpress.com/item/BASE...763755058.html
    L-am lipit pe head-unit, in stanga butonului <<, intre TEL si FM (parca...)
    Sta foarte bine telefonul pe el, nu exista riscul sa cada, mai ales daca husa nu e lucioasa.

    Comment


    • Originally posted by haky_h View Post
      Salut,
      Mai erau unii care se infigeau in gura de aerisire, insa iti cam optureaza intrarea aerului cand ai telefonul montat. Iar iarna iti incalzeste si mai rau telefonul, care deja se incalzeste cand e folosit continuu cu date + gps activ.
      Originally posted by huskyuk View Post
      Nu as pune suport de telefon pe aerator. Pare destul de firav, si e posibil sa se rupa sub greutatea telefonului.
      Momentan am unul care se prinde pe grila de aerisire (l-am pus īn cea centrală, īn dreapta volanului). telefonul stă perfect și nu mi-a căzut niciodată. De rupt, nici vorbă, e solid al meu. Nici nu se īncălzește sesizabil telefonul, de fapt, mie clima pe auto īmi suflă aer cald mai mult prin laterale, pe grila respectivă abia se simte. Vara e bine că-l ține rece...
      Singurul inconvenient major este că e mai greu de fixat telefonul īn suport repede/cu o singură mānă. O să pun poze după ce īmi fac timp și mă decid unde să-l pun pe cel nou.

      huskyuk Interesant suport! Dar montat īn felul ăsta nu īți acoperă ceva butoane pe acolo?
      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

      Comment


      • @benjk Suportul nu imi acopera butoane, am cate 2mm in fiecare parte pana la butoane.
        Cand pun telefonul, imi acopera cateva butoane din stanga headunit-ului, dar nu sunt esentiale. Oricum nu stau sa butonez audio cand conduc, am niste playlisturi pe stick si le las pe shuffle. Alea le pot butona si cu roata centrala sau cu comenzile de pe volan.
        Oricum, altundeva nu vad unde as putea sa-l pun.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • Aha. OK. Dacă nu deranjează e bine.

          Despre sare și vopsea. Ieri am avut temperaturi la limita īnghețului și am zis sa ma risc sa o duc la spălat ca nu mai suportam sarea pe ea. Acum, după ce le-am zis la băieți sa insiste pe la aripa interioară ca era multă gheata, m-am ales cu cāteva locuri unde vopseaua... s-a șters sau a sărit nu-mi dau seama. Cert e ca se vede tabla. Mai exact pe marginea interioară a aripii dreapta spate, pe cantul de deasupra roții. Sunt ca niște pete de 4-6 mm. Cred ca s-a exfoliat pt ca intr-un loc se vede clar cum stratul de vopsea se cojește. Menționez ca aripa aia a fost revopsita. La stānga nu am observat decāt doua puncte tot pe cant unde este aplicat și antifon (se vede alb dedesubt).

          Cred ca N-o mai spăl pana in martie...

          Sa văd cum rezolv și cu vopseaua. Pana atunci, ce sa-i fac sa nu ruginească? Momentan i-am dat cu un spray lubrifiant și anticoroziv pt bicicleta, din ăla cu teflon, asta am avut la īndemāna...
          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

          Comment


          • BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

            O sa merg marți sa verific problema de geometrie la Asko. Au zis ca nu face obiectul garanției, la km ăștia, ca poate am dat eu intr-o groapa. Acum, ma īntreb și eu, dacă mi se duceau bucsele sau telescoapele, nu se schimba pe garanție in primii 3 ani? Atunci ce mai acopera garanția la trenul de rulare? Sau nu știu eu cum "sa pun problema" la service ? (Eu nu știu sa ma cert cu ei, dar va īntreb pe voi)
            benjk
            Senior Member
            Last edited by benjk; 27-01-17, 15:20.
            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

            Comment


            • Ei spun ca poate ai dat intr-o groapa. Tu le spui ca nu ai dat in nicio groapa.

              Comment


              • Originally posted by benjk View Post
                O sa merg marți sa verific problema de geometrie la Asko. Au zis ca nu face obiectul garanției, la km ăștia, ca poate am dat eu intr-o groapa. Acum, ma īntreb și eu, dacă mi se duceau bucsele sau telescoapele, nu se schimba pe garanție in primii 3 ani? Atunci ce mai acopera garanția la trenul de rulare? Sau nu știu eu cum "sa pun problema" la service ? (Eu nu știu sa ma cert cu ei, dar va īntreb pe voi)
                Daca nu se aplica la km astia inseamna ca ti-au facut o geometrie cand ti-au vandut masina si te-au pus sa o semnezi de luat la cunostinta? De unde nu stii tu ca n-au tranti-o ei cand au dat-o jos de pe trailer?

                Comment


                • Masina se da jos de pe trailer pe rotiile ei asa cum se plimba prin fabrica, feribot sau chiar port.
                  Oricum masina a incasat ceva denivelari la iesirea din fabrica pe pista de incercare in proba de drum. Acolo chiar este supusa la un mic test mai serios, cu viteza si fara mila.
                  Sunt obligatorii aceste teste dar e obligatoriu si dealerul sa faca aceste teste. Acesta este motivul pt care se face si acea revizie la 1000 km in Romania, ca in Germania o fac inainte de livrarea spre client. Personal imi apare in foaia de service aceasta proba.
                  In Germania la fiecare revizie se face acest test de drum de minim 7 km, fapt care apare si pe factura. Macar asta stiu ca fac doarece masina chiar pleaca din service 10-15 minute inainte sa mi-o dea.
                  LE: Cine nu crede despre pista de incercare sa arunce o privire pe google maps satelit, sunt cateva masini in teste si cateva la incarcare pe trailer. Oricum ma uimeste ce lunga e pista, si moderna.
                  kawamoto
                  Senior Member
                  Last edited by kawamoto; 27-01-17, 22:38.

                  Comment


                  • Nu trebuie sa faci nici o geometrie. Spune-le sa desfaca piulita care fixeaza volanul de coloana de directie si sa centreze volanul cu rotile drepte. Aceeasi problema a avut-o si masina mea de noua. Le-am zis la o revizie, cand era in garantie, dar au uitat de ea, iar eu ma grabeam sa plec.

                    Comment


                    • Originally posted by IB View Post
                      Nu trebuie sa faci nici o geometrie. Spune-le sa desfaca piulita care fixeaza volanul de coloana de directie si sa centreze volanul cu rotile drepte. Aceeasi problema a avut-o si masina mea de noua. Le-am zis la o revizie, cand era in garantie, dar au uitat de ea, iar eu ma grabeam sa plec.
                      Și eu am avut aceeași problema cu volanul care nu stătea la poziție, și am constatat asta la primul drum īn afara orașului după ce am ridicat mașina de la Asko. La mine a fost clar geometria, și nu cred ca e o soluție buna doar centrarea volanului, trebuie verificat musai geometria.
                      @Benjik, eu zic sa le spui ca nu ai dat in nici o groapa și sa vedeți după verificarea geometriei dacă tine de de garanție sau nu.

                      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Pai īși pot da ei seama după verificare dacă a fost groapa sau nu?
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • Da, verifica jantele si anvelopele. Daca ai luat o groapa mare, se deformeaza anvelopa, face "galma", poti sa indoi janta, s-o zgarii...

                          Comment


                          • Am făcut geometria, era un pic dereglata. O sa dau detalii cānd am timp. E posibil sa fie și de la schimbarea jantelor. Volanul nu e nici acum perfect drept dar nu ma mai preocup. Sper sa nu o fi făcut degeaba și după ce pun rotile de iarna sa se strāmbe invers. O sa pun și poze cu suportul de telefon. Īmi trebuie alt aparat de fotografiat ca sa vedeți cum sta. Momentan nu am timp liber suficient.
                            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • Știe cineva de ce nu ma mai pot Loga pe forum in tapatalk?
                              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                              Comment


                              • De-asta: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post571959
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X