BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma bucur ca VSA-ul nu e opțional! L-am simțit azi intr-un sens giratoriu. Fără el sigur ieșeam in decorul alb (am pățit-o cu Polo intr-o iarna demult. S-a lăsat cu spoiler crăpat și cred ca și far+semnalizare). Deci, e bun!
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

    Comment


    • Intrebare. De ce ii spune VSA si nu ESP? E vreo diferenta si nu stiu eu?

      Comment


      • VSA = Vehicle Stability Assist
        ESP = Electronic Stability Program
        ESC = Electronic Stability Control
        DSC = Dynamic Stability Control
        etc...
        Fiecare producator isi boteaza sistemul de stabilitate dupa gust... Toate fac acelasi lucru: tin masina pe traiectorie in caz de derapaj, subvirare, supravirare...

        Comment


        • Complementar sistemului de mai sus este cel al controlului tractiunii. Ele de obicei functioneaza in tandem, impreuna cu ABS-ul (ala stim toti ce e...)
          TCS - Traction Control System
          DTC - Dynamic Traction Control
          ASR - Antriebsschlupfregelung adica Engine Slippage Regulation
          TMS - Traction Monitoring System
          La fel, aceeasi Marie, cu alta palarie. E sistemul care iti reduce puterea la roata in cazul in care pierzi aderenta.

          Comment


          • VSA, sau ESP sau cum vrei tu sa-i spui este OBLIGATORIU, impreuna cu sistemul de monitorizare a presiunii in pneuri, pe ORICE masina EURO6 sau mai sus.
            Masina nu se incadreaza la aceasta norma, chiar daca respecta limita de noxe, daca nu are aceste sisteme. Deci, de aia nu e optional.

            Comment


            • BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

              Ieri am constatat ceva. Inspirat de @maruta am început sa folosesc RoadTrip, o aplicație pentru gestionarea cheltuielilor cu mașina. Introduc de fiecare data când fac plinul datele operațiunii și aplicația calculează consumul și oferă statistici interesante. Dar, gândindu-ma eu sa o verific, constat ca împărțind cantitatea de benzina consumată la nr de km efectuați, am un rezultat diferit. Mai folosește cineva aplicatia asta? (iOS) Nu prea înțeleg ce calcule face...



              Ca fapt divers, azi m-au sunat de la Rompetrol sa ma anunțe ca am câștigat un plin de combustibil (300 lei). Nice

              Update: M-am prins care era greșeala. Trebuia sa scad primul plin, acela nu se ia in calcul la media consumului. Logic
              Mie acum iarna îmi ia cam cu 0,5-1l /100km mai mult. Sunt mulțumit.
              benjk
              Senior Member
              Last edited by benjk; 19-01-17, 03:36.
              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

              Comment


              • Poti incerca si Car Manager, eu o folosesc de mai multi ani, cu ambele masini si sunt foarte multumit.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • OK. Mersi
                  '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                  Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                  Comment


                  • Salut,

                    Eu am instalat Car Expenses si mi se pare foarte bun! E simplu, eficient si destul de precis!

                    Comment


                    • Cam toate fac același lucru. Depinde de gusturi. Mie îmi place și ca pot înregistra deconturi pentru kilometri. Are o opțiune sa introduci cheltuieli cu minus.
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • Deci, am luat husa pt parbriz. Asta:
                        https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B01...wOL&ref=plSrch

                        Sunt puțin nemulțumit ca nu ajunge pana sub parbriz, acesta fiind neobișnuit de mare, așa ca magneții de jos stau puțin sub stergatoare. E ok și așa. Sper sa nu mi-o fure

                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • Oooo, dar e... furabilă bine. :-))

                          Uite şi la mine: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post567260
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • Mda, așa e.
                            Am văzut-o pe a ta. Se potrivește la fix
                            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • Am mai luat asta:


                              E un suport magnetic de telefon, se lipește pe bord. Era un coleg pe forum care întreba acum ceva timp.
                              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                              Comment


                              • Salut,
                                Ar fi util daca poti pune o poza si cu el "instalat/lipit".
                                Si eu sunt in cautare de cea mai buna varianta pentru un suport de telefon, pentru a putea folosi usor: waze/zonga/gmaps/etc.
                                M-as fi cam ferit de lipit pe bord suporti Insa poate sta si arata bine
                                Mai erau unii care se infigeau in gura de aerisire, insa iti cam optureaza intrarea aerului cand ai telefonul montat. Iar iarna iti incalzeste si mai rau telefonul, care deja se incalzeste cand e folosit continuu cu date + gps activ.

                                Comment

                                Working...
                                X