FK2: '15 Honda Civic 5d 1.8 i-VTEC Elegance White Edition , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Setati temperatura mai mare. Majoritatea seteaza clima cu o diferenta de temperatura prea mare. Sanatos pt organism e diferenta de 7 grade. Daca setati de ex clima pe 22 de grade cand afara sunt 27 ( nu uitati ca in masina pot fi si 50-60 daca a stat in soare) o sa vedeti ca clima dupa ce a atins aceasta valoare va incepe si va baga si pe la picioare si va reduce turatia ventilatiei. Trebuie doar rabdare dar de multe ori nici eu nu o am.
    Deci avem climatizare automata dar o folosim precum una manuala cu afisaj electronic.

    Comment


    • #62
      salut, de unde pot da comanda de clipsurile din plastic, care prinde plasticul de sub capota .?

      Comment


      • #63
        a, si inca o chestie, "greierasul" din bord, de la display a devenit constant, si la mers pe drum drept fara sa iau vre-o groapa, la revizia din septembrie o sa rog sa ma scape de el, din ce vad, necesita operatiunea "bordul jos"...asta e, e in garantie asa ca i don`t care...

        Comment


        • #64
          iar apropo de climatizare, mi-am dat seama care este problema, nu are guri de ventilatie si pe tunel, ca sa ajunga aerul si in spate...si atunci...baga tare din fata sa ajunga si in spate ...

          Comment


          • #65
            dupa 12.000 km, pot sa spun ca sunt multumit de alegere , nu stiu cum reusiti sa scoateti consumuri de diesel, eu sub 6.8 n-am scos...Bucuresti - Lugoj noaptea de la 22:00 la 04:00, nu mi-a disparut greierasul din bord de la computer...dar in septembrie cand fac revizia le spun sa baieti sa rezolve problema...in rest...apa, paie si bataie cum e vorba

            Comment


            • #66
              La 6.8 inseamna ca folosesti masina asa cum a fost gandita ea sa functioneze Si eu scot tot consumul ala in exterior la un stil de condus normal.

              Comment


              • #67
                da...imi pare rau ca nu mi-am resetat consumul cand am facut un drum de Lugoj - Soceni - Resita - Anina - Oravita...... pana la Resita a mers si a 4 a, dupa Resita pana la Oravita...rar a vazut 4, a 2 a si a 3 a, daca vreodata aveti drum pe acolo va recomand sa faceti traseul ... pe langa faptul ca i s-a facut rau sotiei...trebuie sa recunosc ca si mie mi s-a facut rau dupa traseu ))))

                Comment


                • #68
                  update la 17.500 km, toate bune, in 14 septembrie sunt programat la prima revizie...avand in vedere ca plec in CO o sa intru in revizie pe la 20.000km, adica cum mi s-a si specificat 1 an sau 20k km , urmeaza sa scapam si de greieras...intre timp a inceput si sotia sa o conduca...a scos consum de 5.8 ...dar a condus numai 200km, am facut eu dupa 500km si am reglat consumul ,

                  ah...nu stiu voi cum de unde si cu ce alimentati...la mine nu a vazut decat premium 99 de la Petrom, rar super 100 de la OMV, cred ca a vazut doar 2-3 plinuri de 95 de cand o am...nu e diferenta intre S100 si 95...nu la calutii ei...dar eu prefer S100...

                  Comment


                  • #69
                    Iti recomand sa faci schimbul de ulei inainte. Daca ai fi avut activ in bord interval revizie ti-ai fi dat seama ca ai depasit de mult nr de km.

                    Comment


                    • #70
                      si de ce n-ar fi activ? producatorul asa recomanda...sunt curios cum arata uleilul si revin cu recenzii...uzura e data si de tipul de combustibil din cauza arderii pe care o produce...eu zic ca 20k km la alimentare exclusiv S100 e ok, dupa parerea mea dupa 100k km poti reduce la 15k km revizia...acuma fiecare face cum stie...banuiesc ca se aprindea ceva prin bord...nici macar n-am verificat joja

                      Comment


                      • #71
                        Ce treaba are benzina cu uleiul? Crezi ca o benzina buna prelungeste viata uleiului? Producatorul recomanda printr-un "rand" intr-o carte anumite intervale pentru schimb, dar nu va sti niciodata regimul in care este folosita masina. Eu personal raportandu-ma la drumurile pe care le fac prin oras - masina insa merge preponderent afara (stau foarte aproape de birou deci am cel putin 2 drumuri scurte zilnic indiferent ca-i vara sau iarna) fac reviziile la aproximativ 12-13k km. Drept dovada in 100k am reusit sa fac fix 8 schimburi. Ultima la 101.000 km. Pentru drumurile si aerul nostru mai degraba inclin spre o revizie sub 15k. Arunca o privire pe filtrul de aer si de polen si s-ar putea sa te convingi, la ulei nu vei observa diferenta intre 15k si 20k cu ochiul liber.

                        Comment


                        • #72
                          La masinile astea majoritatea schimba uleiul la 10000km si tu vrei sa-l schimbi la 20000km? Atunci de ce mai bagi benzina scumpa daca nu tii la interne?
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #73
                            Yap, ai ceva in scris de la Honda cu interval 20.000km? Poate nu suntem noi la curent. Vezi ca in carte 20k se refera la regim normal sau conditii normale.
                            Website Boutique Oils

                            Comment


                            • #74
                              Masiniile comercializate in Romania nu au activat interval revizii. E simplu, consulta meniul si vezi cate zile sau cati km mai ai pana la urmatoarea revizie.
                              Din experienta unui coleg de pe forum ce a luat masina din Germania dar locuieste in Timisoara stiu ca la 11.000 km a primit deja atentionare schimb ulei. Deci ma mir sa ajungi pana la 17.000 km fara sa fi atentionat.
                              Deci normal pt traficul din Romania un schimb de ulei in intervalul 12-14.000 km.
                              PS: Ce este dubios ca in cartea mea in germana este specificat ca in in tarile cu conditii de drum grele si fara atentionare activ in bord schimbul de ulei se face la 10.000 km. Ultima oara stiam ca Romania face parte dintre aceste tari. Sau Honda Romania nu recunoaste asta?

                              Comment


                              • #75
                                Honda Romania traieste intr-o Romanie mai buna. Si pe mine la Accord, cu interval activ, ma atentiona tot in jur a 10k.

                                Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X