FK2: '15 Honda Civic 5d 1.8 i-VTEC Elegance White Edition , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Pierdeti putin din esenta, deoarece va ganditi doar la ambuteiaje. Normal ca se regasesc si in afara si normal ca depinde foarte mult si unde locuiesti si unde lucrezi (a.k.a. ce traseu ai catre munca).

    Lasand la o parte autostrazile (unde RO se chinuie sa tina pasul si cand le socotesti pe alea de pe hartie), regimul de trafic pe "nationale" difera de la cer la pamant (desi probabil mai bine spus ar fi stilul de condus in general).
    Nu se conduce la "aspiratie", nu se fac n`spe mii de depasiri si nu iti sufla toti "sumaharii de Valeni" in ceafa ca tu nu te-ai infipt in pedala la primul semn de "liber colegu`". Eu cand ziceam ca scosesem sub 7% cu masina (CU2), nu ma credea lumea... asta in conditiile in care nu am mers "batraneste".... ci doar normal.

    Totul la gramada, stil general diferit de condus, conditiile de drum diferite.... se ajunge la ce spunea mai sus @kawamoto.
    Si eu la randul meu pe CU2, cu intervalul activ, am observat diferentele pentru revizie, in functie de stilul de condus si condiitile de exploatare (perioadele cand am folosit masina mai mult la concedii vs perioadele cand am folosit-o si pentru mersul la job, fara a 2a masina si cand vedea destul de multa alergatura pe "country roads").
    Dozer
    Senior Member
    Last edited by Dozer; 15-09-16, 22:33.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • #92
      Da imi explicati voi ce dracu fac eu in Timisoara la 3-4 dimineata de trebuie sa stau la fiecare semafor la rosu desi sunt singurul in trafic.
      Este adevarat ca avem si in Germania ambuteiaje dar sunt conditiile de mers, sa zicem normal mult mai dese datorate in special calatoriilor zilnice mai lungi.
      Am mai dat exemplu si inainte, in Germania e normal sa locuiesti la 100-250 km de serviciu doar pe motiv ca chiria e mai ieftina sau ca efectiv nu gasesti chirie in zona respectiva. Nu faceti calcule ca le faceti de pomana, doarece o parte din acesti banii ii capeti de la stat inapoi la recalcularea impozitului tras din salar. In asemenea conditii de trafic ai sanse mai mari sa faci km in conditiile ideale pt motor.
      PS: Avem si aici praf, avand in vedere in ce expansiune imobiliara se afla Germania. Nu mai e, ce a fost candva.

      Comment


      • #93
        Intram in altele acum. Se construiește in Germania. Asta cu siguranță. Dar important e cum se construiește. In Germania nu ti iese camionul cu roțile pline de pamant din santier.
        E clar ca in RO filtrele trebuie schimbate mai des. Filtrul de benzina si el ar fi de schimbat din cauza calitatii mai slabe fata de benzina din vest. La ulei chiar nu vad unde e efortul pentru motor in mersul la ralanti si plecatul normal de pe loc. Dar asta e doar parerea mea.

        Comment


        • #94
          Inainte sa faceti o comparatie cu drumurile din Germania (auzi... Germania ), scoateti miile de cataroaie din radiator si din toate ungherele masinii, indepartati kilele de bitum de pe roti, scoateti cuiele din pneuri, fugiti de cenusa lasata de incendiile miristilor provocate de agricultori, fugiti de praful si noroiul lasat de tractoare, combine si alte magaoi, ocoliti turmele de vaci si oi, feriti-va de gunoaiele aruncate de marlanii din trafic si nu numai, feriti-va de dobitocii care accelereaza atunci cand ii depasiti, aveti grija de copiii lasati nesupravegheati de parintii iresponsabili sau chiar aruncati de cei din urma pe sosea pentru a face rost de bani, faceti slalom printre tonele de insecte, caini, pisici, carute, TIR-uri, toate laolalta, ocoliti gropile, asigurati-va urcari si coborari line (de) pe milioanele de denivelari ale drumurilor romanesti... va mai ganditi voi si la alte chestii care va supun masinile la un chin de negasit pe alte meleaguri vestice decat cele romanesti, trageti linie si vedeti daca diferenta inseamna "conditii grele" de drum.

          Comment


          • #95
            a mea sta parcata de luni pana vineri, mai vede in weekend cate un drum prin bucuresti, in rest bucuresti - Ploiesti, Bucuresti - iesiri, Bucuresti - concediu, Bucuresti - Lugoj...iar calitatea benzinei fata de vest este foarte apropiata, insesizabila, garantat...mor cand aud, 'domne am alimentat in Germania si rupea masina...' in primul rand pt a face o comparatie trebuie sa ai o masina de 250+ cp ca sa simti vreo diferenta...si o simti doar daca alimentezi 100+ octan, la 95 nu simti absolut nimic...vreau dovezi clare si concrete, buletine de analiza ca benzina de afara e mai buna ca asta din tara

            Comment


            • #96
              Subscriu, n-am sesizat nici o diferenta intre benzina OMV din Austria si cea Lukoil (ambele cu CO 98) din Romania.
              De asemenea, n-am observat absolut nici o diferenta in comportamentul masinii cu 95 fata de 98, indiferent de benzinarie. Dupa cateva teste, am ajuns la concluzia ca diferenta de pret intre 98 si 95 pentru compresia motorului astuia nu se justifica, asa ca in ultima vreme am bagat doar 95.
              La fel si la Opelul Astra din dotare, Z16XE. Masina de 12 ani, in ultimii 3-4 a vazut doar Lukoil 95 si merge ca nou.

              Comment


              • #97
                Se simte diferenta la consum. Si asta o confirma km facuti cu 5 masini diferite in 6 ani in aproximativ 200.000 km. De exemplu cand vin din RO trebuie sa treaca cel putin 2 plinuri de benzina sa revin la aceleasi performante ca si inainte. Viteza finala este afectata de acest lucru.
                In schimb la moto se simte o mai mare diferenta de putere mai ales pe carburatie. Bine aici la domeniul moto e diferenta si intre benzinariile din RO. Cand ai motorul intre picioare si nu ai nici tampoane de amortizare intre motor si cadru se simte cand alimentezi cu benzina proasta.

                Comment


                • #98
                  eu pot garanta pt benzina de la OMV Petrom

                  Comment


                  • #99
                    Banuiesc ca lucrezi la ei...
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • Paradoxal stiam pe cineva care lucra la LukOil si nu garanta deloc pentru ei, dimpotriva
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • lucrez in rafinarie... programez productia...implicit retetele , si am colegi cu care le agreez si ei le si fac fizic,

                        Comment


                        • OK, dar nu garanta asa tare pentru benzina, pentru ca stiu niste statii OMV si Petrom care vand o benzina jalnica.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • OMV sau Petrom? Caci teoretic, ar trebui sa vanda benzine diferite avand in vedere preturile diferite dintre cele doua "retele".

                            Comment


                            • intr-adevar apar unele probleme pe lantul de distributie dar se sesizeaza imediat si se remediaza

                              Comment


                              • diferentele de pret apar din aditivii folositi in statii, baza e aceeasi

                                Comment

                                Working...
                                X