ZAGADO26: '09 Honda Accord Sedan 2.4 A/T, Executive, Crystal Black Pearl (CU2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conform fisei tehnice are 65 litri modelul european.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Ma indoiesc ca rezervoarele sunt fizic diferite intre US si EU, masina e aproape identica in rest.
      ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
      Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
      Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
      Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

      Comment


      • Păi nu īnțeleg de ce ar zice că are 65 litri. Īn fond, un rezervor mai mare ar trebui să fie un avantaj.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • US - 1 galon = UE - 3,78 litri

          Comment


          • Originally posted by KMR View Post
            Păi nu īnțeleg de ce ar zice că are 65 litri. Īn fond, un rezervor mai mare ar trebui să fie un avantaj.
            Pai nu stiu, dar avand in vedere ca in mod curent pun benzina cand fac plinul si am becul aprins 63-65 de litri (fara sa inghesui), inclin sa cred varianta US.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • Originally posted by strumfuadi View Post
              "Intra" mai mult decat e capacitatea rezervorului, pentru ca daca pui pana in buza mai e traseul de conducte pe care mai intra 2-3 litri, cred.
              Ca sa arunc putin lucrurile in aer: din experienta alimentarii din benzinariile fratilor de peste Prut, am invatat ca daca masina este asezata corespunzator (masina este ridicata doar pe una din rotile spate pe un postament de lemn - roata din dreptul rezervorului), pe traseul de conducte intra 10-15 sau chiar 20 de litri de carburant in plus. Treaba e verificata.

              Comment


              • Vtin, vreau sa'ti dau un PM dar ai inboxul full, da'mi te rog un PM cand poti. Tnx!
                sigpic

                HONDA - THE POWER OF DREAMS
                Honda Civic Type-R FN2

                Comment


                • Originally posted by vtin View Post
                  Ca sa arunc putin lucrurile in aer: din experienta alimentarii din benzinariile fratilor de peste Prut, am invatat ca daca masina este asezata corespunzator (masina este ridicata doar pe una din rotile spate pe un postament de lemn - roata din dreptul rezervorului), pe traseul de conducte intra 10-15 sau chiar 20 de litri de carburant in plus. Treaba e verificata.
                  Vtin, imi cer scuze, asa ceva nu e posibil. Chiar presupunind ca tubulatura are 100 mm in diametru, ar trebui sa fie lunga de 25 de metri (daca transformarile mele sint corecte) pentru a avea capacitate de 20 de litri.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • Nu cred că e vorba doar de tubulatură, cred că e vorba de faptul că poți umple perfect rezervorul, fără să rămānă aer .
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • Da, foarte posibil ca asa sa fie. Rezervorul mult mai mare decit putem sa bagam in el (ma-ntreb de ce. Securitate?).
                      Totusi, asta ar insemna o usoara problema: daca tubulatura+rezervor sint atit de etanse (chiar sint) daca-l umpli in felul asta nu ar rezulta o presiune negativa in rezervor crescatoare pe masura golirii lui? La alimentare "normala" asta e depasita de puterea pompei de benzina dar la o alimentare "cu virf" nu munceste pompa aia prea mult?
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • Rezare schimbă stația de unde alimentezi. La mine pun mereu pānă la plin, după ce se aprinde becul dar intra doar 55 litri, maxim.
                        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                        Comment


                        • Cred ca imposibilitatea umplerii rezervorului e data de considerente de securitate. Un rezevor plin in caz de soc se sparge mai repede decat unul care are posibilitatea "turtirii" datorita spatiului liber pe care il are absorbind astfel socul. Daca nu ma insel si pe calea ferata vagoanele cisterna (care oricum sun impartite in mai multe compartimente, parca 3) nu sunt umplute la maxim din aceleasi considerente.
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • Idem si la mine... am pus mereu undeva intre 55-60L.

                            In schimb ma bucur ca nu este doar in capul meu faptul ca dupa jumatea indicatorului km scad mai rapid.

                            Cati litri exact are 'rezerva' imi pare irelevant(intotdeauna mi s-a parut impropriu aceasta denumire, deoarece rezerva implica ceva suplimentar la ceea ce ai deja).. deoarece pana la urma eu ma uit la ce "range" imi arata mie pe bord. Daca imi arata ca mai fac sa zicem 50km... apai imi "asum riscul" sa-l cred pe cuvant... si nu o sa ma apuc sa fac eu calcule... rezerva x... y% consum... deci mai fac in realitate z km.

                            Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • Originally posted by zagado26 View Post
                              @dozer - la accord oricum e ciudat pentru ca avand rezervorul plin merg destul de mult pana incepe sa coboare acul iar cand e pe rosu kilometrii ramasi scad mult mai repede decat distanta efectiv parcursa. .... Oricum cand se aprinde becul la mine arata un range de 75 km.
                              Confirm intru totul acest "comportament" si in cazul meu la CL7. Cat despre capacitatea rezervorului, cred ca n-am reusit sa pun mai mult de vreo 60L, chiar si atunci cand am avut range pe CB 10 km.
                              BlackMagic
                              Senior Member
                              Last edited by BlackMagic; 14-10-14, 23:57.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Da, pot confirma, la vagoanele de cale ferata si la camioane cisternele se umplu la mai putin de 100%, 80% sau ceva peste in functie de ce combustibil se transporta, se tine cont de dilatare si aprope sigur exista considerente de securitate. Se pune uneori o "perna de gaz" deasupra dar nu e cazul la noi.
                                Ma alatur opiniei lui Dozer, nu prea inteleg ce-i cu rezerva aia. (Mi s-a aprins o singura data becul ala si nu mai vreau, eu imi tin rezervorul pe plin, m-am calatorit si am ajuns acasa? Inainte sa parchez il umplu). Dar cred ca are un rost ea, rezerva (poate prevenirea dezamorsarii pompei de benzina?) doar ca nu-l cunosc eu.
                                Va aduceti aminte ce-a facut J. Clarkson pe tema asta cu un Audi A8 (parca V8)?
                                Io si Ea
                                Senior Member
                                Last edited by Io si Ea; 14-10-14, 23:34.
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X