TM-20-FOX: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC M/T Executive, Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TM-20-FOX: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC M/T Executive, Black Pearl

    Salutari , cu mandrie in suflet postez pentru a doua oara pe acest site la rubrica "noi achizitii" , de aceasta data pentru masina din subiect .
    Initial am vazut masina in octombrie 2013 , si dupa cateva sfatuiri cu familia ....am decis sa mai aman acest pas , ulterior (in decembrie) mi s-a facut o alta oferta de pret , pe care sincer nu am putut sa o refuz , astfel ca din decembrie pe langa nevasta mai am si 2 Honde in familie .

    Nu stiu cum sa ma exprin in cuvinte ca sa ma intelegeti ....este ceea ce cautam la o masina , si aici vorbesc de: putere / siguranta / confort / design si cred ca pot sa mai continui , dar sunt sigur ca a-ti inteles .
    Pe scurt este varianta Executive , si am sa incerc sa va insir cele mai importante dotari , e posibil sa mai uit din ele )) dar sunt multe :

    -201 CP

    -piele
    -scaune electrice /incalzite/ cu memorie
    -navi
    -camera mers inapoi
    -senzori de parcare fata/spate
    -senzori lumina/ ploaie
    -xenon adaptiv (care nu se adapteaza momentan , dar sper sa fie doar un senzor )
    -comenzi vocale (pt tooot)
    -trapa electrica
    -bluetooth
    -magazie cd
    -tempomat (cu functie de pastrat distanta fata de masina din fata) ACC , CMBS şi LKAS : Sistemul Adaptive Cruise Control, prin utilizarea unui radar montat pe grila frontală, frânează automat vehiculul dacă sesizează că vehiculul din faţă decelerează şi va creşte viteza, până la limita prestabilită prin butoanele de pe volan, dacă drumul este liber. ACC monitorizează în permanenţă distanţa până la vehiculul din faţă şi poate aplica până la o pătrime din forţa maximă de frânare. Dacă este nevoie de o frânare mai puternică, sistemul oferă un avertisment vizual şi sonor. Sistemul ACC se poate activa la o viteză cuprinsă între 30 şi 180 km/h
    -lane assist (pastreaza masina pe banda de mers virand singura daca este cazul) ACC, CMBS şi LKAS : Sistemul LKAS (Lane Keeping Assist System) menţine banda de circulaţie prin detectarea liniilor ce delimitează benzile folosind o cameră montată deasupra parbrizului. Când sistemul este activat, acesta detectează ieşirea nesemnalizată de pe banda de mers şi automat corectează direcţia, semnalând totodată şi printr-un avertisment vizual şi sonor. Sistemul aplică până la 80% din forţa necesară manevrării volanului, în timp ce şoferului i se oferă restul de 20%. Însă, aşa cum o spune şi numele, sistemul a fost creat să asiste şoferul, nu să-i înlocuiască acţiunile.

    -Sistemul Collision Mitigation Braking System (CMBS - sistem de prevenire şi frânare în caz de coliziuni) intră în acţiune atunci când şoferul pare a fi în pericol. Pe tabloul de bord se vor afişa avertizări audio şi vizuale ce vor semnala pericolele, iar viteza va fi redusă pentru a evita impactul.
    Acesta acţionează în trei etape:
    1. Avertizare: un avertizor sonor şi cuvântul „BREAK” vor fi afişate pe displayul multi-information dacă distanţa faţă de vehiculul din faţă scade sub nivelul prestabilit.
    2. Precauţie: sistemul CMBS aplică frânele şi retractează centura de siguranţă a şoferului dacă distanţa dintre vehicule continuă să scadă. Avertizorul şi martorii de avertizare sunt activi în continuare.
    3. Acţiune: dacă impactul nu poate fi evitat, sistemul de pretensionare va fi activat pentru a oferi siguranţă maximă şoferului şi pasagerului anterior înainte de a aplica frânele pentru a reduce viteza de impact.
    http://www.informatiiauto.ro/drive-t...e-sid4500.html (asa de info)
    -climatronic

    Ce nu stiu sigur este daca are asistenta la faza lunga ...dar probabil voi incerca (cu riscul sa=mi iau ceva carne...)
    Pana acum am facut aprox 4000 km foarte "frumosi ", chiar daca au fost facut pe meleagurile noastre ....
    Urmeaza in primavara sa o incalt cu jante noi (cred 19'), si o prelungire bara fata (de la Accord Type-R)

    Cam atat ...nu stiu ce sa mai zic (nu ca nu a-si avea ) ...
    Primele ei poze :
    Attached Files
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 27-01-14, 10:37.

  • #2
    Felicitari pentru achizitie ! Masina pare foarte bine intretinuta .

    O mica observatie totusi , cred ca sunt prea mari jantele pe 19" , nici nu cred ca sunt trecute in carte ,...
    Alt dezavantaj ar fi uzura prematura a articulatiilor , mai ales pe drumurile noastre.. Dar tu stii mai bine
    '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

    Comment


    • #3
      BREAK? Poate BRAKE.

      Comment


      • #4
        Felicitări și sa o conduci fericit!

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea!

          Cati km are si (eventual pe privat - PM) la ce pret ai luat-o?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Felicitari si sa va intelegeti minunat impreuna!
            Daca vrei sa vezi ce se poate scoate din motorul asta cu un simplu reflash, contacteaza-l pe dinoc.
            _________________________
            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

            Comment


            • #7
              Cu regret iti spun ca n-ai nici faruri adaptive si nici asistent de faza lunga la modelul asta

              In rest, o masina superba, s-o stapanesti sanatos!
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #8
                Va multumesc pt urari
                Balauru : stiu ca sunt cam mari , dar de la 17 la 18 nu e diferenta asa mare , mai ales ca este o masina pt concediii / drumuri lungi....

                Catalin : nu stiu daca poate dar daca ma chinui pot sa port o conversatie cu ea (cu ghilimelele de rigoare)

                Ticker : pai pretul nu pot sa il zic , daca PRIN ABSURD peste 2 ani vrei sa o cumperi de la mine , cum mai negociez eu cu tine :P ? ))

                Dragostan : de asistenta la faza lunga nu comentez pt ca nu stiu inca ... dar daca nu am adaptive , nu ar trebui sa gasesc buton de reglaj ? (si nu e ca l-am cautat )

                Comment


                • #9
                  Faruri adaptive înseamnă cu totul altceva decât faruri cu reglare automată pe înălțime.
                  Pe acel display nu va scrie nici măcar BRAKE, apare o pictogramă cu o mașină și semnul exclamării.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by TM-20-FOX View Post
                    Dragostan : de asistenta la faza lunga nu comentez pt ca nu stiu inca ... dar daca nu am adaptive , nu ar trebui sa gasesc buton de reglaj ? (si nu e ca l-am cautat )
                    Nu are adaptive si nici asistenta la faza lunga. Da' e ok si asa
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • #11
                      Frumoasa masina. Sa te bucuri de.. ele
                      No signature

                      Comment


                      • #12
                        Ahaaa... vrei sa faci profit pe spatele meu )

                        Sincer eram curios cat e, dar prefer un CL9 cu M/T (atat ca pret cat si din alte considerente).
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Ai faruri reglabile automat pe inaltime, asta e altceva
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by TM-20-FOX View Post
                            dar daca nu am adaptive , nu ar trebui sa gasesc buton de reglaj ? (si nu e ca l-am cautat )
                            In primul rand felicitari pentru achizitie. Sa te poarte sanatos cati km iti pofteste inima .

                            Nu ai buton de reglaj pentru ca ai xenon. La masinile cu xenon OEM, reglarea pe inaltime se face automat. Dar, reglarea pe inaltime automata nu este tot una cu farurile adaptive.
                            Cat despre "asistenta la faza lunga", din pacate lipseste si ea, fiind doar pe modelul cu facelift(care in plus mai are si bi-xenon).
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • #15
                              Si faruri adaptive.

                              Comment

                              Working...
                              X