SKAKIUR: '08 Honda Accord 2.0 SSE, Dark Mocha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu dupa 5 ani m-am saturat se gresat si am schimbat cilindru cu unul jakkoparts la 280 de lei si n-are nici un sughit in ultimii 35k km.
    _________________________
    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

    Comment


    • Unde l-ai gasit?

      Sent from my WM8 using Tapatalk
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • Printr-un prieten care se ocupa cu piese, piesa a fost adusa din Germania in 5 zile. Daca te intereseaza da-mi un pm cu vin-ul.
        _________________________
        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

        Comment


        • Multumesc. Acum nu e necesar sa o schimb, dar te stresez in caz ca va fi nevoie. Daca nu e deranj, evident.

          Sent from my WM8 using Tapatalk
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • @merluciu
            nice, cred ca in vara am sa fac si eu mutarea.
            te stresez atunci cu intrebari.

            @wagner
            la asko am fost si eu si tot angrenajul a fost curatat, dar sughitul a aparut si nu as fi dorit sa bat un drum pana acolo doar sa imi greseze repede pedala.

            Comment


            • Solutia a fost data, o stie multa lume, chiar si cei de la reprezentanta, insa e mai simplu sa te duci la ei de 10 ori sa incaseze de 10 ori banii, decat sa cumpere acea prostie de solutie care costa foarte putin si cu care rezolvi 30 de masini. Ca nu-i d-aia "oficiala".
              Mie imi pare rau ca nu mai stiu despre ce vaselina e vorba, dar ti-am dat contactul pe pm.
              Nu trebuie sa schimbi nimic, de-acum 2-3 ani cand mi s-a dat cu pasta aia la cilindru in 3 minute, m-a tinut pana acum si inca nu scartaie nimic. Si am bine peste 200.000km.
              Cand afli care e, da-o pe forum s-o stie toata lumea sa nu se mai chinuie. Cu un tub d-ala cred ca-ti ajunge pentru tot parcul auto de la o reprezentanta.
              I come in peace...
              Civic 2.2 ES - Milano Red
              EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

              Comment


              • si eu sunt interesat exact ce vaselina e.
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • Nu-i asta: http://www.amazon.com/Honda-Genuine-.../dp/B00BFDFYKW ?
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • Am dat eu cu unsoare Honda si tot a scartait la 2-3 saptamani, si cu altele. Colegoul Vicious m-a ajutat de mai multe ori cu o unsoare care la el a dat rezultate bune, nu mai stiu exact cum se numeste. Si tot nu i-a murit obiceiul, prin urmare am schimbat piesa cu un aftermarket care e foarte buna.
                    _________________________
                    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                    Comment


                    • Originally posted by octi_b View Post
                      Nu. Intreaba-l pe Vicious, el are vaselina respectiva.
                      Probabil la merluciu uzura a fost mai puternica. Si la mine scartaia in draci si simteam ca opune rezistenta. Dupa ungere n-am mai avut problema asta.
                      I come in peace...
                      Civic 2.2 ES - Milano Red
                      EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                      Comment


                      • Originally posted by Wagner View Post
                        Legat de minunatul scart al pedalei de ambreiaj, mie mi-au curatat tot ansamblul si l-au gresat cu o vaselina de la Berner, cu ceva ceramic in ea. Pana acum nu am avut probleme, am parcurs mai mult de 6000 km, in aprox 1 an. Curatarea conteaza destul de mult, eu aveam in zona respectiva vreo 5 feluri de unsoare, de diverse tipuri. Strict subiectiv, mergi la Asko, acolo am fost eu. Bafta!(indiferent de alegere)
                        Confirm ca este vaselina Berner, exact d'asta au folosit la pedala de ambreiaj de la masina mea, la care a aparut scartaitul in primii 5000km. Apoi nu a mai scartait vreun an, dupa care a inceput sa scartaie iar cand era umezeala mare si intrun final am schimbat pe garantie pedala si de atunci nu a mai facut. Dar daca ii mai trece prin cap sa scartaie stiu cu ce sa'i dau. Daca o apuca scartaiala din an in an merita tratamentul asta.

                        LE: Din cate am retinut parca asta era vaselina.
                        sigpic

                        HONDA - THE POWER OF DREAMS
                        Honda Civic Type-R FN2

                        Comment


                        • inseamna ca asta e buna :
                          http://www.ebay.it/itm/GRASSO-AL-RAM...item35d0b5320b
                          Bun asa... O am si o folosesc la pastile/discuri... O sa o incerc sperand in bine caci am cam 1 luna de cand a inceput si a mea sa-si faca de cap...mai ales 'in tensiune" si am unso si cu mama vaselinei...
                          Thanks
                          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                          Comment


                          • E buna si pasta, dar nu prea o poti aplica acolo. Varianta Spray e muuult mai convenabila, mai ales ca si pentru a aplica spray te contorsionezi pe acolo ca un yoghin...
                            sigpic

                            HONDA - THE POWER OF DREAMS
                            Honda Civic Type-R FN2

                            Comment


                            • La CRV am avut scaratit la abreiaj. In prima faza am vrut sa schimb numai pompa ( http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post452169), dar daca tot eram "acolo" au desfacut tot si au controlat disc ambreiaj...era la nituri si l-am schimbat. Toata treaba cu schimbatul s-a intamplat la 60.000 km, dar scartaitul la actionare pedala ambreiaj a inceput pe la 50 de mii..si l-am tot gresat timp de 1 an de zile...disparea si apoi in 1-2 mii km aparea din nou.La vremea respectiva mecanicii de la ASKO mi-au spus ca nu pot face un gresaj asa cum trebuie decat daca dau pompa jos, nu au acces usor la ea. Eu fac in medie 10 mii de km pe an...acum am 85 de mii si e ok. Nu stiu daca piesele de la Accord sunt la fel ca la CRV'06. Dupa experienta asta ma gandesc ca totusi si uzura ambreiaj ar putea sa genereze aceste scaratit....nu stiu zic si eu. Cu piesele am scapat ieftin in 2012..pompa a fost 550 ron iar abreiaj complect (placa + disc+ rulment) vreo 1200 ron. Manopera m-a dat pe spate..900 parca. Puteam sa o fac in alta parte, mai ieftin, dar nu toti stiu HONDA si cand mecanicul non Honda mi-a zis "vedem ne descurcam"....ASKO a castigat "licitatia".....
                              Piesele le-am luat de la UNIX dar nu direct prin alta firma. UNIX le aduce din Ungaria iar piesele mele au fost exact "de origine"....asa mi-au spus de la ASKO.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • Din pacate nu am avut inspiratia pe moment sa fac o poza tubului respectiv.

                                Fara a-l contrazice pe strumfuadi, am dat o cautare rapida si am gasit asta.

                                Cu riscul de a ma repeta, curatarea zonei respective e importanta. In cazul meu s-a facut cu spray de curatat franele. Atentie mare! In zona respectiva se gaseste si intreruptorul de CruiseControl. Nu trebuie atins cu nimic gen solutie de curatat sau lubrifiant. Zona e foarte sensibila.
                                Wagner
                                Senior Member
                                Last edited by Wagner; 27-02-14, 11:38.
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                                Comment

                                Working...
                                X