DOZER: '11 BMW 535d, Havana Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    No ca m-am impiedicat putin cu jantele astea si s-ar putea sa fiu nevoit sa le vand.
    Saptamana viitoare merg sa vad daca voi putea sa le inregistrez fara prea multe probleme pentru masina mea(dat fiind faptul ca sunt de M5, este ceva mai complicat). Daca nu, s-ar putea sa faca pasi rapid.

    Tot pasi s-ar putea sa faca cat de curand si Seria1, doar ca momentan nu m-am gandit ce ii va lua locul. Cam mult diesel prin batatura, asadar s-ar putea sa aterizeze o noua benzinara.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • #77
      Sa mai aducem ceva noutati...
      Am inceput procesul de inregistrare a jantelor de M5. Dupa cum spuneam, jantele alese pentru vara fiind de M5 au alte specificatii fata de cele de Seria5, iar din acest motiv ele nu pot fi montate direct pe masina. Astept un prim raspuns/confirmare, care ar trebui totodata sa imi spuna si ce dimensiuni de anvelope pot monta pe jante... iar daca totul merge bine, in curand voi rula pe anvelope de vara.

      Saptamana viitoare sper sa reusesc o programare in service pentru schimbat parbrizul. Odata cu schimbarea, sper sa imi reuseasca si un mic upgrade la el(versiunea cu protectie solara).

      Si daca tot ne pregatim de vara, am zis sa iau la curatat si presurile din material textil. Per total, sunt multumit de rezultat. Unul din presuri din pacate a suferit probabil candva in trecut o curatare nu foarte reusita, deoarece aspectul tesaturii a fost deteriorat. Am sperat sa il pot readuce la forma initiala, sau macar cat de cat, dar din pacate nu am reusit. Din fericire, macar este pe spate si nu il vad.

      As fi dorit sa fac si o curatare a interiorului, doar ca din pacate vremea nu mi-a permis... urmeaza cu proxima ocazie. Intre timp am sa caut sa cumpar filtrele de polen cu carbon activ si sa caut o locatie unde pot face o verificare/incarcare a instalatiei de climatizare si o curatare corecta a ei.

      Si o scurta poveste comica.... am vandut vechile anvelope de vara. Le impachetez frumos, ma duc la centrul DHL la care am fost si cand am vandut jantele+anvelopele de iarna de la Honda. Ajung acolo descarc primul set(le-am cuplat cate doua) si le duc inauntru. Acolo ma intampina o doamna care ma intreaba, oarecum mirata, "ce vreau sa fac?". La randul meu, pe un ton combinat de mirare cu ceva urme de retorica...."pai...sa le expediez?!" (in gandul meu..."oare ce pot sa fac cu un pachet, altceva decat sa-l expediez? Sa il fac cadou?"). La care ea...din nou cu mirare in glas... "pai nu se poate de la noi, doar daca aveti ceva pachete mici, dar de astea nu putem trimite noi". Incerc sa ii explic ca am mai trimis de la dansii, dar ea ramanea ferma pe pozitie ca nu se poate, iar daca s-a mai intamplat, a fost probabil o greseala. Cum altcineva nu mai era prin zona cu ajutorul caruia sa elucidez misterul, m-am lasat bagubas, am dat de-a dura rotile inapoi la masina si m-am dus la alt centru.

      PS: iar vad ca sunt ceva probleme cu pozele... in loc sa apara thumbnail-uri... apar asa mari(desi in Edit le vad cum trebuie).

      Click image for larger version

Name:	20160325_142604_mod.jpg
Views:	1
Size:	40.4 KB
ID:	722474Click image for larger version

Name:	20160325_141649_mod.jpg
Views:	1
Size:	31.7 KB
ID:	722473Click image for larger version

Name:	20160325_141412_mod.jpg
Views:	1
Size:	40.9 KB
ID:	722472Click image for larger version

Name:	20160325_140308_mod.jpg
Views:	1
Size:	33.4 KB
ID:	722471Click image for larger version

Name:	20160325_135140_mod.jpg
Views:	1
Size:	60.7 KB
ID:	722470
      Dozer
      Senior Member
      Last edited by Dozer; 26-03-16, 00:13.
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • #78
        Intr-un final, dupa lungi cautari si incercari, rulam si noi pregatiti cum trebuie de vara (bine, in realitate avem cateva saptamani, dar abia acum mi-am facut timp de postat).

        Cu oare-si-care strangere de inima, am vandut jantele de M5 de le cumparasem cu ceva timp in urma. Indicele de greutate al jantelor pentru puntea spate, era cu 30kg sub limita ce aveam nevoi eu pentru Touring (deh, tura asta s-au gandit sa faca M5 doar in varianta Sedan). Din acest motiv nu puteam sa la inregistrez in carte.

        Alte variante OEM nu ma prea atrageau (doar cateva modele in faceau cu ochiul ca aspect, dar la peste 14, 15 si chiar 16kg per janta....am zis pas)... asadar am luat iar la puricat piata AM. Destul de greu de gasit ceva care sa imi si placa cum se aseaza pe masina, sa fie si de la un producator care sa imi inspire incredere, sa fie si usoare.... cam multe. Intr-un final m-am oprit la BBS. As fi dorit initial varianta pe 20", dar aveau un ET cam (prea) agresiv, iar service-ul mi-a spus ca nu imi garanteaza ca le putem monta fara mici ajustari la aripa spate. Intr-un final m-am decis la varianta pe 19", castigand astfel 1kg pe janta comparativ cu modelul pe 20" (si tot 1kg si fata de modelul initial de M5). Per total multumit, chiar daca nu reprezinta exact ce doream (as fi dorit sa fie foarte discret mai late). Le-am echipat cu PPS-uri si gata (multam` @Xander pentru recomandare - super incantat).

        Si vreo doua poze facute in graba cu telefonul..
        Click image for larger version

Name:	20160602_093016.jpg
Views:	1
Size:	42.2 KB
ID:	722714Click image for larger version

Name:	20160602_093001.jpg
Views:	1
Size:	25.2 KB
ID:	722715

        Pe partea de service, masina a avut si doua intrari neplanificate la service. Una pentru schimbarea si codarea bateriei (deh, doar nu vrei sa schimbi bateria asa usor), iar alta pentru reprogramarea ACC (care probabil a fost deranjat de low voltage dat de baterie).

        Per total, dezamagit de prestarea celor din service-ul BMW (cel putin cel la care am fost eu). Cam aroganti, cam nepasatori fata de clienti si dezinteresati per total. Pacat... deoarece sunt chiar aproape de mine si mi-ar fi fost comod. Posibil sa incerc un alt service BMW (dar ma enerveaza ca sunt tocmai in celalalt capat de oras).... desi ma gandesc destul de serios sa ii incerc si pe cei de la care am achizitionat jantele. Foarte responsive, cu sfaturi si idei, si lucrat cu atentie. Mi-au parut seriosi per total si posibil sa ii mai incerc pe viitor. In plus... si ei sunt foarte aproape de mine.
        In rest, apa, paie si bataie....

        Tot intre timp am scapat al doilea tractoras din curte (Seria1), iar acum tot scrutinez piata pentru un inlocuitor. Am pus ochii pe cateva modele... dar nu ma grabesc. In plus, cum se vrea inlocuitor de Seria1, imi trebuie ceva aprobari suplimentare de la alte "foruri"..... Masina intretinuta 100% de mine, condusa 70% de mine (daca ma iau dupa istoricul cu Seria1)....dar cu toate astea doar 30% a mea ))


        PS: in continuare vad ca sunt probleme cu postarea imaginilor....
        Dozer
        Senior Member
        Last edited by Dozer; 14-06-16, 11:14.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • #79
          Sincer, mie nu-mi plac Macar poti incerca sa schimbi capacelul cu bbs cu unul cu bmw
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #80
            Am uitat sa le spun cand le-au montat sa monteze capacelul original (in cazul in care se potrivea).
            Acum imi lene (si sincer nici timp nu am) sa stau sa dau rotile jos sa schimb capacelul. Dar da... asta era si idea mea, de a avea capacelul original BMW.

            Jantele nu reprezinta nimic extravagant sau foarte agresiv. Am preferat sa merg pe ceva cat mai usor si un setup sigur, deoarece nu as fi dorit sa stric in vreun fel comportamentul masinii.
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #81
              Modelul acesta l-am avut eu pe X3 si arata bine. Parca nu se potrivesc pe 535d. O fi de la culoare.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #82
                Culoarea e un pic ciudata intr-adevar. Nuanta depinde mult de conditiile de afara. Ajunge de la aproape gri la un maroniu usor perlat. Chiar ma contraziceam odata cu un amic care imi tot zicea ca a masina e gri. Destul de greu pentru unii sa inteleaga ca, intr-adevar, ei vad corect gri in acel moment, dar in realitate nu e .

                De asemeni, indiferent de jante, F11-le (ca si unele Honde de altfel) nu arata la fel de bine din orice unghi. In realitate situatia e putin diferita, deoarece nu privesti static.

                Chiar... stie cineva daca as putea cumva scoate capacelele de la roti, fara a da jos roata? As dori sa montez capacelele originale, dar nu am chef/timp sa mai dau rotile jos pentru asa ceva.

                Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • #83
                  Am tot vazut capace de H furate "la baeti", o gasca actioneaza in zona Bd. Goga, si dupa cum aratau nu erau nicidecum scoase cu vreo chestie ascutita, marginile erau intacte. Imi inchipui ca le scot cu o ventuza.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #84
                    Mie imi place cum dau, daca le pui si capacele cu sigla bmw o sa fie la fix. Cu o ventuza cred ca singura solutie fara sa dai roata jos. Chiar ma gandeam cum se fura capacele cu H, pana ne-a luminat Io si Ea, e clar ca ventuza e cam singura solutie fara sa le zgarii.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #85
                      Ventuza ar putea fi o solutie. Nu as vrea sa bag nimic sa fortez. Ma mai gandeam cu un card, sau o coala de hartie cartonata.

                      Am trusa speciala de demontat ornamentele interioare, dar nimic din trusa nu este suficient de subtire incat sa functioneze.

                      Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • #86
                        Decat sa te chinui mai mult sau sa strici capacelele, mai bine dai rotile jos... Daca o ridici pe elevator, dureaza 5 min maxim, nu are sens altfel.

                        Mie imi plac, desi sunt cam cele mai comune BBS-uri, sunt frumoase si de calitate si se potrivesc cu look-ul masiv al masinii! As lasa capacelele BBS sincer, ca doar asta sunt jantele pana la urma.

                        Ma bucur ca iti plac PSS, si eu o sa revin cat de curand la Michelin pe ATR.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #87
                          Nu cred in ventuza, cred in instrumentele de plastic din link:
                          http://youtu.be/0BcuiQD-s-A
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #88
                            Am luat si am schimbat in weekend ornamentele de toba si filtrul de aer. Ornamentele le-am schimbat cu cele OEM black chrome. Ma batea gandul sa le vopsesc pe cele originale, dar nu as fi reusit sa le dau acelasi efect daca doar le vopseam, asa ca am preferat le cumpar pe cele OEM.

                            As dori sa ii fac o noua intrare in service sa ii schimb uleiul, dar inca nu sunt foarte decis daca sa merg tot la BMW (dar care sunt departe de mine), sau sa merg la cei unde am facut si rotile si care mi-au placut foarte mult. Indivizii de la BMW(cei care sunt mai departe) mi-au parut mai ok decat cei de la primul service BMW(desi overall sub cei de la service-ul Honda unde mergeam eu). In schimb e greu de trecut cu vederea serviciul (per total) ireprosabil a celor unde am schimbat rotile, si cum indiferent unde merg as pune tot consumabile OEM... parca as da banii unora care stiu ca isi dau interesul, nu unora care sunt doar de fatada. Practic decizia e un fel de... sa merg unde eu am fost multumit, sau sa merg undeva unde au sigla (ce uneori poate conta la revanzare)?!

                            In alta ordine de idei, ziceam mai sus ca am schimbat si filtrul de aer... care pot spune ca m-a "impresionat". Stiam ca filtrul de aer se afla sub capacul motor...dar nu ma asteptam ca filtrul de aer sa fie FIX sub capacul motor. In primul rand, nu stiu in ce masura garnitura zonei filtrului izoleaza perfect pe capacul motor, astfel incat aerul sa vine doar pe conducta de aer rece din bara, nu si pe la imbinare. Datorita pozitionarii in partea superioara (pe motor practic), inseamna ca atat intrarea si iesirea din "cutia" filtrului se face prin partea de jos. Asta inseamna ca atat la demontarea filtrului cat si la curarea "cutiei", trebuie MARE grija sa nu cada mizerie spre admisie. Personal am pus o carpa prinsa cu elastic peste gura spre admisie, sa pot aspira mizeria de pe acolo fara frica ca imi pica ceva. Iar filtrul se prinde printr-o scurta rotire in niste cleme, pe care nu le vezi (sunt sub filtru), asa ca fixarea si etansarea pe admisie o cam faci prin "trag de el si nu se misca, sper ca l-am prin de ce trebuie, cum trebuie". Am mai vazut sistem asemanator la alte masini/motoare, dar e prima oare cand il "intalnesc pe propria piele". As zice ca o operatiune banala si care o poate face, as zice eu, oricine, a fost transformata intr-o operatiune ce necesita ceva atentie daca nu vrei sa faci o mare prostie. Cu siguranta nu as lasa pe nimeni din service (cu siguranta nu cel BMW) sa imi schimbe filtrul de aer ).

                            Trecand peste povestea cu filtrul de aer, tot Sambata am reusit sa dau masina cu ceara. Nu pot sa zic decat wow.. vopseaua asta in soare arata superb, cu niste reflexii foarte interesante. Acumulatorul camerei era la incarcat, asa ca am incercat o poza cu telefonul...

                            Click image for larger version

Name:	20160717_142217_mod.jpg
Views:	1
Size:	60.0 KB
ID:	722776
                            Dozer
                            Senior Member
                            Last edited by Dozer; 18-07-16, 12:01.
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • #89
                              Ce.."nasol" arata
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #90
                                Ma... iar tu? Dupa ce mi-ai batjocorit roatele? ))) (inca n-am apucat sa vad cu capacelele rotilor daca le pot monta pe cele originale)

                                Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X