DOC: '07 BMW X3 X-Drive 35d M-Sport, Black Sapphire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DOC: '07 BMW X3 X-Drive 35d M-Sport, Black Sapphire

    A venit timpul sa deschid pentru a doua oara un topic dedicat altei masini decat Honda. De data asta nici macar nu este o japoneza, ci un model bavarez.

    Mi-am dorit o masina de familie premium dotata cu cutie automata, motor rafinat si suficient de puternic sa nu simta bagajele suplimentare sau bicicletele de deasupra plafonului, la fel de stabila ca un Type-R si de ce nu - 4x4. De asemenea, am luat in calcul siguranta pasagerilor si spatiul interior oferit pentru copiii si bagaje. Dupa lungi cautari pe net si din experienta pe care am adunat-o cu diverse masini venite la tuning, m-am oprit la BMW. Initial vroiam sa poposesc in curtea celor de la Audi cu al lor A4 pentru ca eram tentat de motorul 2.0TFSI, cutia S-Tronic si quattro, dar ca si feeling la condus BMW-ul este peste Audi.

    Vroiam seria 3 E90 LCi pentru ca intotdeauna mi-a placut acest model de la BMW, iar facelift-ul a reusit sa ii contureze si mai mult forma sportiva. Dupa cateva vizualizari, deja aveam in lista 2 BMW-uri ce meritau sa fie trecute pe lista de achizitie. Unul dintre ele cu istoric complet la Bavaria si ceva recomandari venite din partea unor cunoscuti. Totusi, in ultimul moment am decis sa mai vad inca o masina, diferita de ceea aveam eu in cap - un BMW X3 35d X-Drive din 2007 cu pachet M-Sport interior/exterior. Cu greu am reusit sa dau de proprietar in cursul saptamanii si de abia in weekend era disponibil pentru vizualizarea masinii. Daca inainte sa vad aceasta masina eram decis in proportie de 80% sa achizitionez seria 3, dupa vizualizare planurile mele s-au dat peste cap.

    Am sa las imaginile, care mai convins pe mine ca merita sa vad aceasta masina, sa vorbeasca de la sine:

    Click image for larger version

Name:	1k64.jpg
Views:	1
Size:	57.8 KB
ID:	729603Click image for larger version

Name:	2hjw.jpg
Views:	1
Size:	78.9 KB
ID:	729604
    Click image for larger version

Name:	2ya2.jpg
Views:	1
Size:	88.5 KB
ID:	729605Click image for larger version

Name:	21f1.jpg
Views:	1
Size:	72.5 KB
ID:	729606
    Click image for larger version

Name:	vtpm.jpg
Views:	1
Size:	63.2 KB
ID:	729607Click image for larger version

Name:	0ci2.jpg
Views:	1
Size:	65.2 KB
ID:	729602
    Click image for larger version

Name:	qz9l.jpg
Views:	1
Size:	64.9 KB
ID:	729609Click image for larger version

Name:	ycbk.jpg
Views:	1
Size:	61.5 KB
ID:	729610
    Click image for larger version

Name:	cbnj.jpg
Views:	1
Size:	40.8 KB
ID:	729608


    Toate aceste imagini apartin fostului proprietar.

    Deci, dupa tot ce am povestit mai sus e timpul sa prezint si masina. Modelul de mai sus este un BMW X3 3.0D Bi-turbo. Cifrele oficiale spun ca are 286CP la 4400RPM si 580Nm intre 1750-2250RPM. Cu aceste valori masina de aproape 1950kg este un mic monstru ce reuseste sa accelereze de 0-100km/h in doar 6.6s, remapata ar scade chiar sub 6s.

    Alte date despre performanta ar mai fi:
    0-1000m 26.7s
    0-402m 14.8s
    80-120 4s
    80-180 14s

    Garda la sol ajunge la 20cm si are un portbagaj de 480l extins la 1560l. Echipare este M-Sport interior/exterior, jante vara 19" si iarna 18", suspensie sport M.

    Plusuri:
    + directie precisa
    + X-Drive
    + silentioasa pana in anumite limite de viteza, cam dupa 190-200km/h incepe sa suiere oglinzile. Accord-ul era mai zgomotos de la viteze mai mici
    + sonorizare ok - cu procesor de sunet
    + motor 6 cilindri in linie lipsit de vibratii si cu un sunet gutural
    + trage de la orice turatie si cuplul mare iti da fiori
    + spatiu suficient de mare pentru copii
    + calitatea materialelor din interior, pielea naturala Sand Beige Perforated Nevada arata superb si se mentine foarte bine
    + stabilitate foarte buna pentru un SUV/SAV
    + consum redus pentru un astfel de motor si performantele sale
    + trapa panoramica buna pentru copii
    + sistem de ancorare in portbagaj
    + gurile de ventilatie. pot fi oprite individual si ofera varianta de reglaj aer cald/rece pentru cap
    + scaunele sport cu reglaje de tot felul, inclusiv lombar, memorie cu salvare pe fiecare cheie.

    Minusuri:
    - suspensia M-Sport cam dura pentru un SUV
    - jantele de 19" prea mari din punctul meu de vedere (va trebui sa le schimb cu ceva pe 18")
    - computerul de bord si navigatie un pic cam invechite. As fi preferat i-Drive.
    - n-am reusit sa conectez telefonul la carkit
    - cheie normala, as fi vrut modelul de la seria 3

    Nu vreau sa compar acest BMW cu Honda. Fiecare marca in parte are plusuri si minusuri, iar topicul nu vreau sa creeze dispute. Prefer sa descriu aceasta masina asa cum este ea, cu bune si rele. Pentru o masina sh va pot spune ca are 69.400km si istoric real la BMW. Am verificat vineri masina la Bavaria si tot ce stiam de la proprietar s-a confirmat. Are 2 revizii oficiale facute in Germania si ultima la Pitesti, iar intre ele au mai fost cateva citiri de cheie care au confirmat numarul de km. In rest, la fiecare 10.000km s-a facut schimb de ulei si filtre. Masina arata impecabil interior/exterior, de parca nici nu a stat in Romania din 2008 si pana in ziua de astazi.
    Problemele cu care am cumparat-o sunt motoras oglinda stanga rupt si modul video defect (nu mai merge TV-ul). La verificare mi-au mai dat sa schimb cateva garnituri ieftine pe la vacum-uri si ceva oringuri.

    Urmeaza sa inmatriculez masina si sa trec pe rotile de iarna. Impozitul anual ajunge la 2100 ron, asigurarea pe 6 luni intre 450-650 ron. Consumul pare decent, am reusit sa fac un drum pe A2 si la 120-140km/h ajunge pe la 9.3-9.8%, iar in oras intre 9.1-11% daca iti vezi de treaba in trafic. Daca insa te mananca talpa, se cam schimba datele de mai sus. Vezi in bord si consumuri de 17-18% daca resetezi computerul.

    Motorul nu se aude la interior si ofera cu cei 580Nm senzatii de nedescris pentru un SUV. Cutia automata schimba lin, nu smuceste si pare ca se adapteaza stilului de mers. Inca nu m-am familiarizata asa de bine cu masina si inca nu pot face un review complet. Dar per total imi place cum se conduce acest model. Ai impresia ca te afli intr-un Type-R inaltat. Combina foarte bine o masina sport compacta cu una de familie si asta ma bucura foarte mult.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

  • #2
    Sa te bucuri de ea doc. O masina foarte faina!

    Sent from the nex
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • #3
      La cat mai multi kilometri. Cum vei duce biclele? Pe plafon sau ceva suport de carlig?

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos, motorul e printre cele mai rafinate diesel-uri , am mers cu un seria5 echipat cu motorul ala.
        ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

        Comment


        • #5
          S-o stăpānești sănătos! Te oprești la asta o perioadă mai lungă sau devine un obicei?

          Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Sa o stapaniti sanatosi si fara probleme!

            Din descriere pare un model foarte reusit, mai putin partea de impozite, dar nu le poti avea pe toate...
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • #7
              arata bine vazuta live.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Un SUV cu performante de TypeR la un pret decent, foarte tare. Felicitari!
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment


                • #9
                  Nu cred ca-l prinde vara cu ea, in primavara x-drive nu mai e de folos.
                  _________________________
                  2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                  Comment


                  • #10
                    Cifrele sunt impresionante, sa te plimbe sanatos!
                    '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Bazilide View Post
                      La cat mai multi kilometri. Cum vei duce biclele? Pe plafon sau ceva suport de carlig?
                      Am deja prinderile Thule pentru plafon si barile Wingbar imi vin maine. Carlig nu are instalat sau cel putin eu nu l-am vazut, iar suportul Thule pentru acesta este destul de scump.

                      Originally posted by Wolf-man View Post
                      S-o stapanesti sanatos, motorul e printre cele mai rafinate diesel-uri , am mers cu un seria5 echipat cu motorul ala.
                      Daca nu era acest motor n-as mai fi mers cu un diesel. Singurele variante benzina pe care le-as fi luat in calcul erau 2.5l 218CP 6 cilindri sau 3.0l biturbo 306CP.

                      Originally posted by KMR View Post
                      S-o stăpānești sănătos! Te oprești la asta o perioadă mai lungă sau devine un obicei?

                      Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                      Nicio masina nu este facuta sa o tii toata viata, mai ales ca pe zi ce trece se devalorizeaza mai mult. Mie imi place sa merg cu cat mai multe. Urmatoarea ar putea fi un BMW 330xd sau 335xd, iar de la Honda inca n-a aparut.

                      Originally posted by Wagner View Post
                      Sa o stapaniti sanatosi si fara probleme!

                      Din descriere pare un model foarte reusit, mai putin partea de impozite, dar nu le poti avea pe toate...
                      Cu impozitul nu prea ai ce sa ii faci. Asta e sistemul la noi si trebuie sa platim.

                      Originally posted by Taz View Post
                      Un SUV cu performante de TypeR la un pret decent, foarte tare. Felicitari!
                      Pe hartie pare mai rapid decat un Type-R, cel putin la partea cu reprizele unde exista diferente chiar de 1s.

                      Originally posted by merluciu View Post
                      Nu cred ca-l prinde vara cu ea, in primavara x-drive nu mai e de folos.
                      X-Drive nu este pentru zapada, ci pentru sosea. Trage mai mult spatele si in functie de nevoi poate distribui puterea intre cele 2 puntii sau spre o anumita roata, ca si SH-AWD. Are tendinte supraviratoare.

                      Originally posted by [g] View Post
                      Cifrele sunt impresionante, sa te plimbe sanatos!
                      Multumesc.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos.

                        Am condus odata un 330XD, cutie automata, si pot spune ca e o masina adevarata.
                        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                        Comment


                        • #13
                          s-o conduci sanatos, 70k in 6 ani, e o adevarata minune
                          '16 BMW 520xd
                          '15 FK2
                          ex '10 CU1
                          ex '07 CL7

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by zagado26 View Post
                            Sa o stapanesti sanatos.

                            Am condus odata un 330XD, cutie automata, si pot spune ca e o masina adevarata.
                            Asta aveam si eu de gand initial, sa iau un 330xD LCI din 2008-2010 dar a aparut acest X3 3.0sd.

                            Originally posted by fst View Post
                            s-o conduci sanatos, 70k in 6 ani, e o adevarata minune
                            Motivul pentru care am ales X3 a fost exact felul in care arata aceasta masina dupa 6 ani. Daca la exterior mai vezi cate o mica urma de la trecerea vremii, la interior este impecabila. I-am promis fostului proprietar ca voi incerca sa am grija de ea, asa cum a facut si el. Acum sunt la o spalatorie si i-am rugat pe baieti sa nu se atinga de interior, doar sa aspire mochetele. Praful il voi sterge eu acasa. Geamul de la ceasurile de bord nici nu este zgariat pentru ca nu au fost sterse cu carpa.
                            Mai rar gasesti un BMW cu motor de 3.0l si km putini. Motorul acesta trebuie sa tina lejer 300.000km asa cum sunt si masinile aduse la vanzare din Germania.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pentru achizitie! La multi km cu ea!
                              Am mers cu una similara dar 3.0d (fara s) si avea reprize bune asa ca asta trebuie sa fie ceva deosebit
                              Nu as merge pe bare tranversale pe SUV... este prea inalt, trebuia sa te orientezi pe suport de carlig. Desi pe ele merg si schiurile/placa.
                              Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                              In cautare de altceva

                              Comment

                              Working...
                              X