Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Docule, la raritati as mai include si modelul asta:

    http://suchen.mobile.de/auto-inserat...categories=Van

    http://suchen.mobile.de/auto-inserat...categories=Van

    http://suchen.mobile.de/auto-inserat...categories=Van

    http://suchen.mobile.de/auto-inserat...categories=Van

    Taxa de timbrul lu' peste e vreo 950 Euro (1,7).

    Ai apucat sa conduci unul din cele 2 FRV-uri mentionate mai sus (alea de DJ si GJ)?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Atentie la masinile aduse din DK. Toate care sunt aduse de acolo sunt foste utilitare.
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • De parca alea din Franta nu sunt la fel. Mi-ar fi de folos o utilitara de asta de 4.2 V8 sau 5.0 V10, impozit si taxe mici.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Doar ca eu cand am zis toate, m-am referit absolut la toate cele aduse . Masinile in DK sunt foarte scumpe datorita taxei de inmatriculare daneze.

          Masinile la preturi mai mici(a se citi preturi mai normale, mai aproape de preturile din alte tari cu care suntem noi obisnuiti) sunt cele care au fost luate si folosite drept utilitare. Sunt folosite de diverse firme, de la medici veterinari la instalatori. In spate au facute dulapuri cu cele necesare. La vanzare, partea din spate se da jos si se vinde.

          Partea buna e ca in DK se merge extrem de civilizat. Partea proasta nu stii pe unde a umblat si ce s-a facut cu masina, iar km mai mult ca sigur sunt mult mai multi. Din cauza pretului de achizitie ridicat nu isi schimba masinile asa.. la fiecare 100.000km .

          Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

          Comment


          • informatii suplimentare despre monovolume ( acum nu stiu cata baza poti pune pe acest top )

            http://www.promotor.ro/masini-noi/do...3-10527446#crs

            Comment


            • Dupa aproape 3-4 saptamanii de cercetare in acest domeniu - masina de familie - am ajuns la concluzia ca nu ma caracterizeaza un monovolum si nici nu merita sa investesc acum bani intr-o astfel de masina. Are un grad de depreciere foarte mare si la revanzare gasesti foarte greu cumparatori.

              Intre timp, plafonul financiar a mai crescut un pic si as putea sa studiez ofertele cu clasa premium. Saptamana trecuta am avut in vedere cateva modele de A6 Avant 2.7TDi si 3.0TDi Quattro an fabricatie 2006-2007. M-am plimbat un pic cu ele si nu m-au impresionat din cauza vechimii si numarului de km. In schimb un Audi A6 Avant 2.7TDi 190CP EURO 5 2009-2010 este cu totul altceva. Suspensie parca mai relaxata si confort mai mare, dar si pretul pe masura cam pe la 15.000euro.
              Urmatoarea varianta ar fi Audi 4 Avant B8 2.0TDi 143CP (nu gasesc benzina) Multitronic an fabricatie 2009-2010 care se invarte intre 11.000-14.000 euro. Din 3 modele de Audi A4 verificate ieri, 2 aveau km dati inapoi. A 3-a este overprice pentru mine, dar in acelasi foarte tentanta cand ii vezi specificatiile: 3.0TDi 240CP Quattro echipare S-line.

              Daca la Audi gasesti masini cu km manariti, la Honda gasesti daune totale cu km putini.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • De ce nu iti iei audi din germania de la ingolstadt?Sunt ok ca si pret si ai garantie de fabrica.A6 avant mi se pare foarte misto..

                la preturile pe care le zici tu nu prea ai cum sa gasesti 2.7 fara km dati inapoi sau mai stiu eu ce manareli
                mitrasca
                Senior Member
                Last edited by mitrasca; 12-02-13, 07:04.

                Comment


                • Pai nu vad sensul sa treci la A4 in detrimentul Hondei Accord. E mult mai mic spatiul in A4. Spre A6 ar fi un upgrade, dar si costa .
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • A4 Avant e break, si-atunci capitolul spatiu este mult imbunatatit, cel putin la partea de incarcare/portbagaj.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Exact. Am luat in calcul masina break. La capitolul spatiu incarcare bagaje si confort sta mai bine decat un Accord normal sau tourer.
                      Am cauta multe variante de masini si din start am exclus masinile frantuzesti, grupul fiat (inclusiv opel) si cele nordice. Nu raman decat japoneze si nemtesti. Cele mai raspandite break-uri premium raman Audi si BMW.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • Eu nu inteleg...tu regreti acum ca ai vandut Tourer-ul sau oricum ai fi scapat de el?
                        Adica, daca tot vrei break si esti tot apropiat de Honda, de ce nu te uiti la un Accord Tourer cum ai avut? Sau, daca nu, atunci ce te-a nemultumit la el?

                        Nu prea am eu incredere in Audi, comparativ cu BMW nu as sta pe ganduri. (dovada este si testul Euro NCAP de DSC, unde Audi se comporta slabut fata de suratele ei cu care imparte platformele respective http://www.euroncap.com/results/escperf.aspx)
                        octi_b
                        Senior Member
                        Last edited by octi_b; 12-02-13, 10:26.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • Accord Tourer are un portbagaj de doar 427 litri. Cam putin zic eu...
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Asa este. De exemplu, Honda Civic 5D are 400 litri daca nu ma insel.
                            Tourer-ul l-am vandut ca aveam alte prioritati cu banii. Intre timp, in familie mai apare un membru mic si am nevoie de mai mult spatiu, macar pentru bagaje (doua carucioare si alte obiecte voluminoase pentru copii. Chiar daca m-am orientat spre un break iau in calcul si o cutie suplimentara de la thule pentru bagaje.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Intre Accord Tourer si A4 break io nu vad nici un mare upgrade de spatiu , mai bine ramaneai cu primul.

                              Comment


                              • A venit momentul sa redeschid discutia in acest topic. Accord-ul si-a gasit un alt stapan, iar eu trebuie sa-mi caut o alta masina.

                                Intre timp, dupa ce am parcurs impreuna cu cei familia vreo 6000km in Accord, mi-am dat seama ca nu mai este o problema asa de mare cu spatiul interior. Solutia pentru bagaje pe care am gasit-o ca sa raman in zona masinilor normale (berline sau hatchback) este sa-mi montez deasupra plafonului o cutie Thule. Ori de cate ori trebuie sa plec la drum lung cu cei 2 copii mici, inchiriez o cutie Thule si toate bagajele suplimentare le vor intra in aceasta. Nu trebuie sa car zi de zi dupa mine o masina mare, cand in concediu plec de 4-5 ori pe an. La fel de neimportant a devenit si spatiul destinat pasagerilor din spate. Copii momentan au scaunelele lor si nu ii deranjeaza spatiul dintre spatar si picioare.

                                Pentru tot ce am spus mai sus, Honda Accord face fata cu brio. Aviz celor care au 1-2 copii acasa si multe bagaje.

                                Urmatoarea masina posibil sa fie o bavareza. Inca imi caut motorizarea care sa inlocuiasca Honda.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X