Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Accord iese din schema. Diferente de spatiu intre Accord Type-R 98-02, Accord 03-07 si Accord 08-? nu prea exista. Le-am testat pe toate si ca spatiu interior pentru locurile din spate n-am vazut diferente notabile.

    Dupa mai multe discutii purtate cu alti "tatici" se pare ca pentru o varianta de 3 adulti si 2 copii, un monovolum este ideal. Chiar si atunci cand vom fi doar 4 (2 adulti + 2 copii mici), un monovolum este mai bun decat orice limuzina. Cel putin 2-3 ani va trebui sa folosesc aceasta masina la iesirile extraurbane si cel putin 1 an jumatate pentru drumurile scurte in oras.
    Daca pleaca de la mine ATR-ul atunci un monovolum si o masina mica ar fi mai utile decat un singur SUV sau o limuzina. Ar mai fi si varianta ATR + monovolum, astfel TYPE-R ramane numai pentru mine .

    Ce spuneti de aceasta masina: http://www.autovit.ro/renault-scenic-C27459929.html
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #92
      Eu am o Laguna 3 in familie. Personal sunt dezamagit de ce inseamna Renault. Pentru un vapor de masina, este mica la interior si un portbagaj si mai mic. Materialele folosite la interior nici ele nu chiar incanta. Dar poate ca istoria lor pe monovolume(Espace) se face simtita si la Scenic.
      Ai zis mai sus de monovolume, dar tocmai am primit un mesaj de la un coleg de servici care isi vinde masina. E vorba de un Passat variant 2006 confort 2.0tdi 140cp 113.000 -8500eur. Se adauga pretul de inmatriculare RO din pacate.

      Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • #93
        De la Renault, inafara de divizia sport, nu as cumpara nimic din mai multe motive: lipsa fiabilitatii, pret mare la piese, serice-uri slabe rau in Romania, interioare anoaste cu plastice de o calitate indoielnica.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

        Comment


        • #94
          Subaru WRX STI Cosworth...

          Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

          Comment


          • #95
            Parerea mea e ca vorbesti din auzite (no offence).
            Daca iti arat sedanul meu din 2004, 225000 km mers zi de zi, vara/iarna, cu toate reviziile la zi la service autorizat, n-ai mai gandi asa.
            Si iti pot arata si cat am cheltuit cu el pe toate reviziile si reparatiile importante.
            Dar intr-adevar, acum din gama noua nu prea ai ce sa iei de la Renault, dar din cea veche cred ca o Laguna ar merita.
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • #96
              Fa un test cu ea e tot ce conteaza si daca tot e masina de familie arunca un ochi pe euroncap.
              '16 BMW 520xd
              '15 FK2
              ex '10 CU1
              ex '07 CL7

              Comment


              • #97
                Stiu ca Reno nu sta intotdeauna bine la fiabilitate, dar unele motoarele diesel sunt bune (injectie Bosch) si nu au probleme notabile. Ma intereseaza sa ma tina 2 ani si vreo 30.000-40.000km fara investitii majore. La revanzare, pierderea este mica undeva la 1500-2000e dupa 2-3 ani. De ce sa caut un model scump, daca devalorizarea ajunge la sume mult mai mari si oricum au un target de cumparatori bine definit.
                A doua varianta ar fi Honda FR-V 1.8i sau 2.0i AT sau eventual un 2.2 i-CTDi MT. Nu vreau sa depasesc un buget de 8000euro la un monovolum.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #98
                  a avut taica-mio' Laguna 3. Slaba masina...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Are colegul Demonicum un Megane, poate sa scrie vreo 2 pagini de povesti horror despre ea, si i s-a facut service numai la Renault pana cand cheltuielile au depasit valoarea masinii
                    Acum sta parcata de vreun an.
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • Am avut si eu un Megane, sincer nu-mi mai trebuie si nici nu recomand, ...scump si prost !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • doc, noi am avut in firma 3 megane; luate in acelasi timp, identice, conduse cam la fel; am avut cel putin 3 tipuri de probleme tehnice aparute pana in 50k km IDENTICE la cele trei masini; lucruri costisitoare; desigur era motorul 1,6 benzina; poate ca diesel-ul e mai bun


                        Sent from my htox
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Dieselul sta ceva mai bine, iar motorul de 2.0dCi 150CP la care ma gandesc eu, ar trebui sa aiba distributie pe lant si injectie Bosch. Nu m-as uita la 1.6i sau 1.5dci.

                          Deci, aveam dreptate:



                          Distributia este pe lant. DPF-ul se poate anula, iar puterea se poate ajusta un pic.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Raman la Seat Altea, in afara de unele modele de la peugeot, frantuzestile nu ma prea incanta, cu nimc din pacate.
                            Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                            In cautare de altceva

                            Comment


                            • Monovolum maare ? - Peugeot 5008. Cat o saptamana de post negru
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Foarte mare si spatioasa, am mers cu una d-asta in Delta ( eu in spate ) si a fost suficient de mare pt3 adulti cu bagaje si scule de pescuit ( doar in portbagaj) iar loc pe bancheta din spate, foarte mult.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X